LVM Fikret Odağ

Kraliçe arılara da PCR testi

20.02.2021 23:33

Dünyayı etkisi altına alan ve ülke ekonomilerini olumsuz etkileyen COVİD 19 virüsünün tespiti için yapılan PCR testi, seralarda kalıntı sorununu çözmek ve sağlıklı gıda üretmek amacıyla biyolojik mücadelede kullanılan bombus kraliçe arılara da uygulanıyor.

Kraliçe arılara da PCR testi

Dünyayı etkisi altına alan ve ülke ekonomilerini olumsuz etkileyen COVİD 19 virüsünün tespiti için yapılan PCR testi, seralarda kalıntı sorununu çözmek ve sağlıklı gıda üretmek amacıyla biyolojik mücadelede kullanılan bombus kraliçe arılara da uygulanıyor.

Biobest Antalya A.Ş Genel Müdür Yağız Süzen, Türk tarımının en büyük sorunlarının başında zirai ilaç kalıntısı geldiğini söyledi. Hem iç piyasada hem de ihracatta ürünlerde zirai ilaç kalıntısı sorunuyla karşılaşıldığını belirten Süzen, son yıllarda İyi Tarım Uygulamaları ile zirai ilaç kalıntısına karşı biyolojik mücadelenin önem kazandığını bildirdi.

Türk tarımında biyolojik mücadelenin daha yeterli düzeyde olmadığını ifade eden Süzen, seralarda tozlaşmayı sağlayan ve biyolojik mücadelede kullanılan bombus arıların kullanımının da arttığına dikkat çekti.

Bombus arılarının yıllar öne ithalatla karşılandığını belirten Süzer, yerli bombus arı üretiminin arttığını söyledi.

Türkiye’de biyolojik mücadele amacıyla seralarda kullanılan bombus arıları 2014 yılından itibaren Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde kurdukları tesislerde üretmeye başladıklarını anlatan Süzer, şunları kaydetti.

‘’Doğal polinasyon için bombus arıları, biyolojik mücadele için de faydalı böcekler üretip satıyoruz. Biyolojik mücadele etmenlerinin ana iki faydalısı tesislerimizde üretilirken, etraflıca bir çözüm için sunduğumuz protokollerimizde kullanılmak üzere bazı faydalıları da ithal ediyoruz. Bombus arıları ve faydalı böceklerin yanı sıra kardeş firmamız ile de biyoteknik mücadelede kullanılan yapışkan tuzaklar ve cezbedici feromonların da satışını yapmaktayız.’’

Yaş meyve sebze sektöründe sadece ihracatta kalıntı sorunu yaşanmadığını, farklı sorunları da bulunduğunu anlatan Yağız Süzer, ‘’Genç girişimciler olarak tecrübemiz ve ürünlerimizle ülke tarımına hizmet sunuyoruz. Bunları yaparken iğneyi kendimize de batırarak çalışmalarımıza devam ediyoruz’’ dedi.

Kraliçe arılara PCR testi

Süzen, seralarda büyümeyi sağlayan kimyasallar yerine kullanılan bombus kraliçe arılarının sağlıklı olanlarının tespiti için kurdukları laboratuvarda Türkiye’de ilk kez PCR testi yaptıklarını söyledi.  Yağız Süzen şunları kaydetti.

‘’Global ihracat üssü olabildiysek hem Türk hem yurtdışı üreticilere karşı da en kaliteli ve güvenilir ürünleri sunmak gibi sorumluluğumuz var. Bu sorumluluğumuzu yerine getirebilmek için de kovanlarımızdaki kolonilerin başlangıç noktası olan kraliçe arılarımızın en sağlıklı ve hastalıktan ari bir şekilde üretilmeleri için kalite laboratuvarı kurduk. Bu laboratuvarda bilinen ve en kritik arı hastalıklarının patojenlerinden ari kraliçeler ürettiğimizden emin olmak için moleküler seviyede PCR testleri ile kraliçeleri test ediyoruz. Bunun sonucunda sadece sağlıklı kraliçeler ile yolumuza devam ediyoruz. Sağlıklı kraliçeler de sağlıklı koloniler oluşturuyor, bu koloniler de daha uzun süre ve daha verimli çalışıyor.’’

 

 

 

 

 

#

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler