20.2 C
Berlin
00:53 - 15/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

İlter Gözkaya-Holzhey

İlter Gözkaya-Holzhey arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

K A L İ T E L İ   Ü Y E

14:19 - 25/02/2017
 
K A L İ T E L İ   Ü Y E
 
Kalite kelimesi Türkçe ’ye Fransızca’dan girmiştir. Bir şeyin iyi ya da kötü niteliği. Kumaşın, kâğıdın, boyanın ve betonun kalitesi.
Nitelik iyi olursa uzun süre kullanılır, dayanıklı olur. Kumaşın iyisini terzi seçer, dayanıklı betonu deneyimli, dürüst mimar yapar.
Kalitenin önemini insanla ilişkilendirince durum farklı değildir. Zenginlik tanıdığın insanların değeriyle ölçülür. Boşuna eski dostlara şarkı türkü söylenmemiş. Kırmızı şarap eskidikçe, mahzende yıllarını geçirince lezzeti artar. Dost da eskidikçe güvenilir, dayanılır. Acı, ıstırap ve üzüntüyü azaltmak, neşeyi çoğaltmak paylaşmakla mümkündür.
Sosyal medyada bugün paylaşma daha geniş bir alanda. Beğenilen düşünce, müzik, resim ve haber paylaşılıyor. İçine ironi katarak bir derneğe kaliteli üye nasıl olur, diye sormuş birisi. Dernek yönetimine sözüm ona muhalif olma anlamı kokusu var ifadede.
Üye olunan derneğe, vakfa, partiye, birliğe ve herhangi bir kuruluşta üyelerin elbette iyi vasıfları olmalı.
Önce parasız bir etkinlik yapılamayacağını düşünerek aidatını zamanında ödeme gelir. Birçoğu büro için kira ödüyor. Aidattan başka geliri olmayan dernekten beklenenler, ancak aidat ödenirse yerine getirebilir.
Toplantıda konuşulan konuları haber olarak iletirken içine kötü niyet katmamalı. Denenen söylenirse haber olur, üstüne konursa, çarpıtılırsa dedikodu olur.
Tüzüğü okuyarak bilgi edinme arzu ve önerileri sınırlar, olamayacak konuyla toplantıda zaman harcanmaz.
Her üye gönüllü bir dernekte becerisine göre görev almalı. Gerek yoksa, üye katılarak desteklediğini gösterebilir. Katıldığı etkinliklerde yeni bir şey öğrenir, bilgisini artırır. Yeni dost ve arkadaş kazanır.
Kuruluş amacı fikirdaşları bir araya getirdiğinden dolayı argümanlar genişletilir.
Berlin’de dernekler genelde hafta sonu etkinlikler düzenliyor. Artık ilk nesil, ikinci ve üçüncü nesle yönetimi devretti. Zaten devredemeyen dernekler yok olmaya mahkumdur.
Eleştirileri sosyal medyada yazmadan önce yönetime iletmelidir. Önem verilmediyse üyelere de duyurup, doğruluğuna karar verilebilir. Eleştirme öğrenilmesi gereken bir meslektir. Sıradan insan önce dinlemeyi bilmeli, nesnel eleştiri yapmalı. Sözlüde ses tonundan niyet anlaşılır. Yapıcı veya yıkıcı amaçlı olup olmadığı fark edilir. Yazma sanatını bilen birisi kötü niyetini satırların içine iğneleyerek serper.
 
 
Yeni kayıt olacak üyeler tavsiye ile alınmalı, ki bozucu birisi çıkarsa neden toplumun huzurunu kaçıran bir üyeyi tavsiye ettin, diye yönetim sorabilmeli.
Güzel, faydalı bir düşünce etrafında en az beş kişiyle dernek, vakıf veya parti kurulabilir. Böyle küçük çapta başlayan Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) bu yıl 150. Yıldönümünü kutladı. Türkiye’de Cumhuriyet Halk Partisi cumhuriyetle yaşıt, 2023 yılında yüz yaşını anacak.
Berlin CHP Birliği yönetimi, Kenan Kolat başkanlığında Ekim ayı seçiminden sonra hızla yol alıyor. Türkiye’den gelen milletvekilleri tarafından ilk dilden üyeler bilgilendiriliyor. Parti içinde üyelerin eğitimi için politika seminerine katılamadım, ama çok faydalı geçtiğini basında okudum ve üyelerden işittim.
Elbette başkan ve yönetimin kalitesi kuruluşun gelişip, serpilmesinde ve büyümesinde çok önemlidir. Üyelerin düşünce, fikir, arzu ve önerilerini dikkatle dinleyip, deneyimlerinden faydalanmalıdır.
Derneği bir okul olarak görüp, üyelerin eğitimi sağlanırsa görev teslimi zor olmaz. Avrupa’daki derneklerde yaşadıkları ülke dillerini Türkiye ile birlikte yaşam dili olarak konuşmalıdır. Bilhassa kurulacak gençlik kollarında ülke dilini de kullanmak şart olmalıdır. Politikaya girecek gençler derneklerde yetişir.
Didim’de de küçük çapta başlayıp Türkiye’ye adını duyuran sosyal ve çevre dernekleri vardır. Dernek çalışması olmasaydı inşaatı bitmeyen devlet hastanesi kolay kolay açılmayacaktı. Yardımseverler Derneği Deniz Baylan başkanlığında etkinliklerde biriktirdikleri bütçeyle hastaneyi yeni ve modern cihazlarla donatmış, adını duyurmuştur.
Yeri gelmişken aidatını yıllık ödeyen Avrupa’da yaşayan komşulara Yeşilkent-Didim site derneği yönetimi duyuru yapmamı rica etti. Kışın da yapılacak işler var, traktör bakımı, kışın sitede yaşayan komşulara yapılacak hizmet ve işçi maaşlarının ödenmesi çok önemli. Lütfen aidatınızı ödeyin, herkes üye olduğu derneğe aidatını zamanında ödemeli.
Site dernek yönetimi, çoğu üyelerinin kadın olduğu kardeş çevre derneğini destekleyeceğine, hiç değilse gölge yapmayacağına dair söz veriyor.
Zaman zaman köşe yazılarımda bir rüyam var, diyorum. Camii inşasında fevkalade biraraya gelen vatandaşlardan örnek alarak, Berlin gibi büyük Avrupa şehirlerinde bir dernek binası inşa edilse.
Dernekler ve diğer sivil kuruluşlar büro kiralarını birleştirebilir, birkaç salonu çeşitli büyüklükte toplantı ve panel ve diğer etkinliklere ayrılır. Aynı günde birkaç toplantı aynı binada yapılır. Gelecek nesillere bina miras olarak bırakılabilir. Camiisi olmayan ilçe kalmadı, neden dernek binası da olmasın. Birlikten kuvvet doğar, neler yapılmaz ki. Önemli olan ebru sanatında olduğu gibi, çok renkli, ama ahenkle birlikte yaşayabilmektir.
Hoşça kalın!
 
İlter Gözkaya-Holzhey                

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla