Almanya 'nın en kapsamlı haber sitesi. Son dakika Türkiye, Avrupa, Amerika, Berlin, Hamburg, Münih, Frankfurt, politika, ekonomi haberleri ve yerel haberler

NATO GERÇEĞİ VE MUHALEFET

23.11.2011 15:51

ABD ye “rest” çekmiş!! İnandırıcı mı? Danışıklı dövüş her zaman yapılır. Bu kez de öyle oldu. Seçim öncesi takviye kuvvet gerekliydi. Referandum öncesi de İsrail’e rest çekmişti! Bir önceki seçimde de one minute ile gaz vermişlerdi halka!

Muhalefet nerdeeee? Uyuyor mu veya bizi mi uyutuyor? Dikkati çeken nokta şu; muhalefet partileri bu Füze kalkanı projesi için hayır kampanyası veya olumsuz bir yorum yapmadılar, yapmıyorlar. Hala onlar açılım saçılım ve başörtüsü ile gündemi meşgul ediyor. Anlaşıldığı üzere AB-D, füze kalkanı için muhalefetin desteğini almış ki, muhalefet de gündeme füze kalkanı projesine getirmemekte. Kamuoyunun dikkatini başka yönlere çekmektedirler.

Türkiye üzerinde ki baskının azalabilmesi içinde muhalefet Partilerinin desteğine ihtiyaç vardır. Fakat görünen tabloda muhalefet Partileri uyumakta veya milleti uyutmaktadırlar.

CHP’nin “Füze kalkanı sistemine hayır da hayır vardır” temalı bir kampanya yapmasını beklerdik. Ancak Muhalefet Partileri bu proje için hayır kampanyası veya olumlu/olumsuz bir yorum yapmadılar, yapmıyorlar. Hala onlar bölücü ve katil ziyaretleri ile meşguller.. CHP; Kaset, Başörtü, Koltuk Kavgaları gibi boş işlerle uğraşmaktalar.

Ya milli devlet, milli birlik Türk Milleti odaklı siyaset yürüten MHP’ye ne demeli? Türk Devleti’nin bağımsızlığını ipotek altına alan bu yeni stratejik konsepte ilişkin tek bir kelime etmediler edemediler. Devlet Bahçeli ise Twitter de milletin aklını sayı bulmacaları ile meşgul etmekte.

Globalleşmiş küresel pazarda güçsüzün ezilmeye mahkum olduğu bir yüzyıldayız.

Bakın; Türkiye dokuz günlük bayram uykusuna yatırılmış iken, uykunun en derin yerlerinde, 19 ve 20 Kasım’da ülkemizin, bölgemizin ve insanlığın kaderini yakından ilgilendiren bir toplantı yapıldı. Lizbon’da NATO Zirvesi toplandı ve Yeni Stratejik Konsept kabul edildi. İslam dünyası kurbanla, hacla meşgul.. Yani herkes keseceği kurban yiyeceği et, sevap ibadet konusunu düşündüğü süreçte toplantı yapılıyor kararlar alınıyor.

Bu yeni konsept’in en önemli ve en somut konusu: Füze Kalkanı! ABD yönetimi, Füze Kalkanını Doğu Avrupa Ülkelerine satamayınca, bize satmak konseptini geliştirdi.

Türkiye’yi katmak için de işi, NATO İŞİ yapmak yolu seçildi. Yani, NATO yetkilileri toplanıp karar veriyor. ABD, NATO’yu işin içine katıyor. Ne güzel değil mi?

ABD Savunma Bakanlığı yetkililerinden Townsend “Türkiye bu işe karşı değil; yaşadıkları bölgede siyasi hesaplaşmalarda ne kadar eşleştiğini görmeye ve bir denge oturtmaya çalışıyorlar…” diyor.

Türkiye’de bir füze kalkanına ev sahipliği yapacak… Gerçek durum bu!

Bu ifadeler çok açıktır ve güvenceden uzaktır. Türkiye bu oyuna gelmiştir. Yazık oldu… Hem ne yazık… Neler mi olur:

-İran’la ilişkiler
-Bölgede ve Dünya da saygınlık
-İsrail İran’a saldırırsa, İran’da karşılık verirse bu “füzeler kalkanı” ilk hedef görülürse bölge ne hale gelir?

Tarihten ibaret alınmalıdır.
Avrupa’nın sanayileşmiş ülkelerinin “hammadde ve pazar bölüşme kavgası” yüzünden Birinci Dünya Savaşı yapıldı.

Peki bizim o savaşta ne işimiz vardı? Hammadde ve pazar aradığımız sanayimiz yok iken?

Dokuz cephede savaşta, yüz binlerce şehit milyonlarca yaralı ve esir verildi.. Vatan toprakları elden gitti.

Niye girdiğimizi bilen yok ama nasıl girdiğimizi bilmeyen yok… Alman askerleri ile dolu Osmanlı Resmi giyimi giymiş, iki zırhlı Midilli ve Yavuz (Breslau ve Goben) 29 Ekim 1914’de Rus donanması ve limanlarını bombalar, savaşa girilir. Almanya amacına ulaşır. Osmanlıyı kendisi ile ittifaka mecbur eder. Çünkü bize ihtiyacı vardı…

Oysa;: “Uğruna savaşa girdiğimiz dost ve müttefikimiz Almanlar, Kudüs ortak düşmanların eline geçince kiliselerinde zafer ve sevinç çanlarıyla olayı kutlamışlar.” der Mehmet Akif.

Ne diyelim? Tarih tekerrürden ibarettir..

Günün Sözü: Kendi çıkarını düşünen yöneticiler, devleti felakete sürükler.

Nurullah Aydın
Gazi Ü. İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü Öğr. Gör.