26.4 C
Berlin
23:45 - 14/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Adil Hacıömeroğlu

Adil Hacıömeroğlu arşivindeki tüm yazıları ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

CUMHURBAŞKANININ BÖYLESİ

09:14 - 17/10/2014

CUMHURBAŞKANININ BÖYLESİ

RTE, Cumhurbaşkanı seçildi, seçilmesine ama hala AKP genel başkanlığını bırakmış değil. Yasal olarak partisiz görünse de konuşmalarına, uygulamalarına, tavırlarına bakıldığında AKP üyesi gibi davranmakta.

Anayasaya göre cumhurbaşkanı tarafsız olmalı. Ancak RTE’de tarafsızlığın “t”si yok! Cumhurbaşkanı, anayasaya göre ulusun tümünü temsil eder; ama RTE, ısrarla AKP’lileri temsil ediyor.

Muhalefet partilerine oy veren yurttaşları temsil etmeyen bir cumhurbaşkanı var. Çıkıyor, muhalefet partileri sözcülerine hakaret edip onları eleştiriyor. Eski alışkanlıklarını aynen sürdürmekte. Kavgacı, saldırgan huyu değişmedi, koltuğu değişince. Muhalefete bağırıp çağırıyor. AKP adına muhalefetle savaşını sürdürmekte Erdoğan.

Ey Erdoğan, sen hala kendini AKP genel başkanı sayıyorsan Davutoğlu ne işe yarıyor? Onun görevi ne?

RTE, toplu açılışlar yapmakta. Buralarda AKP’nin propagandasını yapmakta. Kısacası, AKP’ye oy devşirmekte.

Yargıya müdahale etmekte tarafsız(?) cumhurbaşkanı. HSYK’ya el atıyor. Savcı ve yargıçların özgür iradelerine karışıyor.

Yargı ve yürütmeye açıkça müdahale ediyor da yasamaya etmiyor mu? Etmez olur mu? TBMM’nin 14 Ekim’den sonra hangi yasaları çıkarması gerektiğini de söylüyor Hazret!

Eylemsel olarak başkan desek, değil. Çünkü devlet başkanları, anayasanın kendilerine verdikleri yetkilerin ve görev alanlarının dışına çıkmaz. Başkan da olsalar, onları denetleyen bir devlet aygıtı vardır.

RTE, hem anayasal yetkilerini aşıp görev sınırlarının dışına çıkmakta hem de denetlenememekte. Devletin hangi işi varsa oraya müdahale etmekte.

Erdoğan, hem gelenekleri hem de anayasayı zorlamakta. Türkiye, bu durma ne kadar dayanabilir?

Demokrasi, RTE’nin uygulamalarıyla çoktan rafa kalktı. Bu demokrasicilik oyunu ne zaman sona erip gerçek demokrasinin çarkları işler acaba?

Türkiye’nin sorunları olağanüstü derecede artarken siyaset tek kişinin buyruğunda can çekişmekte. Cumhurbaşkanının böylesi hiç görülmedi. RTE kurtuluyor belki, ama ülke batıyor belirsiz bir rotada. Kişisel saplantılar ve hırslar yüzünden koca bir ülke uçuruma sürüklenmekte hızla. Yazık oluyor yurttaşa… Yazık ediliyor Türkiye’ye…
                                               
Adil Hacıömeroğlu

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla