8.5 C
Berlin
07:35 - 25/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ali Gültekin

Ali Gültekin arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

BİZİM ANARŞİSTLER

00:16 - 08/05/2013

Tıpkı Bizim anarşistlerimiz olduğu gibi; Diktatör, Kral, Askeri, Komünist, sosyalist, demokrasi ve en katı rejimler ile yönetilen ülkelerin anarşistleri var.

Anarşimiz Nedir?
Anarşizm ; Pierre-Joseph Proudhon, 1851’de “artık ne kilise ‘de ne de devlet içinde, ne toprakta ne de parada da otorite olmalıdır. İstenilen de özgürlüktür ” diye tarif eder. Bir başka açıdan; Anarşistler, “siyasete katılmama” biçiminde idealist şablonlar yaratmış işçi sınıfından uzak düşmüşlerdir. Anarşimiz gençliğin hızlı kan dolaşımıdır. Gençliklerinde dünyaca ünlü birçok anarşist ileriki yaşlarında ülkelerinde önemli Bakanlar, bürokratlar olarak yaşamlarına devam etmişlerdir.
Ne yapmalı?
Toplayıp sınır dışına mı sürelim?
Toplayıp kodese mi tıkalım?
Toplayıp imha mı edelim?
Nerede bizim demokrasimiz
Nerede bizim insan haklarımız?
Nerede bizim adaletimiz?
Nerede bizim hak- hukukumuz?
Korku ile sindirip, diz mi çöktürelim?
Nerede bizim devlet olma sorumluluğumuz?
Bu kavga niye?
Evlerimizde anarşist çocuklarımız yok mu?
Mahallemizin anarşist gençlerimiz yok mu?
Takımlarımızın anarşist taraftarları yok mu?
Ankara, İzmir, Malatya, Diyarbakır, Rize, Kırşehir, Konya… Kutlanan 1mayısında anarşistler yok muydu? Bütün bu şehirlerde 1 Mayıs coşku içinde geçmedi mi?
Bir orta oyunumu var?
Arabaları, iş yerlerini, yakmanın, camlarini kirmanin adi: İşçi ve Emekçilerin 1Mayıs kutlamak olamaz. Bu olsa olsa işçi ve emekçilerin bayramını sabote etmek olur.
Büfesinin camları kırılan, masaları sandalyeleri yakılan esnaf ne yaptı? Simit tezgâhı barikat ateşine atılan seyyar satıcı evine nasıl ekmek götürdü? Tekellerin; yazılı, görsel medyasının kameraları 2013 1 Mayısında sosyal-siyasal talepleri ile meydana çıkan, milyonlarca işçi ve emekçiyi görmedi. İleri geri sararak; yakma, yıkma, parçalama, saldırma görüntülerini savaş muhabirleri gibi veren, tekel medyası işçi ve emekçileri „sokak çeteleri” gibi teşhir ederken tekeller ve temsil ettikleri sermaye 2013 1 Mayısında bir kez daha karlı çıktı.
Yüzlerce Polisin ortasında DİSK’in binasına nazır küfür eden cengâver kim? Bu cengâverlerden İstanbul’un diğer meydanlarında varmaydı? Kafasından kan akan Polis emekçi değil mi? Gözüne gaz sıkılan öğretmen emekçi değil mi? Ya! Sırtına copla vurulan Polis babası işçiye ne demeli? 17 yaşında Meral Dönmez `in duyarlılık göstererek memur babası ile 1Mayıs’a gelmesi insani değil mi?
Kafalarını nişan alıp gaz bombası atmak, ayaklar altında ezmek, saçlarından tutup sürümek güvelik önlemi mi? Polisin bugün sahip olduğu sosyal hakları, Dünya işçi ve emekçileri uğruna ölerek almadı mı?1 Mayıs bu kazanımların korunması için mücadele ile bu günlere taşınmadı mı? Kim kime karşı vuruştu?
Neyin restleşmesi?
Bu çocuklar; uyuşturucu, hırsızlık, kumar, fuhuş çetelerinin içinden toplamıyoruz. Bu çocuklar kendi düşlerinin 1 Mayısını istiyorlar. Biz, Taksimi 1 Mayıs gösterilerine kapatarak 1977 katliamını unutturamayız. Biz, Taksimi 1 Mayısa açarak 1977 1 Mayısını katliamının bir daha yaşanmaması için lanetleyebiliriz. Almanya, İtalya, Polonya… Ülkelerinde yaşanılan katliamları, ırkçı Nazilerce yakılan Türk vatandaşlarını i okul müfredatında öğrencilerine okutuyorlar. Biz, yanlışlarımızdan arınarak güvenli gelecekler yaratabiliriz.
Keşke!
İzmir, Ankara, Maraş, Antep, Urfa’da tahsis ettiğimiz meydanlar gibi Taksim’i verebilseydik. İzmir, Ankara, Diyarbakır, Hakkâri ve geçen yıl İstanbul’da olan 1Mayıs bayramında anarşistler vardı. Neden zarar vermediler? Bunlar dün vardı, yarında olacaklar. Dünya’nın her ülkesinde bu türden gösteriler olur. Anarşistler benzer olaylar çıkarırlar. Ama demokrasinin olduğu ülkelerde güvenlik kuvvetlerinden aynı tepkiyi almazlar. Baskı ve korku ile sindirmek sürekli “isyan” çıkarır. Adalet, hak, hukuk kuralları içinde demokrasi ile evlatlarımızı kucaklayarak öz güvenlerini kazandıralım. Yüreklerinde insan sevgisi, vatan sevgisi yeşerterek, geleceğimizi gençlerimize emanet edelim.
Başka kimimiz var?
Hadi hayırlısı…

Ali Gültekin

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla