22.1 C
Berlin
05:58 - 11/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

İlter Gözkaya-Holzhey

İlter Gözkaya-Holzhey arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

BAŞARANLARIN ARKASINDA

00:00 - 06/02/2012

 Bugün Almanya’da ve Batı Avrupa’da ikinci neslin politikada ulaştıkları başarıların arkasında yakın akraba ve aile fertlerinden başka büyükleri vardı.

İlk nesilde Batı Avrupa’da tahsil yapmayı amaç edinen üniversite öğrencileri çok kısa zamanda organize olmanın önemini kavramış olarak akademisyenlerle birlikte dernekler kurdular. Bu dernekler ikinci nesli politikaya hazırladılar.
Bazıları daha Türkiye’de Avusturya Lisesi’nde Almancayı öğrendikten sonra Almanya’ya gelmişti. Yıllarca Türk Toplumu Berlin-Brandenburg’un genel sekreteri olan Kenan Kolat bunlardan biridir. Yaşı iki neslin arasına isabet ediyor.
Bir yandan göçmenleri ilgilendiren konularda TBB’de dernek çalışmaları yapıyor, diğer yandan Sosyal Demokrat Partisi’nde üye olarak etkinlikler gösteriyordu. Başkanlığını Ülker Radziwill’e devrettiği Göçmenler Çalışma Kolu’nu kurdu ve yıllarca yürüttü. 2000 yılına gelindiğinde Göçmenler Çalışma Kolu yalnız merkezde değil bütün Berlin ilçelerinde ağını örmüştü. Parti kurultaylarında, seçim kampanyalarında biz göçmenler yerimizi alıyor, biz de varız diyorduk.
Berlin-Spandau en son kurulan ilçelerden biriydi. Hem Göçmenler Çalışma Kolu’ndaki çalışmalarım, okulumun bulunduğu Neustadt mahallesinde hizmetlerim ödüllendirildi. Başkanlığa aday gösterildiğimde bütün ilçe parti önde gelenleri destekledi, seçime geldiler, en başta yılların eskitemediği Hans Georg Lorenz.
Görevi alır almaz geç olduğunu kavradım. Bir devre yapıp ikinci nesle devretmek isteğime sağlık sorunlarım cevap verdi.
Yerime gösterecek aday bulmakta oldukça zorlandım. Bugün Federal Almanya Milletvekili olan Swen Schulz imdatta yetişti. Zaten Göçmen Çalışma Kolu’nda benimle birlikte çalışıyordu.
iltergh-06-02-a.jpgRaed Saleh’i tavsiye etti, Kenan Kolat destekledi. Bugün Raed Saleh hem Berlin-Spandau Sosyal Demokrat Parti İlçe Başkanı, hem de Berlin Eyalet Meclisinde Milletvekili olup, Mecliste Parti Grup Başkanlığı’nı yürütmektedir.
Raed Saleh 10 Haziran 1977’de Batı Ürdün Sebastia kentinde doğdu. İyi ki doğmuş. İlkokulu ve liseyi Berlin-Spandau ilçesinde bitirdi. Ekonomi yüksek tahsilinden sonra 2004 yılında Ayaküstü yiyecek satan büfe zincirleme Mitrovski firmasında işletmeci olarak göreve başladı. 2002 yılından sonra Berlin-Spandau medya firması ortaklarından biri oldu.
1995 yılında SPD’ye üye oldu. 2002 yılında Göçmenler Çalışma Kolu Başkanlığını benden devraldı. Bununla parti içinde yükselmenin ilk basamağında yerini aldı.
2006 yılından beri Berlin Eyalet Meclisinde Milletvekilidir. Çalışmasında ağırlık verdiği konular: Gençlik Öğrenim ve Aile, Şehir Plânlaması ve Trafik, Uyum, İş ve Sosyal Yaşam, Sosyal Şehir. Nisan 2008’den beri Parti İlçe başkanıdır. 1 Aralık 2011 tarihinde Berlin Eyalet Meclisi SPD-Grup başkanı olarak seçilmiştir.
Sevgili okurlarım, başaran ikinci neslin yazdığı kitaplarda veya gazetelerde yazdıkları biyografi niteliğindeki hikâyelerde okuyoruz. Anne babaları, sen sınıfındaki alman arkadaşlarından daha çok çalışmak ve başarılı olmak zorundasın, diyorlarmış. Gerçekten taşlı, dikenli yollardan geçerek başarıya ulaştılar.
Read Saleh’in başarısında yeni Alman bioalmanlardan daha çok çalışarak gösterdi diyebiliriz. Partide ilçe başkanı olmadan önce ilk projesi gençlere yönelik Şiddet Uygulamadan Güçlüyüz
oldu. Yanına Türkiye Cumhuriyeti Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat’ı ve Berlin-Spandau İlçe Emniyet sorumlu müdürü alarak emeklilerin girmeye korktuğu sokaklara girdi. Bu sokaklar benim otuz iki yıl çalıştığım Lynar İlkokulu civarı idi. Bugün polisiye bir olay olmadan aynı sokaklarda dolaşılabilir. Proje yalnız Berlin-Spandau’ya değil önce Berlin-Neukölln ilçesinde sonra tüm Almanya’ya örnek oldu.
Bu sadece çalışmalarından bir örnek. Berlin Türk basını zaman zaman haber olarak çalışmalarını yayınladı. Lütfen daha çok ilgi gösterelim.
Bu yazımda bizden biri olması için Türk kökenli olması gerekmediğini vurgulamak istiyorum. Yeni Nazi nefret cinayetleri Türkleri bir şoka itti. Bundan uyanıp çevremize iyi bakmalıyız. Yalnız Türklere karşı değil, yıllardır sakat kalan, yaralanan çok sayıda başka halk ve milli gruplardan insanlara insanlık düşmanlığı tohumları saçtılar.
Raed Saleh’in arkasında çok kuvvetli, birlik içinde tüm ilçe parti ileri gelenleri var.
Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Birlikten kuvvet doğar.
Böylece on altı yıl sonra İlçe Belediye Başkanlığı tekrar Sosyal Demokrat Parti’nin eline geçmiş oldu.
Bu satırları yazarken üyelere yazdığı mektubu okuyorum, Berlin Eyaleti Koalisyon hükümetinde önemli konuları sıralamış:
”Ekonomiyi ileri götürmek. Öğrenimde bitirme diploması olmayan genç kalmamalı. Sosyal ve çalışma nitelikleri daha insanca olacak. Kira sorunları unutulmayacak. İnsanların temel ihtiyaçları göz önünde alınarak en az kazanç 8.50 € ölçü olarak alınacak. 2012 yılında yapılacak çok işimiz var. Ancak üyeler, dernekler, sendikalar ve tüm vatandaşlar birlikte çalışırsak başarabiliriz.”
Sosyal Demokrat selamları ile mektubunu noktalamış. Haydi, gençler, ilçenizde bulunan parti çalışma kollarında işe başlayınız. İlk adım için göçmen kolları, daha sonra ilgi alanlarına geçebilirsiniz. Sosyal Demokrat Partisi’nde üye olduğumdan dolayı bu partiyi yakından tanıyorum. Türk kökenli biri, koyu
Hıristiyan Demokrat Partisi’nde nasıl çalışabilir dediğimiz günler geçti. Hangi parti olursa olsun, aktif olunuz.
Unutmayın örnek aldığım büyük yazarımız Aziz Nesin her fırsatta şöyle dile getirirdi:
”Siz politika yapmazsanız, sizinle politika yaparlar.”
Teşekkürler Kenan Kolat, Swen Schulz ve diğer parti üyeleri. Sizin desteğiniz olmasaydı Raed Saleh böyle başarılı olamazdı. Çocuklarımızın iyi örneklere ihtiyaçları var.
Sevgili Raed Saleh’e başarılarının devamını diliyorum.
Hoşça kalın, ama sakın politikasız kalmayın!
 
İlter Gözkaya – Holzhey 
Emekli Öğretmen 
 

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla