30.8 C
Berlin
17:44 - 12/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Adil Hacıömeroğlu

Adil Hacıömeroğlu arşivindeki tüm yazıları ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

ANDIMIZI ANLAYAMAYAN BAKAN

16:37 - 18/10/2013

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı’nın Tekirdağ gezisinde “Andımız” ile ilgili söyledikleri dikkat çekici. Bir yurttaşımız soruyor Yazıcı’ya: “Andımızı neden kaldırdınız?” diye.

Bakan Bey: Okuduğunuzun anlamını bilmiyordunuz.” Diye yanıtlamaya başlıyor yurttaşımızı. Andımızın dili yalın. Anlattığı şey çok açık. İlkokul düzeyindeki bir çocuk bile zorlanmadan anlar içtiği andı. Tabi, önce doğru okumak gerek. Sonrasında doğru anlamak… Okuduğunu anlamayanlara ise söyleyecek sözümüz yok!

Yönettiği(!) bakanlığın adını bile doğru biçimde söyleyemeyen birinin Andımızın anlamını anlamaması olağan bir durum. Düzgün bir Türkçe konuşmaktan aciz birinin yurttaşları anlamamakla suçlaması, gülünç bir şey. Önce Türkçeyi doğru konuşacağız. Doğru anlamak da peşinden gelir.

“Kürt olur, Laz olur, Çerkez olur. ‘Varlığım Türk varlığına armağan olsun.’ diyor. Niye olsun? Adam Çerkez’se niye öyle desin ki? İnsanlığa armağan olsun, demek gerekir. İçinde yanlış şeyler var. Ayıklamaya kalksan olmaz. En doğrusu kaldırmaktı. Okuyan, yine okusun. Biz yasaklamadık ki. Ne anlama geldiğini düşünmezsen bir şarkı gibi söyler gidersin.” diyerek sözlerini sürdürmekte Yazıcı.

Andımızın içindeki yanlış şeyler nedir Sayın Bakan? Açıkça söyleyin de anlayalım. Söylemediğinize, söyleyemeyeceğinize göre biz söyleyelim sizce yanlış olan şeyi. Yanlış dediğin şey “Türk” sözcüğünün geçmesidir Andımızda. “Türk” sözcüğünün neresi yanlıştır? Neden “Türk” sözcüğü sizleri bu kadar rahatsız ediyor? Türk’le alıp veremediğiniz ne? Türk’ten neyin intikamını, neden, kimler adına almak istiyorsunuz?

“Türk” fasulye midir ki ayıklamak istiyorsunuz? Bazı şeyleri çok karıştırıyorsunuz, çok… Bir ulusun varlığını bun kadar hiçe saymayın. Bir ulusun yazgısıyla, tarihiyle, varlığıyla bu kadar oynamayın. Uluslar büyük bir denizdir. Birçok varlığı içinde barındırır. Fırtınalı havalarda büyük dalgalar çıkar denizde. O dalgalar, yabancı maddeleri iyi ayıklar. Buna bilim adamları doğal süreç, der.

Sayın Bakan, ne kadar meraklısınız ulusu bölmeye? Alt kimlikleri saymak tüm partililerinize zevk vermemekte. Ulusu parçaladıkça parçalayasınız geliyor. Çok yazık!

“Üst kimlik nedir?” bilmiyorsunuz. Buna cehalet demeyeceğim. Çünkü cehaletin bu kadarı da olmaz, biliyorum. Desem desem art niyet diyeceğim. Başka bir nedeni olur mu bu kadar bölücülüğün?

Andımızı anlayamıyormuş Bakan. Nereye bakıyorsun da anlayamıyorsun Bakan Bey? Doğru yere bakarsan her şeyi doğru anlarsın Bakan.

Adil Hacıömeroğlu

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla