9.2 C
Berlin
11:28 - 04/04/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Barış Atagün

Barış Atagün arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

DÜNYAYI DÜZ GÖREN YOBAZLARA TEPKİNİ GÖSTER, SESSİZ KALMA!

21:31 - 08/09/2017

DÜNYAYI DÜZ GÖREN YOBAZLARA TEPKİNİ GÖSTER, SESSİZ KALMA!

Birkaç gün önce AKP Fatih Gençlik Kolları üyesi olan Tolgay Demir isimli bir gencin dünyanın düz olduğunu savunan bir makale yazması çok konuşuldu. Makalenin çok konuşulmasının nedeni bu kadar saçma bir makalenin AKP nin resmi sitesinde yayınlanmasıydı.

Makale, gündeme düştüğünde merak edip okudum. Merakımın nedeni yazdıkları değil ne kadar saçmaladığını merak ettim. Açıkça söyleyebilirim ki uzun zamandır bu kadar saçma bir makale okumamıştım.  Hem saçma, hem de saçma olduğu kadar dersine iyi çalışılmış bir makale… Kendisine sorulabilecek her soruyu düşünerek hepsine saçma bir cevap vermiş.

AKP Gençlik kolları üyesine göre dünyanın düz olduğunu söyleyenler masonlarmış. NASA balıkgözü kamera kullanarak dünyayı yuvarlakmış gibi gösteriyormuş. Aslında uzaya hiç çıkılmamış hepsi senaryoymuş. Dünya yuvarlak diyenlerin amacı insanların evrende toz zerresi olduğunu düşündürüp değersiz bir varlık olduğunu hissettirmek ve dinden uzaklaştırmakmış.

Bu yazdıklarımı okuyunca gülüyorsunuz ama güldüğünüz bu saçmalıklar 1 hafta önce iktidar partisinin resmi sitesinde ciddi bir bilim makaleymiş gibi yayınlandı.

Bazıları bu olayı bir gencin saçmalıkları olarak görebilir. Bireysel bir olaymış gibi düşünebilir ama değil… Bu bir nabız yoklamadır.

Atatürk’ün manevi şahsına, heykellerine saldırılıp toplumun tepkisi yoklanıyorsa dünya düzdür iddiasıyla da milletin zekâsı yoklanıyor.

Neden bu makale 5-6 yıl önce yayınlanmadı da şimdi yayınlanıyor? Hem de iktidar partisinin gençlik kollarının sitesinde yayınlanması düşündürücü değil mi?

Dünya düzdür saçmalığını, Atatürk’e yapılan hakaretlerden bağımsız düşünmeyin. Bunların hepsi toplumun nabzını ölçmek için yapılan sosyal deneylerdir. 

Referandumdan evet sonucunun çıkması iktidar partisi ve yandaşları için bir kırılma noktası oldu. Bir anda yeni bir devlet kurduklarını sanarak şuursuzca saldırılara, konuşmalara başladılar.

Biri Atatürk ve Afet İnan’a canlı yayında hakaret etti. Biri yeni bir devlet kurduk dedi. Biri Atatürk heykeline saldırdı. Şimdi de biri çıkıp ‘’Dünya düzdür’’ diyerek nabız yokluyor. Hepsi aynı yapbozun parçalarıdır. Yapbozun parçalarını birleştirdiğinizde ortaya çıkan şey yobazlık, cahillik, gericilik…

Bu olayın basit bir olay olmadığının en büyük kanıtı makaleyi yazan gencin açıklamalarıdır. 

AKP gençlik kolları üyesi gence neden dünyanın düz olduğunu savunan bir makale yayınladığı sorulunca şu cevabı verdi:

‘’ Flat Earth Society adlı bir grubun düz dünya teorisi başlıklı yazısını okudum, ilginç geldiği için paylaştım. İnandığım için değil; bana ilginç geldi, paylaşmak istedim. Benim böyle bir söylemim yok. Buna inananlar var.’’

Açıklamayı okuduğunuzda ilk düşündüğünüz şey ‘’Bak görüyor musun nasıl da inkâr ediyor’’ olacaktır ama bu açıklamada dikkat edilmesi gereken AKP li gencin yazdığı makaleyi inkâr etmesi değil ‘’Ben dünyanın düz olduğunu düşünmüyorum’’ demesidir.

Yani ‘’Ben dünyanın yuvarlak olduğunu biliyorum ama inanmadığım halde düz olduğunu savunan bir makale yazdım’’ diyor

Eğer bu genç  ‘’Evet inandığım için yazdım’’ demiş olsaydı bir akıl hastasının saçmalıkları diyerek geçiştirilebilirdi ama ‘’İnandığım için dünya düzdür demedim. Ben böyle bir saçmalığa inanmıyorum’’ diyor.

İnsanın inanmadığı bir şeyi uzun uzun ateşli bir şekilde savunması takiyye değil de nedir? Bunun adı iki yüzlülük değil de nedir?

‘’Düz olduğuna inanmıyorum ama yazdım’’ Neden? Çünkü böyle düşünenler varmış. Eee dünyanın düz olduğu düşüncesi 500 yıl öncede kalan ve herkesin bildiği bir eski cahil bir düşünce… 

AKP li genç açıklamasında kısaca diyor ki ‘’Ben inanmadığım halde ortaya bir yem attım. Bakalım kaç cahili dünyanın düz olduğuna inandıracağımı görmek istedim’. Açıkça toplumun nabzını ölçtüğünü itiraf ediyor. 15 yılda toplumu ne kadar cahil bıraktıklarını görmek için bir deney yaptığını söylüyor.

Bugün dünyanın düz olduğunu savunan ülkelerin hepsi şeriatla yönetilen İslam ülkeleridir. Suudi Arabistan da hala dünyanın düz mü yuvarlak mı olduğu tartışılıyor. 

Medine Üniversitesi rektörü Abdülaziz Bin Baz isminde bir yobaz yıllar önce yazdığı bir kitabında ‘’Dünyanın yuvarlak olduğunu savunanların mürted olduğunu ve öldürülmeleri gerektiğini’’ yazmıştı. Bugün bile Arabistan’da dünyanın yuvarlak olduğunu savunanlar mürted kabul ediliyor.

Konuya bu açıdan yaklaşıldığında AKP li gencin yazdığı saçma makalenin basit bir saçmalık olmadığı bir kez daha ortaya çıkıyor. Neden 5 yıl önce değil de şimdi böyle saçmalıklar ortaya atılıyor? 

Birileri dünyanın düz olduğunu kabul ettirip Suudi zihniyetini hâkim kılabileceklerini görmek için deneme yapıyor. Lütfen ‘’Amaaan bu da ne ki’’ diyerek görmezden gelmeyin.
Tepki gösterin. Tepki göstermezseniz bir gün bu saçmalıkların sıradan bir düşünceymiş gibi destek bulduğunu göreceksiniz.
O gün gelmeden tepki verin.

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla