17.3 C
Berlin
11:33 - 15/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

İlter Gözkaya-Holzhey

İlter Gözkaya-Holzhey arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

Gençlik ve siyaset

00:00 - 19/05/2008

 Politik ist nicht allein die Sache der Politiker, so wie ja auch der Wetterbericht nicht nur die betrifft, die ihn verlesen. Darum sage ich Euch, liebe Landsleute, darum fordere ich Euch auf: Mischt Euch ein! (Aziz Nesin) 

Herşeyde olduğu gibi çocuklar politik düşünceyi de ailede öğrenir. Sofada oturan bir ana baba televizyon karşısında politikacıların yanlış yaptıklarına kızıp, sinirlenerek çocuğa örnek olamaz. Gidip partilerde çalışırsa bilhassa gençler iyi örneği uzakta aramıyacaktır. Elbette her çocuk politikacı olamaz, olmak istemez, ama her vatandaş politikayla ilgilenmelidir. Bunun bir vatandaşlık görevi olduğu, bu sorumluluğu çocuğa ailesi verir. Okulda devam edilir. 
1986 yılına kadar okul çalışma kollarında bir yabancı öğrenci, bir yabancı öğretmen temsil ediyordu. Bu okul yasası yeniden göçmenler olarak değiştirilerek konmalıdır. Okul Veliler Birlikleri bu konuda gerekeni yapıyor, sizler de veli olarak yakından ilgileniniz, Okul Başkanı, Sınıf Başkanı veya sınıf çalışma kollarında çocuğunuzun görev almasını teşvik ediniz.
 
Emekli bir alman vatandaşı yaralıyan iki gençten biri türk, biri yunanlı olduğu halde yalnız türk düşmanlığı üzerinde seçim kampanyası yapan Roland Koch (CDU) bize iyi ders verdi. “Kötü komşu mal sahibi yapar”, misali uyuyanları uykudan uyandırmalıydı. Göçmen kökenli olup da insan Hıristiyan Demokrat Partisi’ne nasıl üye olur derdim, ama bugün tam tersine o partiye de üye olun, partiye içerden renk katın diyerek bütün gençlere çağrı yapıyorum: Hangi parti olursa olsun politik yapın, partilere üye olun, diyorum. 
Sevgili okuyucularım “Öğretmenin Sevinç Gözyaşları” yazımdan sonra çok güzel olaylara şahit oluyorum. Çarşamba günü, 7 Mayıs 2008 tarihinde Berlin Eyalet Meclis Binası’nda yine böyle güzel bir akşam yaşadım, bunu sizlerle paylaşmak istiyorum. 
1997 yılında Kenan Kolat başkanlığında kurulan Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Berlin Eyalet Göçmen Çalışma Kolu iki yıllık yönetim kurulu seçimini yaptı. Eski ve yeni başkan Eyalet Milletvekili Ülker Radziwill toplantıyı o kadar güzel idare etti ki hayran kaldım. 
Birinci nesilden benden başka bir tek Niyazi Turgay vardı, salon gençlerle doluydu. Eyalet Millet Vekili Thomas Kleineidam divan başkanlığında becerisini gösterirken yeni başladığı yılları unutmuştum. Başkan yardımcıları Ahmet İyidirli ve Canan Bayram seçildiler. 
En zor iş sekreterliğe Joschka Langenbrick seçilirken eyalet yönetim diğer üyeleri çeşitli halk gruplarını temsil ediyorlar. İlçelerin başkanları da çeşitli kökenlerden gelen (Çek, Rus, Arap, Vietnam, Afrikalı, Türk, Alman…), iyi eğitim görmüş gençler seçildiğinde hayli yorulmuştuk. 
Böylece yalnız medyadan tanıdığım hak almayı, mesleği avukat olduğundan iyi bilen Canan Bayram’ın kim olduğunu şahsen tanımış oldum. Göçmen çalışma kolunda başlayarak Eyalet Millet Vekili olmuştu. 
Bu çalışma kollarında yetişen ikinci Eyalet Millet Vekili Raed Saleh Spandau’dan, benim de politik tarihimden bir kesinti olan gururumuzdur. Şu anda aynı zamanda örnek çalışmalarından dolayı SPD ilçe başkanı olarak da ödüllendirildi. 
Göçmen Kolu Berlin eyalet kurucu başkanı Kenan Kolat iken, Spandau ilçe parti üyeleri yıllardır benim çalışmalarımı tanıyan, bilen sözleri geçen, belediye idareci parti büyükleri beni ilçede kurucu başkan adayı gösterince Kenan Kolat hemen destekledi. Spandau ilçesi göçmenler temsilcisi iken hasta olduğumdan ve ikinci nesle devretme zamanı geldiğinden tekrar aday olmadım. Sosyal Demokrat Parti görüşlü derneklerden yardım istedim, ikinci nesil bir aday rica ettim. Bu arada değerli ilçe daire başkanı ve Federal Millet Vekilimiz Sven Schulz, Raed Saleh’i aday gösterdi. 
Görüyorsunuz sevgili gençler uzun ince bir yolda gitmek için hemen başlamanız gerekiyor. Başka bir yazımda sizlere Cem Özdemir’in biyografi kitaplarını tanıtacağım. Özcan Mutlu dokunacak kadar sizlere yakın bir politikacı, çalışmalara katılıp, kulaklarınızı RBB türkçe bölümü, gözlerinizi bütün gazeteler, elbette yerli Berlin www.ha-ber.com online gazetesi için, açık tutunuz. 
Bu sanal gazetede sporda gösterdiğiniz başarıları sevinçle okuyorum. “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur,” derneklerinizde politika da yapınız. 7’den 70’e kadar şu kitabı hemen okumaya başlayıp, tartışınız. B(aşbakan yüzme havuzunda oturuyor *), veya politika nasıl yapılır. 
Gerhard Schröder Başbakan olduğunda Hannover’de 90 metrekarelik bir dairede oturuyorlardı. Kızı Klara’nın arkadaşları başbakan olup da evinde nasıl yüzme havuzu olmadığını hayretle sorarlar. Bu nedenle bayan Doris Schröder-Köpf kitaba bu ismi verir. 
Sorular yine sorular neden politik, kulluktan vatandaşlığa, anavatana yazılan aşk mektubu, devletin başı, yurtdışı geziler, yurtdışından gelen devlet temsilci konuklar, cumhurbaşkanı temsil ediyor, başbakan çalışıyor, korumaları, hükümet nedir, BMM (das Parlament), parti her zaman haklı, koalisyon, çocuk hakları, hayvan hakları, seçim kolay bir iş değildir, Avrupa dünyanın bir köşesinde, devlet borç yaparsa, neden ben Avrupa vatandaşı değilim, gibi konular ve güzel kız Avrupa’nın masalsı hikayesi. 
Mavi gözlü Avrupa’nın babası kadınları çok seven ZEUS olabilir, ama annesi kimdir? Girit adasına boğa sırtında geldi. Kıtaya bu isim neden verilmiş? Doğum yeri Avrupa sınırları içinde mi? Hayli meraklandırdım sizi, nihayet kitap 27 yazar hakkında bilgi ile son buluyor. İyi okumalar ve tartışmalar… 
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun! 
İlter Gözkaya-Holzhey 
(emekli Öğretmen) 

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla