16.2 C
Berlin
02:19 - 12/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Av. Nurullah Aydın

Av. Nurullah Aydın arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

ELEŞTİRİ VE DAMGALANMA!

16:55 - 28/06/2010

Türkiye’de eleştiri sınır tanımaz şekilde sürüyor. Herkesin birbirini damgalaması ise olağan halde.
Uyduruk kaydırık çalışmasıyla yalakalık ve yağdanlıkla, doçent olmuş, profesör olmuş ama bir çalışması olmadığı konularla ilgili konuşuyor. Var gücüyle efendilerine hizmet yarışında..

Çağdaş dünya ülkelerinde böylesine şarlatanlar var mı vardır. Elbet. Ama onlar ciddiye de alınmaz, değerde verilmez, kafa karıştırma olanağı da sağlanmaz. Bakın dünyanın en büyük demokrasisi denilen ABD’de durum öyle değil

Özellikle Yahudiliği, Siyonizmi eleştirmek batıda yasalarla engellenmiş durumda. Ancak buna rağmen yine de gerçeklere gözü kapalı olmayanlar da arada sırada çıkıyor. Çıkıyor ama hakkında işlem yapılmakta gecikmiyor..

Profesör de o damgayı yedi!
Amerika’da İsrail’i ve Siyonizm’i eleştiren akademisyenlere yönelik olarak başlatılan “Cadı Avı’nda son kurban Yahudi asıllı bir Sosyoloji profesörü oldu.

İki akademisyen Üniversiteden kovulmuştu.
Daha önce DePaul Üniversitesi’nden Norman Finkelstein ve Bard Üniversitesi’nden Joel Kovel, İsrail’in Filistin’de uyguladığı soykırımı kitap ve makalelerinde eleştirdikleri gerekçesiyle üniversiteden kovulmuştu. Finkelstein ve Kovel’den sonra ABD’de Siyonizm karşıtı bir başka akademisyen olan William I. Robinson da, İsrail lobisinin saldırısına uğradı ve görev yaptığı Kaliforniya Santa Barbara Üniversitesi’nde akademik soruşturmaya tabi tutuluyor.

İsrail’in Gazze katliamını eleştirdi.
Yahudi kökenli Robinson’un soruşturmaya tabi tutulmasına gerekçe ise, İsrail’in Gazze’de işlediği cinayetler için “Gazze İsrail’in Varşova kampı. Filistinlileri sınırlayan ve ablukaya alan büyük bir toplama kampı. Filistinlileri yavaş yavaş ölüme terk eden bir kamp. Bizler yavaş yavaş süren bir soykırıma tanıklık ediyoruz” ifadelerini içeren bir e-postayı öğrencilerine yollaması olarak gösterildi. Robinson’un öğrencilere gönderdiği bu e-postada ayrıca, Nazilerin Yahudilere yaptıklarıyla İsrail’in Gazze’deki katliamı arasında benzerlik kuran fotoğraflar da bulunuyor.

İsrail’i eleştirmek Yahudi karşıtlığı değildir.
Yahudi öğrencilerin ve İsrail lobisinin baskısıyla “Yahudi karşıtı ifadeler kullandığı” gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan Robinson, bu iddiaları reddederek, “İran’ı eleştirmek nasıl İslam karşıtlığı değilse, İsrail’i eleştirmek de Yahudi karşıtlığı değildir” açıklaması yapıyor. Üniversite tarafından kendisi hakkında açılan soruşturmanın akademik özgürlüğün ihlali olduğunu söyleyen Robinson, soruşturma sonucunda kendisinin tamamen haklı olacağının ortaya çıkacağını söylüyor..

Chomsky de destek verdi
Öte yandan Robinson’a üniversiteden bazı öğrenci grupları ile aralarında Prof. Noam Chomsky’nin de bulunduğu başka üniversitelerden akademisyenler de destek veriyor. Robinson hakkında soruşturma açan üniversitenin akademik komitesi, soruşturmanın adil bir şekilde olacağını iddia ederken, Yahudi örgütleri Robinson’dan özür talebinde bulunuyor.

Yahudi örgütleri tepkili
ABD’deki en büyük Yahudi örgütü Anti-Defamation League (ADL) Direktörü Abraham Foxman, Robinson’un sözlerinin ‘anti-Semitik’ olduğunu öne sürüyor.. Foxman, Robinson’un sözlerinin akademik özgürlükle ilgili olmadığını, korkutma olduğunu iddia ediyor..

Yahudi örgütlerinin suçlamalarını reddeden Robinson ise, Yahudi karşıtı olduğu iddialarının kesinlikle doğru olmadığını ifade ederek, “Bu suçlamalar, İran rejimini eleştiren birini Müslüman karşıtı göstermekle eşdeğerdir” diyor. Robinson, kendisine hakaret eden yüzlerce e-postanın yanı sıra kendisini destekleyenlerden de yüzlerce e-posta aldığını söylüyor..

Ya Avrupa! Orada da durum aynı.. Yahudi soykırımı yoktur diyen Fransız ve Avusturyalı akademisyen tutuklanmıştı.

Yani; Yahudi karşıtlığı yapmak yasak, Ermeni soykırımı yoktur demek de yasak..

İslamla alakası olmayan ama İslamcı geçinen iki yüzlü münafıklar tayfası ile çıkar ittifaklı yapan aydın bozuntuları, unvanlı akademisyen şarlatanları, gazeteci fırdöndüleri, sahtakar iş adamları, masum halk yığınlarının her gün beyinlerini iğdiş etmeye devam ediyor.

Mankurtlaşan aydınları ile Türkiye zaman tünelinde geçmiş yıllarda ki yaşama dönüşüyor kimse farkında değil..

Türkiye’de ki düşünce özgürlüğünü bir düşünün bir de çağdaş dünyadaki düşünce özgürlüğünü!!

Günün Sözü: İnsanı insan olarak görmeyen anlayışın zararı her zaman olur.

Prof. Dr. Nurullah Aydın
Gazi Ü. İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü Öğr. Gör.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla