9.4 C
Berlin
15:29 - 02/04/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Prof. Dr. Levent Seçer

Prof. Dr. Levent Seçer arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ SOYKIRIMA DUR DEMEK

16:52 - 13/07/2009

Dünyanın gözü önünde işlenen bir vahşet ve buna tüm Dünya bakıyor seyrediyor. İnsanlar nasıl bu kadar duyarsız kalabiliyor acaba? Daha önce de yazmıştım Batı’nın iki yüzünü. Şimdi yazdığım yazının ne kadar anlamlı olduğunu ve burada da Batı’nın iki yüzünün nasıl kendini ortaya çıkardığını göstermiyor mu? Çin vahşetine soykırımına baktığımızda, Doğu Türkistan’da bir vahşet yaşanıyor. Çin’in yaptığı, insanlık dramı soykırımı bunun adı. Ama kimsenin buna sesi çıkmıyor, özellikle başta Türkiye, Gazze için gösterdiği duyarlı tepkiyi neden hala burası için göstermiyor? Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir kendi halkına uyguladığı soykırımdan dolayı ”300 insanın katledilmesinden sorumlu olarak” uluslararası ceza mahkemesince yargılanmış ve cezalandırılmıştı.Türkiye, Ömer El Beşir’in affedilmesini istiyor, ama Çin’in orada yaptığı soykırıma sessiz kalıyor. Bu da insanı düşündürüyor bana göre.

Doğu Türkistan 1949 yılından beri Çin’in işgali altında. Bu güne kadar yansıtılmayan gizli kalan yaşanan katliamlar ve tüm soykırım hateketleri, bu güne kadar Türklerin yaşadığı bilinmeyenlerdi. Çin,1949 yılından beri uyguladığı, baskı, soykırım, asimilasyon ve Doğu Türkistan halkını yok etme amacındaki baskıcı faaliyetleri, işte bu gün kendini gösterdi. Şu ana kadar 140 tan fazla ölü, hatta bu sayının 500 civarında olduğu bile söyleniyor ama gizli tutuluyor.

Divan-ı Lügat-it Türk müellifi olan Kaşgarlı Mahmut’un memleleti Kaşgar’a çok katlı binalar yaparak, buralara Çin’li göçmenleri yerleştirip, Türk-İslam medeniyetine karşı olduğunu Çin göstermedi mi? Şimdi Urumçi’de uygulanmaya çalışılan da bu… Türk-İslam kültürünü yaşayan Doğu Türkistan halkına baskı, soykırım ve burada kendi hakimiyetini kültürünü yerleştirmek. Çin’in yapmak istediği bu aslında. Doğu Türkistan Türklerini sürgüne zorlamak, dil, din, ırk, kültür, tarih, değerlerinden uzakta tutmak, aşağılamak, özgürlüklerini elinden almak.Yıllarca Doğu Türkistan halkının, yaşadığı soykırım yine de onların hayatta kalabilme adına gösterdikleri sessizlik değilmiydi? Buradaki halk zorla başka ülkelere iş gücü olarak yollanıyordu. Kızlar özellikle başka ülkelere, yada fabrikalarda çok düşük ücretlerle çalıştırılıyorlardı. Burada yapılanlar tamamıyle kalabalık Doğu Türkistan halkına yönelik bir baskıydı sindirme yıldırma politikasıydı. Şimdi Urumçi’deki yaşanan bu soykırımına tüm dünya sessiz kalıyor buna Türkiye’de dahil.

1949 yılından beri Doğu Türkistan işgal altında, kendi özgürlüklerini yaşamak adına 1000 kadar milli ayaklanma yapan Türkistan halkı, her zaman karşısında Çin askerini ve polisini buldu. Tüm dünyaya kapalı tutulan özgürlükler ve insanca yaşama hakının istendiği duyarlı tepkide, Çin bu sesleri dünyaya duyurmadı buna şiddetle karşılık verdi. Urumçi’de yüzde 90 Çin nüfusu ortaçağ döneminde yaşıyor. Çin’i ziyaret eden Türk Cumhurbaşkanı’nın da, Kaşgar, Hafen, Gulca kentlerine değil de Umurçi’ye götürülmeside ayrı düşünülmesi gereken bir konu bana göre ve Çin ile yapılan terörle mücadele ortak kararının imzalanmasından sonra olayların başlaması da düşündürücü değilmi?

Guamg, Dong ve Şaoguan şehirlerinde Türkistanlı genç kızların oyuncak fabrikalarında planlı şekilde çalışmaya zorlanmaları ve burada iki uygur Türk’ü katletmeleri bile, Doğu Türkistan halkının uluslararsı haklılığını birkez daha ortaya koymuyor mu? 26 Haziran 2009 tarihi yaşanan baskı, yıldırma, tehtit, göçe zorlama politikalarının dahada yaygın hale geldiği ve bu günkü yaşanan soykırımın başlama noktası. Ama biz ne yapıyoruz, Made in China ”Prodvet of China” diyerek Çin mallarını boykot edelim diyoruz. Başka elimizden bir şey gelmiyor, tıpkı geçmişte yaşananlar, Fransız mallarına boykot kararı aldığımız gibi; bu kimin umurunda acaba? Böyle sonuca gidilmez bana göre, uluslararası tepki gerek,Türkiye bunu yapacak güçte değil mi? Elbette yapar. Siyasi ekonomik ve diplomatik görüşmelerle bunu yapabilir. Orada şimdi ölüme zorlanan, yaşama hakları ellerinden alınan, çaresiz insanların kurşunlandığı, Türk-İslam kültürünü yaşayan Türkistan halkının, Urumçi’deki Çin soykırımına tüm dünyanın ve özellikle Türkiye’nin tepki göstermesi gerekiyor.

İşte burada Batı nasılda kendini gösteriyor soykırıma tepkisiz kalmakla… Ama Türkiye haklı tepkisini geç kalmadan göstermeli, orada daha fazla soykırım ve vahşete göz yummamalı.

Prof. Dr. Levent Seçer

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla