"Küresel Yavaşlama En Çok Avrupa'yı Vuracak"

22.11.2022 18:03

  Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) küresel ekonominin önümüzdeki yıl ekonomik resesyona girmekten kurtulmasının beklendiğini, ancak 1970'li yıllardan bu yana yaşanan…

"Küresel Yavaşlama En Çok Avrupa'yı Vuracak"

 

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) küresel ekonominin önümüzdeki yıl ekonomik resesyona girmekten kurtulmasının beklendiğini, ancak 1970'li yıllardan bu yana yaşanan en ağır enerji krizinin ekonominin yavaşlamasına neden olacağını kaydetti. Küresel ekonomik yavaşlamadan en çok Avrupa'nın etkileneceğini öngören OECD, enflasyonla mücadelenin bir numaralı öncelik olması gerektiğinin altını çizdi.

OECD'den bugün gelen açıklamada her ülkenin önümüzdeki yıla ilişkin ekonomik görünümünün değiştiğini, ancak İngiltere'nin ekonomik yavaşlamadan en çok etkilenecek ülke olacağını kaydetti.

OECD’nin "Krizle Yüzleşmek" adıyla yayınladığı Kasım 2022, 3. çeyrek dilim, Ekonomik Görünüm Raporu'nda, Türkiye'nin 2022'deki büyüme hızı 5,4'ten 5,3'e çekilirken, yüzde 3 olarak belirlenen 2023 büyüme oranı korundu. Türkiye ekonomisinin, 2024 yılında yüzde 3,4 büyüyeceği öngörüldü.

OECD'ye göre küresel ekonomik büyüme hızı, bu yılki büyüme hızı olan yüzde 3,1'den yüzde 2,2'ye gerileyecek. 2024'teyse küresel ekonomik büyüme hızının yüzde 2,7'ye çıkması bekleniyor.

OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann, teşkilatın son Ekonomik Görünüm raporunu sunduğu basın toplantısında, "Bir resesyon öngörmüyoruz, ancak kesinlikle bir zayıflama dönemi olacağını tahmin ediyoruz" şeklinde konuştu.

OECD, küresel ekonomik yavaşlamanın ülke ekonomilerini eşit olarak etkilemediğini, ancak Rusya'nın Ukrayna'da yürüttüğü savaşın iş faaliyetlerine darbe indirmesi ve enerji maliyetlerini arttırması nedeniyle yavaşlamadan en çok Avrupa'nın etkilendiğini kaydetti.

19 ülkenin bulunduğu Euro Bölgesi'nde ekonominin bu yıl yüzde 3,3 büyüyüp, 2023'ye büyümenin binde 5'e gerileyeceğini tahmin eden OECD, 2024 yılındaysa Euro Bölgesi'ndeki büyümenin yüzde 1,4 olacağı öngörüsünde bulundu. OECD, Eylül ayındaki tahminlerindeyse bu yılki büyümenin yüzde 3,1, 2023'teki büyümeninse binde 3 olacağını açıklamıştı.

OECD, Avrupa ekonomisinin lokomotifi sayılan Almanya'nın önümüzdeki yıl binde 3 oranında küçüleceği tahmininde bulunuyor. Ekonomisi sanayi ağırlıklı olan Almanya, Rus enerjisine bağımlı bir ülke. OECD'nin Eylül ayı tahminindeyse Alman ekonomisindeki daralmanın 2023'te binde 7 oranında olacağı kaydedilmişti.

Rus doğalgaz ve petrolüne Almanya'ya kıyasla daha az bağımlı olan Fransa'nın ise 2023'te binde 6 oranında büyümesi bekleniyor. İtalya'nın önümüzdeki yılki büyüme tahmininin binde 2 olması, bazı çeyreklerde İtalyan ekonomisinde daralma yaşanabileceğine işaret ediyor.

Euro Bölgesi dışındaysa yükselen faiz oranları, hızla artan enflasyon ve zayıf güven nedeniyle İngiliz ekonomisinin önümüzdeki yıl binde 4 oranında daralacağı öngörülüyor. OECD, daha önceyse İngiliz ekonomisinde binde 2 oranında büyüme olacağını tahmin etmişti.

Amerikan ekonomisinin durumununsa nispeten daha iyi olacağı öngörüsü var. Büyümenin bu yılki oran olan yüzde 1,8'den 2023'te binde 5'e ineceği tahmin edilirken Amerikan ekonomisinin 2024'te yüzde 1 oranında büyüyeceği düşünülüyor. OECD, daha önceki tahmininde, dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerikan ekonomisinin bu yıl sadece yüzde 1,5 oranında büyüyeceğini, 2023 tahmininin de aynı kalacağını bildirmişti.

OECD üyesi olmayan Çin ise 2023'te büyüme görecek ender ekonomilerden biri olarak değerlendiriliyor. Çin ekonomisindeki büyümenin bu yılki oran olan yüzde 3,3'ten 2023 yılında yüzde 4,6'ya çıkması, 2024'te de yüzde 4,1 olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Daha sıkı para politikalarının devreye girmesi ve enerji fiyatlarındaki baskıların azalmasıyla birlikte OECD ülkeleri genelinde enflasyonun bu yıl yüzde 9'dan 2024'te yüzde 5,1'e gerilemesi de bir başka beklenti.

OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann, "Para politikaları konusunda en gelişmiş ülkelerde ve çok sayıda gelişmekte olan ekonomide enflasyon beklentilerini sabitlemek için daha fazla sıkılaşma gerekiyor" dedi.

VOA tarafından geçilen "Küresel Yavaşlama En Çok Avrupa'yı Vuracak" haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. "Küresel Yavaşlama En Çok Avrupa'yı Vuracak" haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan "Küresel Yavaşlama En Çok Avrupa'yı Vuracak" haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

"Çin 2035’e Kadar 1500 Nükleer Başlığa..

"Çin 2035’e Kadar 1500 Nükleer Başlığa Sahip Olabilir"
3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyonu Yolunda 

3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyon..

3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyonu Yolunda 
“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak Devriyeyi Azalttık”

“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak De..

“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak Devriyeyi Azalttık”
Hamaney’in Rejim Karşıtı Yeğeni Tutuklandı 

Hamaneyin Rejim Karşıtı Yeğeni Tutukla..

Hamaney’in Rejim Karşıtı Yeğeni Tutuklandı 
Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler Oluyor?

Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler O..

Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler Oluyor?