16.2 C
Berlin
01:43 - 12/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Av. Nurullah Aydın

Av. Nurullah Aydın arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

ABD TÜRK DİPLOMATLARINI DİNLİYOR!

21:46 - 11/08/2010

ABD-Türkiye ilişkilerinde şok! Amerikalı gazeteci öyle bir iddia ortaya attı ki nedense Türkiye’de yankı yapmadı!… Nasıl yapsın ki? ABD aleyhtarlığının en yüksek olduğu ülke Türkiye! ABD-AKP ittifakı ile muhalifler bir yolla etkisizleştiriliyor, komplo süreci işletiliyor. Askeri, gazetecisi, akademisyeni işadamı yazarı fark etmiyor.

Amerika’da ilginç komplo teorileriyle gündemde kalan gazeteci Wayne Madsen, bu kez de Birleşmiş Milletler’de İran’a yönelik yaptırımların oylanacağı kritik oturum öncesinde yaptırımlara karşı çıkan iki ülke Brezilya ve Türkiye’nin Amerikan İstihbarat Teşkilatı NSA tarafından gözetim altına alındığını iddia etmiş.

Madsen 2003 yılında Irak işgali için yapılan oylama öncesinde alınan kararla BM Güvenlik Konseyi üyelerinin diplomatlarının telefonlarının dinlediğini ileri sürerek, bu kez de Türk ve Brezilyalı BM diplomatlarının tüm görüşmelerinin NSA tarafından takip edildiğini belirtiyor.

Hedef yaptırımlar
Madsen’a göre Türk bakanlıklar ve Türkiye’nin Moskova ile Pekin büyükelçiliği de dinleme altında. Türkiye’nin Rusya ve Çin’i veto konusunda iknaya çalıştığı iddia ediliyor. Ayrıca Türkiye’nin Bosna, Gabon ve Nijerya’ya da yaptırımlara olumsuz oy vermeleri için baskı yapılmış. Dinlemeler sonucu ortaya çıkan bu manzara sonrasında ABD’nin, Fransa ve İngiltere ile ortak olarak hazırladığı yaptırım kararı taslak metnini “İran’a sızdırır” endişesiyle Türkiye ile paylaşmadığı, Türk diplomatların da, “ABD bizden görmediğimiz bir belgeye evet oyu vermemizi istiyor” diyerek dert yandığı vurgulanmış.

ABD’de CIA’ye büyük suçlama!
ABD’de sekiz sivil toplum kuruluşu, terör zanlılarının sorgulamalarına katılan doktorların tutuklular üzerinde “tıbbi deneyler” yaptığının ortaya çıkmasının ardından Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) hakkında şikayette bulundu.

Aralarında Physician for Human Rights, Uluslararası Af Örgütü, İşkence Kurbanları Merkezi ve İnsan Hakları İzleme Örgütü gibi uluslararası kuruluşların aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşları, bu olayların aydınlatılması talebiyle “İnsanlar üzerindeki deneylere karşı koruma bürosu (OHRP)”na resmen şikayet başvurusunda bulunmuş.

Bu federal kuruluş, insanlar üzerinde yapılan tıbbi araştırmaların etik kurallara uygun olup olmadığını değerlendiriyor.

Şikayette bulunan örgütler, “OHRP, CIA’nın tutuklular üzerinde uyguladığı deneyler hakkında acilen resmi bir soruşturma başlatmalıdır” isteminde bulunurken CIA’nın etik kurallara uygun davranmadığına dair kanıtlar bulunduğunu ifade ediyor..

İsrail MİT müsteşarına güvenmiyor
Astsubaylık sonrası 8 yılda Avustralya büyükelçiliği siyasi danışmanı, ABD üniversite bitiren, Bilkent’te doktora yapan aynı anda TİK başkanlığı, Atom ajansı yönetim kurulu üyeliği ve Başbakanlık müsteşar yardımcılığı görevini yürüten sonrada MİT’in başına getirilen Hakan Fidan’la ilgili ilk uluslararası tepki İsrail’den geliyor. Fidan İran yanlısı olmakla suçlanıyor. Dış işleri yetkilileri de İsrail’e tepki veriyor. Sonuç yine yok.

O aslında elektrik prizi değil!
Çin malı ve 70 ile 200 lira arasında satışa sunulan gizli kameraları fark etmek imkansız. Kola kutusu, saat, şapka içinde gizlenenler var. En ilginci ise prize yerleştirilen kamera.

Gizli kamera elektrik prizinede girdi
Konya’da bir dükkanda satışa sunulan birbirinden ilginç gizli kameralar dikkat çekiyor. Elektrik prizi, kola kutusu, şapka, kol saati, masa saati ve anahtarlık üzerine yerleştirilen gizli kameralar zor farkediliyor. 70 TL’den başlayarak 200 TL’ye kadar satışa sunulan kameralar arasında, uzaktan kumanda ile çalıştırılma özelliğine sahip olanlar da yer alıyor. Çin’den ithal ettiği gizli kameraların satışını yapan Galeri Güvenlik sahibi Fatih Tuncel, “En küçük gizli kamera anahtarlık şeklinde yapılmış. Bu cihazın hem fotoğraf çekme, hem de görüntü kaydetme özelliği var. Hiç dikkat çekmeyenlerden bir tanesi de kol saati” diye konuştu.

Şapkaya takılanı da var
Duvara monte edilebilen elektrik prizi şeklindeki gizli kameranın ilgi çektiğini dile getiren Fatih Tuncel’e göre; “Bu gizli kamera, hareketi gördüğü an kayda geçiyor. Hareket kesildiği an da kayıttan çıkıyor. Uzun süre kayıt yapma imkanı var. Bir odaya veya depo gibi bir yere monte edilerek yapılanları izlemek mümkün. En ilginçlerinden bir tanesi de kola kutusuna yerleştirilen gizli kamera. Kapağı açılarak yapılan kayıtlar bilgisayara aktarılabiliyor ve şarj edilebiliyor. Şapka üzerine yerleştirilen gizli kamera da rahatlıkla kullanabilecek bir ürün.”

GÜNÜN Sözü: Kişiliğini bilgiye güçlendir sarsılmazsın.

Prof. Dr. Nurullah Aydın
Gazi Ü. İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü Öğr. Gör.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla