KURBAN 2021

23.06.2021 22:44

KURBAN ALLAH'A YAKLAŞMAK İÇİN YAPILAN BİR İBADETTİR. BUNUN İÇİN HAYVANI KURBAN ETMEK GEREKMEZ. ŞAHISLARA VEYA KURUMLARA BEDELİNİ BAĞIŞLAMAK DA KURBANDIR. AMAÇ ALLAH'A YAKLAŞMAKTIR.

Sevgili Müslümanlar,

Koronadan dolayı sıkıntılı günler geçirdik. Allah bir daha böylesine kötü günlerle bizleri imtihan etmesin.

Kurban yaklaştı. Müslümanlar “Kurban” ibadetiyle Allah’a yaklaşmak isteyeceklerdir. Ancak bu isteklerini yerine getirirlerken biraz durup düşünmeleri gerekir. Yıllardan beri kurban paraları toplanır ve Almanya'nın dışına çıkarılır. İyi niyetle yapılır bu işler. Biz onlara yardım ettik diye o insanların yaşam standartların da bir değişiklik olmadı, olacağa da benzemiyor.

Teklifimizdir

Gelin şapkamızı önümüze koyalım ve bir daha düşünelim. Bu sene kurban bedelleri Berlin'de kalsın. Burada yapılacak hizmetler için kullanılsın. Herkes kendisine en yakın bulduğu kuruma gitsin ve kurban bedelini Berlin'de değerlendirilmek üzere şartlı olarak teslim etsin.

Bu sene kurbanlarımızı Berlin’de bırakalım ki; bu vesileyle Berlin’de yaşayan insanımızın ihtiyaçlarını karşılamış olalım. Kurban bedelleri onların geleceğinin inşası için kullanılmış olsun.

Kurbanı sadece et yemek ve yedirmek olarak düşünmeyelim. Allah’a yaklaşmak olarak düşünelim.

Kurban bayramını sadece et bayramı olarak da görmeyelim. Kurban bayramı et bayramı da değildir.

Çünkü Allah şöyle buyurur:

“(Fakat unutmayın ki,) onların ne etleri Allah’a ulaşır, ne de kanları; lakin O’na ulaşan, yalnızca sizin O’na karşı gösterdiğiniz bilinç ve duyarlıktır. İşte bu amaçla, onları sizin yararınıza sunuyoruz ki, size ulaşma yolunu, yordamını gösterdiği (her türlü rahmet) için O’nun yüceliğini saygıyla anasınız. Öyleyse, o iyilik yapanları müjdele. (Hacc Suresi 37)

Ayetten de anlaşıldığına göre Allah, kurbanın etinin de kanının da kendisine ulaşmayacağını açıkça söylüyor ve bu cümlenin altını kalınca çiziyor. Allah’a ulaşacak olan takvanızdır, yani şuurlu bir şekilde yaptığınız işlerdir diyor.

Yani kurban, Allah’a yaklaşmak için yapılan maddi fedakârlıktır, özveridir. Kur'an'ın beyanı açıktır. Bu fedakârlık ihtiyaç sahiplerine et yedirmek şeklinde olabileceği gibi, kurban parasıyla, zekât parasıyla 'yurt açma, üniversite kurma, burs verme, araştırma merkezleri açma, hastane açma, işyerleri açma ve insanımıza hizmet eden dini ve milli amaçlı kurumları' desteklemek şeklinde de olabilecektir. Hatta olmalıdır.

Almanya'da fakir fukaraya yardım amaçlı olarak kurulan sosyal kasa vardır (Amt für Soziales). Oralarla da işbirliği kurularak kurban amacına uygun olarak kullanılabilir.

Dini cemaatler bu konuda organize olmalıdırlar. Kan akıtacağız diye et yedireceğiz diye milyonlarca Euro'yu Almanya'nın dışına çıkarmak yanlıştır. Almanya'da yaşayan Müslümanların ihtiyacı olan kurumlar kurularak veya desteklenerek de Allah'a yaklaşılır.

Bir korona geldi elimizi kolumuzu bağladı. Yarın ne olacağımız belli değil. Ama yaşadığımız ülkedeki insanımıza karşı yerine getirmemiz gereken yükümlülüklerimiz var.

Türk Eğitim Derneğii 12’sini yaptığı Geleneksel Berlin Kurban Şenliği’ni koronadan dolayı bu

sene de yapamayacaktır. Bu şenlik İslâm'ın tanıtımını amaçlayan bir şenlikti. İnşallah seneye kaldığımız yerden devam ederiz.

Ancak faaliyetlerinin devam etmesi için Türk Eğitim Dermneği bu sene kurbanlarınıza taliptir . Kurban bedeli 220 Eurodur.

Yanlış anlaşılmasın bu sene Türk Eğitim Derneği olarak kurban kesmeyeceğiz.

Kurban bedellerini Türk Eğitim Derrneğinin ayakta kalması için kullanacağız.

Bizim bu tekklifimizi kabul ederek “ete-kana” değilde takvaya talip olanlar için IBAN numaramız aşağıda olduğu gibidir.

Ne dersiniz; isterseniz yardımlarımızı yaparken biraz da konuya bu tarafından bakalım…

Allah kabul etsin.

Türkischer Bildungsverein e.V.

Rüştü Kam

  1. Berlin Kurban Bayramı Şenliği

Heyet Başkanı

………………………………

Türkischer Bildungsverein e.V. Reuterstr. 58 12047 Berlin 030 55237672

[email protected] Amtsgericht Charlottenburg Vereinsregistern: 20807B

Sparkasse Berlin İBAN: DE87 1005 0000 0190 9220 36 BIC: BELADEBEXXX

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları