21.4 C
Berlin
20:38 - 31/05/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ABD DÜNYA İsveç

Kuzey Kore İsveç’teki ABD İle Nükleer Görüşmelerden Ayrıldı

Kuzey Kore İsveç'teki ABD İle Nükleer Görüşmelerden Ayrıldı

 

Amerika ile Kuzey Kore arasında yürütülen ‘çalışma grubu’ düzeyindeki nükleer müzakerelerin durdurulduğu açıklandı.

Kim Myong Gil başkanlığındaki Kuzey Kore heyeti ve Amerika yönetimi Kuzey Kore Özel Temsilcisi Stephen Biegun, daha önce kararlaştırıldığı üzere İsveç’in Stockholm kentinde 5 Ekim Cumartesi günü bir araya geldi.

Kuzey Kore Başmüzakerecisi Kim, ABD’yi müzakere masasında esnek ve yeni bir yaklaşım, yaratıcı çözümler vaadi sunarak beklentileri artırmakla suçladı ve “bizi eski tavır ve bakış açısını sürdürerek hayal kırıklığına uğrattı” dedi. Bu nedenle müzakereleri durdurduğunu açıkladı.

ABD heyetinden konuyla ilgili açıklama gelmedi.

Şubat ayında Başkan Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un arasında Vietnam’ın başkenti Hanoi’de yapılan zirvenin ardından nükleer müzakereler aylardır askıya alınmıştı. Görüşmelerdeki tıkanmanın nedeninin Kuzey Kore’nin nükleer çalışmaları konusunda kısmi sınırlamaya gitmesi karşılığında yaptırımların daha fazla hafifletilmesini istemesi olduğu belirtilmişti.

Vietnam’daki zirvenin ardından Kuzey Kore agresif söylemini arttırmış ve bir dizi kısa menzilli füze denemesi yapmıştı. Uzmanlar Kuzey Kore’nin bu hamlelerinin müzakerelerin yeniden başlaması halinde elini güçlendirmek amacıyla olduğu yorumunu yapıyor.

 

Amerika’nın Sesi tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak haber sitelerinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla