17.3 C
Berlin
11:52 - 15/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

İlter Gözkaya-Holzhey

İlter Gözkaya-Holzhey arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

İYİ OLSUN

20:42 - 15/07/2018

İYİ OLSUN

İstenilen, beğenilen ve sevilen niteliklerin toplamı iyi olmaktır. Karşılaşılan bir dost veya tanıdığa ilk sorulan soru nasılsın, olur. Cevabın kısacası iyiyim, her zaman isabetli olmaz.

Şayet bir çay kahve eşliğinde, samimi bir atmosferde ise bu cevap daha etraflı açıklanır. En önce akla gelen sağlık olur. İnsanın sağlığı yerindeyse iyidir. Değilse doktora gider, iyileşmesini sağlar.

Dedem Galip Hoca, İslâm dinimiz akla en uygun olduğu için son din olmuştur, derdi. Tek tanrılı Musevi, Hıristiyan dinlerinden mantığa uygun olanları inancımıza kaynak olmuştur.
İncil’de Tanrı önce doğayı, yeri göğü yaratmış, sonra insan kızı Havva ve oğlu Adem’e can verdiği yazılıyor. Onlara artık üreme, çoğalma yolunu açıyor. Altı günde işi bitince yedinci günü dinlenmeye çekilmeden önce: Ve bak, bu çok iyi oldu, diyor.

Yorulan insan da dinlenmeye, enerji toplamaya hak kazanıyor. Hafta içinde çalışan hafta sonunda, bütün bir ders yılı sonunda emek sarf eden öğrenci ve öğretmenlerin Yaz tatilinde dinlenmeye ihtiyacı var. Bir ömür çalışan da emekli olur, emekli maaşıyla geçinebilirse birkaç yılını dinlenerek rahat eder, ömrünün geride kalan yıllarını iyi geçirir.

Bir yazar makalesini yazar, karınca gibi harfleri bir araya getirir. Tekrar tekrar okur, düzeltir beğenir. Yayın yönetmeninin beğenisine sunduğunda kendisi iyi bulmuştur. Henüz iş bitmiyor, okurun beğenmesi de arzu edilir, ki emek boşa gitmesin.

İyi ki, arşiv var, gelecek nesillere örnek, kaynak olursa pekiyi olur, amaç yerine ulaşmıştır. Bu, aynı şekilde sanat, edebiyat dallarının hepsi için geçerlidir.

Her şeyi kusursuz yapmayı ilke edinen için iyi olmanın sınırı yoktur. Bir tek kusursuz insan vardır, o da hiçbir şey yapmayandır. Mükemmel olan her niteliği kusursuz ve hatasız ölçer. Kendisini ve birlikte yaşadıklarını yorduğu gibi, hasta da yapar. 

Antik çağdan beri filozoflar düşünce üretmişler. İyi ve güzel olan nedir, sorusuna cevap aramışlar. Bıçak kesici, kitap faydalı, yemek tatlı, ders öğretici ise iyidir. Yani beklentimize uyarsa olumludur, aksi takdirde karşıtı kötüdür.
Spor veya politikada yarış varsa iyiye de sınır yoktur. Kazanılırsa göklere çıkarılır, kaybedilirse yerin dibine batırılır.

Türk işverenler, karnesinde pekiyi notu olanlara ödül vermeyi yaymalı. Öğrencileri başarıya teşvik amacıyla dönerciler bu iyi eyleme başlamıştı.  

Alman futbol milli takımı yarışta kaybedince, Mesut Özil’e suç yüklendi. Sosyal medyada Albert Einstein’in su sözü dolaşır oldu.

“Eğer relativiteteorim doğruluğunu ispat ederse, Almanlar Alman olduğumu, Fransızlar ise Dünya vatandaşı olduğumu, söyler. Teorimin yanlış olduğu ortaya çıkarsa, Fransızlar bana Alman, Almanlar ise Yahudi”, der.

Basın ve medya hep kötü haberlerle okurları korkutup, kutuplaşmaya kışkırtmamalıdır. İyi haberde haberdir. Örneğin Alman rejisörü Fatih Akın Hollywood’da gidiyor.

Arkadaşla iyi vakit geçirilir, iyi olursa dost olunur. Dost hem iyi hem kötü günde insana yakın olur. Dost, sevinci paylaşarak çoğalmasını, üzüntüyü paylaşarak azaltarak teselli etmeyi sağlar. İyi gün dostluğunun ömrü kısa, sonu üzüntülü olur.

Almanya Federal Başbakanı Dr. Angela Merkel’in hoş geldin kültürüne inanarak yaptığı sığınmacı politikasından dolayı koltuğu sallanıyor. Demek ki iyiliğin de bir sınırı var. Yapılan iyilik sınırsız olursa diğer insanların hayatına güven sorununu getiriyor.

Yapılacak iyiliğin ölçüsü, yurtta yaşayanların güvenini tehdit ediyorsa geri dönüş zor olabilir. Avrupa sığınmacı politikası tartışmasıyla bütünlüğünü sarsıyor. Türkiye’de seçimden sonra ilk ele alınacak konu olmalı.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Suriyeli vatandaşları yurtlarına salimen uğurlayacağız, demişti. Önce Suriye’de savaş sona ermeli ki, yeniden onarım ve yapılanma başlasın.
Bir lidere en büyük kötülüğü yapan çevresinde her sözünü, her yaptığı işi övenlerdir. En doğrusu, en iyi iş, en isabetli seçenek iyiye iyi, kötüye kötü demektir. Ancak böylece iyi olan şeyler çoğaltılabilir. 

Siyasette amaç memnun olanlar, huzurlu ve mutlu yaşayanların sayısını yüzde yüze yaklaştırmak olmalıdır. Bu nedenle muhaliflere gerek var. Demokraside muhalifler olmazsa olmaz. Yeter ki eleştiriler yapıcı olsun.

CNN televizyonda yapılan siyaset tartışmalarında sürekli muhalif partilere muhalif olan yayınlar yapılıyor. Bu da yeni sistemde yeni gelişme her halde, alışılmaya ihtiyaç doğuyor. Önemli olan faydalı olsun, yıkmak amaçlı, sırf idare edenlerin hatasını görmemek için yapılmasın. O zaman hükümet eden liderlerin hataları görülmezse tüm ülkeye, ama en çok liderlere zarar vermiş olurlar.

İyi, yani sağlıklı kalın!

İlter Gözkaya-Holzhey                

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla