20.6 C
Berlin
04:56 - 05/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

İlter Gözkaya-Holzhey

İlter Gözkaya-Holzhey arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

BAYRAM ARMAĞANI

19:42 - 17/07/2015

BAYRAM ARMAĞANI

 

Türkiye’de koalisyon hazırlıkları içinde dinsiz, dindar vurgusuyla nitelikler değerlendiriliyor. Partiler bile dinsiz yargıları alıyor. Hâlbuki tarih bize öyle bir deha vermiş ki orta çağ ile göbek bağını koparamayanlar ders alabilir. Geriye değil ileri gidecek yolu gösteriyor. 

Başkent Üniversitesi adına Prof. Dr. Haberal’ın sahip olduğu Bütün Dünya Dergisi bayram hediyesi olarak Atatürk’ün Balıkesir Hutbesi’ni tam metni ile verdi. 7 Şubat 1923 tarihinde Zağnos Camii’nde ünlü konuşmasını minberde yaptıktan sonra halkın sorularını cevaplıyor.

Hutbelerin amacının halkı uyarmak olduğuna, tamamen Türkçe olması ve zamana uyması gerektiğine vurgu yapıyor. Halkın anlamadığı bir dilde konuşanlar, padişah ve kral gibi despotlara köle gibi hizmet etmeye sağlıyordu.

Sözlerine Allah birdir, Hz. Muhammed onun elçisidir diye başlıyor. Temel kanunu, yüce Kuran’da ayetleri açıktır. Dinimiz akla, mantığa, gerçeğe uyuyor ve uygun düşüyor. Zira doğa kanunlarıyla bir çelişkisi yoktur.

Camilerin itaat, ibâdet edilen Tanrı’nın evi olduğu, burada din ve dünya işlerinin konuşulduğu, tartışıldığı bu evde zihinler açık kalır. Yalnız insanların kendi düşüncelerine değil, diğerlerinin de düşüncelerine saygı gösterilmelidir.

Hutbe topluma hitap etmek, konuşmak demektir. Söz söyleyen ileri kişiler halkı aydınlatır. Milletin lideri halka doğruyu söylemelidir, halkı dinlemesi ve onları aldatmaması gerekir. Geleceğin yolu gösterilirken yıllar önce söylenmiş iman edenleri çağın gerisinde bırakmak demektir. 

İnananları haberdar eden imamların siyasi, sosyal ve medeni olayları güncel olarak izlemeleri zorunludur. Peygamberimiz ve sonra 4 halifenin hutbelerini okuyunca tarihi daha iyi anlarız. Onlar da günün sorunlarını, askeri, idari, mali ve siyasi konuları konuştuklarını görüyoruz.

Minberlerde söylenecek sözlerin bilinmesi, anlaşılması, ilim ve fen gerçeklerine uygun olması gereklidir ve olacaktır.

  
Ve şöyle diyerek konuşmasını özetliyor:
“Din bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye muhalif değiliz. Biz sadece din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kaste ve fiile dayanan taassupkâr hareketlerden sakınıyoruz. Gericilere asla fırsat vermeyeceğiz.”                       

Sevgili okurlarım, camilerimiz halkın hem aklı, hem de vicdanı için irfan ve ışık kaynağı olmalıdır.

Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun!
İyi okumalar.


İlter Gözkaya-Holzhey                           


Kaynak:
Bütün Dünya, Başkent Üniversitesi Kültür Yayını
2015/7 sayılı, sayfa 13-16
www.butundunya.com.tr 
                                                      

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla