8.2 C
Berlin
03:45 - 25/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Hasan Arslan

Hasan Arslan arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

BALBAY’IN HÜCRESİ

16:21 - 20/11/2013

Türkiye’deydik bizim Gençler haberi verdiklerinde.

Mustafa Balbay’ın Sincan Cezaevi’ndeki tek kişilik hücresinin birebir aynısını yaptırıp Frankfurt’un en büyük meydanında sergilemeye karar verdiklerini söylediklerinde.

İnanmadık onlara ama; heveslerini de kırmak istemedik.

“Nasıl olsa olacak şey değil! Uğraşırlar biraz, olmayacağını gördüklerinde de vazgeçerler.” diye düşündük. Ama; bizi, olumlu anlamda, öylesine yanılttılar ki…

“Aşk olsun çocuklar size!” demekten başka bir şey bırakmadılar.
HDF – Sosyal demokrat Halk Dernekleri Federasyonu’nun bir araya getirdiği 20 ye yakın sivil toplum örgütü; ‘Olmaz!” dediğimizi öyle bir “Olur!” a çevirdiler ki; onlara da aşk olsun!

Önce; bir biçimde, hücrenin birebir görüntüsüne ulaştılar. Sonra; onu yapacak, yapabilecek birini buldular. Osman Gün; “Ben yaparım onu size.” dedi ve yaptı da. Hem de hiçbir karşılık beklemeden, tüm giderleri cebinden karşılayarak hem de.

Bu Gençlere ne denli teşekkür etsek azdır. Sayın Gün’e edilecek teşekkürse daha da az olur.

Ne diyelim? Yiğidin hakkını yiğide verelim biz de.

Sağolun Gençler…

Sağ ol Osman Gün…

Gülşah Balbay; Mustafa’mızın sevgili eşi, Yağmur Balbay; Mustafa’mızın dünya tatlısı kızı da geldiler bu etkinlik için Frankfurt’a.

Kaya gibi dik duruşuyla etkili bir konuşma yaptı Gülşah Balbay.

Mustafa’nın Yargıtatör adlı, hapiste yazdığı tiyatro yapıtını da Cumhuriyet Gazetesi Almanca ‘ya çevirterek hücreyi görmeye gelenlere karşılıksız dağıtmamızı sağladı. Onlara da sonsuz teşekkürler.

CHP’nin Kırklareli Milletvekili Nurettin Demir ve Muğla Milletvekili Prof. Mehmet Siyam Kesimoğlu da partiyi temsil ettiler etkinlik boyunca.

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Sayın Zeynep Oral, Hürriyet Gazetesi Yazarı Sayın Doğan Hızlan, Türk Tiyatrosunun Büyük Oyuncusu Sayın Genco Erkal ve Dünyaca ünlü Besteci Piyanist Sayın Fazıl Say da aramızdaydılar.

17 Kasım 2013 unutulmaz bir gün oldu o gün oraya gelenlere.

Çünkü; etkinliğin ardından, Hessen Türk Toplumu’nun kuruluşunun 20. Yılı anısına düzenlenen konserde, müziğin tapınağı Frankfurt – Alte Oper Salonu’nda Fazıl Say’ın Nâzım Hikmet Oratoryosu’nu dinledik.

2000 izleyici, sözcüğün tam anlamıyla büyülendik.

Genco Erkal’ı okuduğu her Nâzım şiirinden sonra coşkuyla alkışlayan seyircinin alkışı konserin bitiminde dinmek nedir bilmedi.

Bu unutulmaz konser için Hessen Türk Toplumu’na da sonsuz teşekkürler.

Başarılarla dolu nice yıllar dileriz bu başarılı örgütümüze.

Gün gelecek, yıkılacaklar duvarları zindanların birer birer. Duvarları vız gelecek onların Balbaylara. Kavuşacaklar ellerinden alınan özgürlüklerine Balbaylar…

Daha coşkulu günlerde geleceğiz bir araya.

Biz; gene burada olacağız.

Ama; onlar, kaçacak bir yer, sığınacak bir delik bulamayacaklar…

Er ya da geç…

Hasan Arslan
Türkçe Öğretmeni

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla