32 C
Berlin
19:01 - 11/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Av. Nurullah Aydın

Av. Nurullah Aydın arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

KANSER VE DOMUZ GRİBİ AŞISINDA BÜYÜK TEHLİKE

17:59 - 08/12/2009

Türkiye; GDO, domuz gribi aşısı, demokratik açılım, dinlemelerle uğraşadursun Bilim Dünyası araştırmalarına devam ediyor. Ya Türkiye’nin çok bilmiş profesör unvanlıları ne yapıyor, seyrediyor.

Bakın, dünya’nın ilk çene ve dil nakli yapılması Tıpta devrim olarak ifade ediliyor.

Operatör Pedro Cavadas başkanlığındaki İspanyol doktorlardan oluşan ekip dünyanın ilk çene ve dil naklini gerçekleştirerek tarihe geçtiler.

11 yıl önce yüzündeki kötü huylu tümör yüzünden suratının yarısını kaybeden 43 yaşındaki hastanın şu andaki durumunun iyi olduğu ve 10 gün içinde taburcu edileceği bildirildi.

İlk defa yapılan naklin yapıldığı hastanın kimliği açıklanmadı.

Operatör Cavadas “Hastamız iyileşme süreci sonunda konuşma, çiğneme ve yutma yetilerinin yanı sıra dilde ve yüzde hissetme kabiliyetini de geri kazanacaktır.” dedi

Bilim dünyasına bomba gibi düşen araştırma
Antioksidanlar sanılanın aksine kanserin önlenmesine değil yayılmasına yardımcı oluyor!…

Harvard üniversitesi uzmanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, c ve e vitaminleri ya da beta karoten gibi güçlü antioksidanlar sanılanın aksine kanserin önlenmesine değil yayılmasına yardımcı oluyor!…

Dünyanın en saygın sağlık dergilerinden nature’de yayınlanan makalede bu vitaminlerin kanser hücrelerini oluşturan erbb2 geniyle aynı rolü üstlendiği ve kanser hücreleri için besin rolü üstlenerek hastalığın oluşumunu hızlandırdığı savunuldu…

Ancak uzmanlar; bu vitaminlerin meyve ve sebzeler gibi doğal yollardan alımında ciddi bir risk oluşmadığını vitamin haplarıyla alındığı zaman tehlike oluşturduğuna dikkat çekiyor…

Harvard Üniversitesi’nden Joan Brugge’nin başkanlığını yaptığı araştırmanın sonuçlarının yayınlandığı makalede bu yöndeki çalışmaların 1990’larda başladığı belirtildi. Buna göre deneylerde ilk olarak sigara içen insanlara beta karoten hapları verildi. Ancak bunun kanser oranını artırdığı görüldü. Daha sonra C ve E vitaminlerinde de benzer etkiler tespit edildi. Makalede ayrıca iki yıl önce Glasgow Üniversitsi tarafından yapılan ve C vitamini ile yağ hücrelerinin birleşmesinin kanseri hızlandırdığı yolundaki araştırma da hatırlatıldı.

Domuz gribi aşısında büyük tehlike!
Domuz gribi aşısının çok tehlikeli olabileceğini bildiren haberlere her gün bir yenisi daha ekleniyor. Grip aşılarına tıp dilinde adjuvan adı verilen ve vücudun aşıya daha fazla tepki vermesini sağlayan maddeler ekleniyor. Alüminyum ve skualen bunlar içinde en çok kullanılanlar..

Aşılara adjuvan eklenmesi teorik olarak mantıklı. Bu sayede kısa zamanda az sayıda virüsle aşı üretmek ve böylece de daha az virüs antijeni ile daha çok insanı aşılama mümkün.. Ancak bu işlemin çok tehlikeli yan etkileri de var. Bu sebeple de Avrupa’da üç çeşit aşıda skualen kullanılıyor olsa da Amerika’da bu maddelerin aşılara eklenmesine kesinlikle müsaade edilmiyor. Oysa medyada domuz gribi aşısı üreten şirketlerin en az ikisinin hazırladıkları aşıda adjuvan kullanacakları haberleri yer aldı..

Skualen’in besinlerle sindirim sisteminden vücuda girmesi halinde hiçbir sorun olmayacak ancak aşılarda verilmesi yan etkilere sebep olabilir. Körfez Savaşı Sendromu gibi vücudu tahrip eden oto-immun hastalıklara neden olmuştu!.

Aylar öncesinden 20 milyon doz domuz gribi aşısı siparişi veren Sağlık Bakanlığı’na sorulacak çok soru var. Aşı hangi firmadan alınıyor ve bunun için kaç lira ödenecek? Ismarlanan aşıda Amerika’da yasak olan bu adjuvan madde skualen var mı? Eğer varsa Sağlık Bakanlığı’nın skualenin emniyeti konusundaki fikri nedir?

Sorular çok ama, cumhurbaşkanının, başbakanın, milli eğitim bakanının aşı yaptırmayacağı bir ülkede, sağlık bakanının açıklaması ne derece ciddiye alınır? Soru bu galiba!

Günün Sözü: Akıl, bilgi ile beslenir, gurur ise bilgisizlikten beslenir.

Prof. Dr. Nurullah Aydın
Gazi Ü. İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü Öğr. Gör.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla