Lavrov BM’nin Karadeniz tahıl anlaşmasını canlandırma teklifini reddetti

Lavrov BM’nin Karadeniz tahıl anlaşmasını canlandırma teklifini reddetti

ABONE OL
13:45 - 24/09/2023 13:45
Lavrov BM’nin Karadeniz tahıl anlaşmasını canlandırma teklifini reddetti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey, Batı’yı bir “yalan imparatorluğu” olarak nitelendirdi ve Birleşmiş Milletler’in Karadeniz tahıl girişimini canlandırmaya yönelik son önerilerinin, Moskova’ya verilen taahhütleri yerine getirmediği için kabul görmeyeceğini söyledi.

Lavrov, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarının sonunda New York’ta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dünya liderlerininin her yıl biraraya geldiği ve Ukrayna ile Batılı müttefiklerinin Rusya’nın işgaline karşı savaşan Kiev’e destek aradığı yoğun bir küresel diplomasi haftasının ardından konuşan Lavrov, “Genel Sekretere önerilerinin neden işe yaramayacağını açıkladık. Onları reddetmiyoruz. Sadece gerçekçi değiller. Uygulanmaları mümkün değil” dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres geçen ay Lavrov’a yazdığı mektupta, Moskova’yı Ukrayna’nın koridor üzerinden tahıl ihraç etmesini sağlayan ve küresel gıda sıkıntısını gidermeye yardımcı olan Karadeniz anlaşmasına geri dönmeye ikna etmeye çalışmıştı.

Guterres, Rusya’nın tahıl ve gübre ihracatını iyileştirmek için BM’nin atabileceği dört adımın ana hatlarını çizmişti.

Kiev tarafından desteklenen 10 maddelik barış planının da “tamamen uygulanabilir olmadığını” kaydeden Lavrov, Ukrayna ile Batı’nın bu plana bağlı kalması halinde çatışmanın savaş alanında çözüleceğini söyledi.

Lavrov, Moskova’nın Karadeniz tahıl girişiminden ayrıldığını çünkü Rus bankası üzerindeki yaptırımların kaldırılması ve küresel SWIFT sistemine yeniden bağlanması dahil Rusya’ya verilen sözlerin yerine getirilmediğini de yineledi.

“Yalanlar İmparatorluğu” benzetmesi

Rusya, küresel gıda kriziyle mücadele etmek için BM ve Türkiye’nin aracılık ettiği anlaşmadan bir yıl sonra Temmuz ayında ayrıldı.

Ukrayna anlaşma kapsamında yaklaşık 33 milyon ton tahıl ihraç etti ve BM bu ihracatın gıda fiyatlarının dünya genelinde yüzde 20’den fazla düşmesine yardımcı olarak yoksul ülkelere fayda sağladığını belirtti.

Lavrov New York’ta, Rusya’nın işgalinden bu yana ilk kez hafta başında BM Güvenlik Konseyi’ne bizzat katılarak Moskova’ya karşı destek talebinde bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile karşılaşmadı.

Sergey Lavrov, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un Moskova’da yaptıkları son anlaşmaların ardından, mevkidaşı ile görüşmelere devam etmek üzere önümüzdeki ay Pyongyang’ı ziyaret edeceğini de açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı, Batı’yı savaşta Ukrayna’nın desteğini kazanmak için Küresel Güney’e yönelik girişimlerinde yeni sömürgeci bir zihniyete sahip olmakla suçladı. Lavrov bunun yerine “yalan imparatorluğu” olarak tanımladığı Batı tarafından kandırılan bir “küresel çoğunluktan” söz etti.

VOA tarafından geçilen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov BM’nin Karadeniz tahıl anlaşmasını canlandırma teklifini reddetti haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov BM’nin Karadeniz tahıl anlaşmasını canlandırma teklifini reddetti haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov BM’nin Karadeniz tahıl anlaşmasını canlandırma teklifini reddetti haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.