KORONAVİRÜS VE İNSAN PSİKOLOJİSİ

26.11.2021 12:30

Kovid 19 Koronavirüs`ün olduğu Tüm dünyamızda ve ülkemizde herkesin yaşadığı zorlu bir dönemdeyiz. Bu süreçte karşı karşıya kaldığımız virüsün Biyolojik ve fizyolojik hasarları olacağı herkes tarafından tahmin edilebilir.

Özellikle psikolojik tarafından oluşturacağı asarlar çok büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden kendimizi korumak ve bu dayanıklılığımızı arttırmak için birtakım önlemler almamız gerekiyor. Bunların en başında yaşadığımız duyguları fark etmemiz çok önemlidir.

Bu dönemde Korku, Kaygı, Öfke, Çaresizlik, Yalnızlık, gibi birtakım duygular hissedilebilir.

Bu duygular hepimiz de olan normal duygulardır. Bunlar bizleri ne kadar korkutsa da korku ve kaygı gibi duygular bizlerin tedbir almasına ve çözümler aramasına yardımcı olan ve bizleri buralara yönelten duygulardır.

Bizim bu etapta yapmamız gereken şey onlardan kaçmamak, onları tanımak olmalı. Diğer bir yapacağımız şey ise, bu duyguların bizler de yaratacağı şiddeti ve değerleri bilmemiz gerekiyor. Örneğin bu duyguları yaşamıyorsak, ya da çok hafif yaşıyorsak, hiçbir önlem almazsak, yardım istemez ya da uzmanların söylediği kuralları yerine getirmezsek, bunları duymamazlıktan gelmiş oluruz.

Ya da tam tersine, bu duyguları çok yoğun bir şekilde yaşıyorsak,

Bu sefer günlük hayatımız çokça etkilenmiş olacaktır. O yüzden bu duyguları hangi durumda ve düzeyde hissettiğimizi gözlemlemek çok önemlidir.

Öncelikle tamamen bize doğru ve gerçek bilgi verecek kaynakları tespit etmemiz gerekiyor. Bunlar Dünya Sağlık örgütleri olabilir, Bakanlıkların yaptıkları konuşmalar olabilir. Bizlere düşen görev daha çok bu bilgileri göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Bir de bu bilgileri hangi sıklıkta aldığımızda çok önem taşımaktadır. Mümkün olduğunca bu bilgiler üzerine çok yoğunlaşmamamız gerekiyor, bu sürecin geçici olduğunu, bir ömür boyu sürmeyeceğini kendimize hatırlatmamız bizler için çok daha sağlıklı olacaktır ve mümkünse bu süreç içerisinde yaşadığımız duygu ve düşüncelerimizi yüz yüze olmasa bile imkân yaratıp telefonla veya sosyal platformdan sevdiklerimizle paylaşarak psikolojimizi biraz daha hafifletmiş olacağız.

Sonuç olarak da şunu söyleyebiliriz bu koronavirüs sürecin de birçok şeyi deneyimlemiş olduk. Bizlere sağladığı yararlarda oldu.

Mesela kendi başımıza kalmayı, kendi başımıza kaldığımızda bazı durumlarla ve Streslerle baş etmeyi ve içimizde var olan gücümüzü keşfetmenize yardımcı olan bir süreç oldu.

Fakat En önemlisi ise, unutmamalıyız ki, Korona Virüsü sadece biz görmeyeceğiz tüm dünya etkisi altında ve koronavirüs sürecinde bizler yalnız değiliz ve bu süreci hep birlikte atlatacağız ve bu gördüğümüz etkileri zarara değil de kara çevirmek hepsi bizim elimizdedir.

Koronavirus için panik yapmayın önlem alın. Herkese sağlıklı günler diliyorum Sevgili dostlarım...

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları