18.9 C
Berlin
20:14 - 10/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Adil Hacıömeroğlu

Adil Hacıömeroğlu arşivindeki tüm yazıları ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

HALK OYLAMASI DOĞRU ÇÖZÜM MÜDÜR?

15:42 - 18/06/2013

Başbakan, 12 Haziran günü Gezi’yi temsil etmeyen Gezi Parkı temsilcileriyle görüştü. Görüşmeden Gezi Parkı için halk oylaması yapılması, RTE demokrasisinin bir gereği olarak temsilcilere dikte edildi. İki tane sağlam tümce kuramayan elçiler de RTE’nin bu önerisini(!) ballandıra ballandıra anlattılar basın toplantılarında.
Halk oylaması düşüncesinin ortaya atılmasının nedenleri nelerdir acaba? Öncelikle bu sorunun yanıtını vermeli.

Tüm yurttaki direnişin, yalnız Gezi’deki on beş ağaca indirgenmesidir amaçlardan biri. Milyonların ayağa kalkması, on yılı aşkındır süren AKP despotizmidir. AKP’nin Cumhuriyet yıkıcılığına karşı bir direniştir bu. Bardağı taşıran son damlayı görüp bardağın içindeki birikimi yok saymak amacındadır iktidar. Bu nedenle genellikle AKP’ye yakın ya da tüm iktidarlarla iyi geçinen beşinci sınıf sözde sanatçılarla eylemi sulandırma yolu seçilmiştir. Özellikle 12 Eylül sonrasında gelişen liberal düzenin ortaya çıkarıp parlattığı medya yıldızlarının(!) bu iş için kullanılması ilginçtir. Bu kişilerin konudan hiç haberleri yok. Kulaktan dolma bilgilerle ahkâm kesmekteler ekranlarda. Birçoğunun da konuştuklarını anlayan varsa tabi ki…
Halk oylamasındaki ikinci amaç, AKP’nin halkı cepheleştirme isteğidir. Güç yitirdiğini anlayan iktidar partisi, halkı birbirinden nefret eden, düşman iki cepheye bölmek istiyor. Cepheleşme, halkın sağlıklı düşünmesini önleyeceğinden AKP’nin yaptığı yanlış uygulamaları, bir kesimin görmesi geçici bir süre de olsa engellenecek. Kemikleşmiş bir kitlenin kendilerini iktidarda tutmasını sağlamak için yapılan boş bir hamledir bu.
RTE’nin bu hamleyi yapmasındaki diğer bir amaç toplumu inanan, inanmayan temelinde ayrıştırmaktır. Gezi oylamasına Taksim’e cami yapılması, şark kurnazlığıyla sokuşturulacaktır. İnsanlar camiden yana olanlar ve camiye karşı olanlar biçiminde ikiye ayrılacaklar. Bu da büyük provokasyonları beraberinde getirir. Ulusal bütünlüğümüzün hızla parçalanacağı bir sürecin kapısı açılmak istenmekte bu yolla.
Mahkeme kararının olduğu bir konuda halk oylaması yapmak yargıyı tamamen rafa kaldırmaktır. Güçler ayrımını yok etmek için bir girişimdir bu. Üstelik oylama milyonların karşı çıkışıyla yurdun hemen hemen tüm meydanlarında yapıldı.
İstanbul’da yaşayanların yarısı, Taksim’e yaşamı boyunca gelmemiştir ve Gezi Parkını bilmez. Gezi’yi bilmeyen biri, parkın geleceği için belirleyici olacak, öyle mi? Yani siz, ömrü boyunca portakal yemeyen birine, “Portakalın tadının iyi mi, kötü mü?” olduğunu soracaksınız. Sonrasında da portakalın tadının nasıl olduğunu belirleyeceksiniz.
Ağaçları kesmenin, kısacası bir canlıyı öldürmenin oylaması yapılacak. Ağacı, yalnızca bir bitki olarak düşünmemeli. Bir ağaca bağımlı birçok yaşam var. Otlar, mantarlar, çalılar, kuşlar, gövdede ve köklerde yaşayan böcekler, arılar, memeliler, sürüngenler ve birçok canlının yaşamı ağaca bağlıdır. Bir ağacı kesmediniz, taşıdınız diyelim, ona bağımlı yaşayan onlarca canlıyı ne yapacaksınız?
Yaşamsal konularda halk oylaması yapılamaz. Bu, toplumun geleceğini olumsuz etkileyecek birtakım düzenbazlıkların yolunu açar. Galile, halk oylamasına sunulsaydı, sonuç ne olurdu acaba?
AKP iktidarı, halk oylaması yapmaya çok istekliyse öncelikle bölücü başı ve açılım süreciyle ilgili halka gitmeyi denemeli.
RTE, Gezi Parkı direnişini kırmak ve hedefi daraltmak için elinden gelen çabayı göstermekte. Eylemlerin asıl amacı, AKP diktatörlüğünün yıkılmasıdır. Yağmalanan kentleri, yok edilen doğa ve tarihi, kundaklanan Cumhuriyet kurumlarını, bölünen vatanı kurtarmaktır asıl istenen.

Adil Hacıömeroğlu

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla