16.2 C
Berlin
23:58 - 11/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Adil Hacıömeroğlu

Adil Hacıömeroğlu arşivindeki tüm yazıları ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

LAHEY YOLLARI MI GÖRÜNDÜ YOKSA?

16:29 - 23/09/2013

Neredeyse tüm ülkeler Suriye’de barışa odaklanmışken RTE ve Davutoğlu’nun savaş diye diretmesinin nedeni nedir? Üstelik barış ortamından en çok yararlanacak ülke Türkiye olacağı kesinken AKP’li politikacıların savaşı kışkırtmaları ve bu konuda ivedi davranmaları nasıl açıklanabilir?

Şimdiden Suriye sınırında iki komşumuz var: El Kaide ve PYD. Yarın yeni komşularımızda olabilir. Bölünmüş ve çatışma içindeki Suriye, en çok Türkiye’ye zarar vermekte. Demek ki Türkiye’nin çıkarı barışta. RTE ve Davutoğlu, ülke çıkarlarına ters biçimde savaş istemekteler. Kişisel çıkarlarını, ülke çıkarlarının önünü koymaktalar. Acaba neden? Nedeni, çok açık. Kendilerini kurtarmak için çırpınmaktalar.

21 Ağustos’ta Suriye’de kimyasal silah kullanıldı. AKP, İsrail ve onların savaş tamtamları çalan Batılı dostları suçu hemen Esat yönetimine yıkmaya çalıştılar. Ölenlerin Esat taraftarı olduğu görülünce işin rengi değişmeye başladı. Uluslararası gözlemciler, kimyasal silahın muhaliflerce kullanıldığını belirlediler.

Önce BM Güvenlik Konseyinde Rusya, uydu görüntülerini gösterdi. Görüntüler, kimyasal gazın muhalif teröristlerce kullanıldığını belirlemekteydi. Bu nedenledir ki başta ABD olmak üzere, Batılı ülkeler geri adım attılar Suriye’ye müdahale konusundan.

Sonrasında, ABD haber ajansı WND’nin yayımladığı istihbarat raporunda Amerikan Ordusunun El Nusra militanlarının birinin evinde sarin bulduğu haberini yayımladı. Daha önce Adana’da Suriyeli muhaliflere ait sarin gazı ele geçirilmişti. Bu bilgiler kimyasal silahların, Türkiye üzerinden Suriye’ye gittiğini göstermekte. Tabi, AKP iktidarının haberi olmadan böylesi bir sevkiyatın yapılması olanaksız.

BM Genel Kurulunda Türkiye, kimyasal silahlar konusunda suçlandı. Rusya daimi temsilcisi Çurkin, Mayıs 2013’te Türkiye’de sarin maddesiyle yakalanan teröristlere dikkat çekti.

Kimyasal saldırı konusunda El Nusra ile AKP işbirliği önümüzdeki günlerde yoğun olarak dünya gündemine geleceğe benziyor. Kanıtlar ortaya döküldükçe RTE ve Davutoğlu köşeye sıkışacak. Köşeye sıkıştıkça da saldırgan bir söylemle kendilerini kurtarmaya çalışacaklar. Tabi, bu kurtuluş yolu değil.

Suriye’deki kimyasal saldırının yanı sıra Gezi eylemlerinde TOMA’lardan atılan niteliği bilinmeyen madde de sorun oluşturmakta AKP’ye. Suya karıştırılan bu maddenin ne olduğu merak konusu.

Önümüzdeki günlerde RTE ve Davutoğlu ikilisini zor günler beklemekte. Kimyasal silah kullanmak insanlık ve savaş suçu. Bu yol, suçluları Lahey’e kadar götürür. Türkiye’de siyasallaşan yargıdan önce uluslararası mahkemeler harekete geçebilir. Sıcak bir güz, terleten bir kış yaşayacağız sanırım.

Adil Hacıömeroğlu

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla