16.2 C
Berlin
01:44 - 12/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ender Özerdem

Ender Özerdem arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

ATATÜRK ÖLDÜ, FİKİRLERİ DE ÖLECEK!

00:30 - 11/11/2019

Güneşin yaklaşık 4,6 milyar yıl yaşında olduğu ve 10 milyar yıl içinde ömrünün sonuna ulaşacağı tahmin ediliyor. Güneş sönecekse eğer, fikirlerin ışığı sönmez mi bu kadar bilimsel gelişme karşısında.

Birde başka aydınlatma araçları cephesinden bakalım, çok detaya girmeden;

İlk lamba M.Ö. 70.000 civarında, hayvansal yağ yakılarak aydınlatma sağlıyordu. İlk aydınlatma yakıtları, zeytinyağı, balmumu, balık yağı, balina yağı, susam yağı, fındık yağı ve benzeri maddelerden oluşuyordu. Sonra bildiğiniz gibi petrol ürünleri girdi devreye.

  1. yüzyılda, lamba tasarımında büyük bir gelişme olan gaz lambaları geliştirildi. İngiltere’de 1870’li yıllarda ilk elektrikli akkor ampul icat edildi. Peşinden Neon lamba, Floresan Lambalar, Halojen Ampuller geliştirildi.

İşte aydınlanmada ki bu gelişimi bilen Mustafa Kemal Atatürk, fikirlerinin Cumhuriyeti ilelebet koruyacağına inanmamıştır. Emanetini en sağlam yere bırakmıştır!

“Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.”

Bence her devrin gençleri, büyüdüklerinde eskiyen fikirleri ile “yobaz” olurlar. Onun için her devri, o günlerin gençliğine emanet etmelidir.

Bilim yolunda, okuyup kendini geliştiren bir gençlik Cumhuriyeti kurtaracaktır. İmam hatip gençliğini övüp bilimden uzaklaşarak bu iş olmaz yani. Bilimde en yeni bulgular kıymetli olurken, dinde en eski belge kıymetlidir!

Dindarlık ayrı bir konudur, ülkeye hizmet ayrı yetenekler ister. En “dindar” dediklerinizden darbe girişimi, parası bol diye gemi alımı, çok pahalı takı kullanıp rüşvet almak gibi yetenekler görmediniz mi yakın geçmişte. Son yıllarda sadece “dindar” diye bilime ve Ülke geleceğine hizmet eden birini tanıdınız mı Ülkenizde?

Kimi Atatürk’ün mirası ile siyaset yaptı, kimi Atatürk’e hakaret ederek. İkisi de Cumhuriyeti yetişmiş genç nesle teslim etmedi.

Siyasetteki isimler, ölmeden koltuğu bırakmayacak kadar uzaktır Atatürk’ü anlamaktan. Genç nesli yetiştirip, seçimler ile koltuğu devredenlere sözüm yok.

Dindar olunur, fakat din ile devlet yönetilmez bu devirde. Dünya nüfusunun %0,2 si Yahudi iken, %32 Hıristiyan, %23 Müslüman, %15 Hindu, %7 Budist ve %16 dinsiz karşısında nasıl güçlü duruyor hiç düşündünüz mü?

Güneş söner, lambalar eskir ve fikirler ölür. Fakat yeni nesil hiç tükenmez, yöneticilerin elinde oyuncak bir eğitim sistemi ile zehirlenmedikçe!

Yeni siyasetçileri sorarsanız, güneşle filan kıyaslayıp yazılacak fikirleri olmadığı için bu yazımızda gündeme almadık!

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla