Köln`de ilk ezan sesi 14 Ekim’de

05.10.2022 22:35

Almanya’da Köln Belediyesi’nin başlattığı ‘camilerde hoparlörden ezan okunmasına’ yönelik 2 yıllık pilot proje kapsamında ilk ezan 14 Ekim’de okunacak. Diyanet İşleri Türk…

Köln`de ilk ezan sesi 14 Ekim’de

Almanya’da Köln Belediyesi’nin başlattığı ‘camilerde hoparlörden ezan okunmasına’ yönelik 2 yıllık pilot proje kapsamında ilk ezan 14 Ekim’de okunacak.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Merkez Camisi, ses seviyesi ile ilgili son raporunu tamamlayarak belediyeye sundu. Belediyenin onaylaması halinde hoparlörden ilk ezan sesi yükselecek.

 

İlk ezan sesi 14 Ekim’de

 

Köln Belediyesi belli kriterleri yerine getirmeleri halinde haftada sadece cuma günleri cami hoparlöründen Ezan okunmasına onay vermişti. Kriterler arasında caminin çok yakınlarında ikâmet alanı bulunmaması da yer alıyor. Ayrıca hoparlörden çıkacak ezan sesi desibelinin de belli seviyeyi geçmemesi gerekiyor. Uygulamaya katılacak camiler, komşularla irtibata geçerek uygulama hakkında bilgi vermekle yükümlü olacak. Belediyenin onayını alan camiler saat 12.00 ila 15.00 arası en fazla 5 dakika Hoparlörden Ezan okuyabilecek. Belediye ile camiler arasında yapılacak sözleşme iki yıl geçerli olacak.

 

İlk ezan sesi 14 Ekim’de

KARŞI ÇIKANLAR DA OLDU
Pilot proje, Köln’ün bağımsız Belediye Başkanı Henriette Reker’in girişimiyle hayata geçirildi. Reker, yaklaşık bir yıl önce cami cemaatlerinin talep etmeleri halinde ve belirli koşullar altında cemaatlerini namaza çağırmalarına izin verileceğini açıklamıştı. Belediye, anayasa ile güvence altına alınan dini uygulama özgürlüğüne atıfta bulundu. Kiliselerde çanlar inananları ibadete çağırmak için çalarken, Müslümanlarda ise camilerdeki ezanın bu amacı yerine getirdiği belirtildi. Ancak, Reker’in kararı Almanya genelinde tartışma yarattı. Projeye karşı çıkanlardan bazıları bunun toplumu böleceğini belirtirken, bazıları ise uyuma engel olacağını savundu. Kuzey Ren Vestfalya Başbakanı Hendrik Wüst de projeye karşı çıkanlar arasında er alıyor. Köln’de yaşayan Müslümanları, “Köln şehir toplumunun ayrılmaz bir parçası” olarak tanımlayan Reker, geçen yıl yaptığı açıklamada, “Bundan şüphe duyan herkes Köln’ün kimliğini ve barış içinde bir arada yaşamamızı sorguluyor demektir. Şehrimizde, kilise çanlarının yanı sıra ezan sesinin duyulması, Köln’de çeşitliliğe değer verildiğini ve bu çeşitliliğin burada yaşandığını gösterir” demişti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

"Çin 2035’e Kadar 1500 Nükleer Başlığa..

"Çin 2035’e Kadar 1500 Nükleer Başlığa Sahip Olabilir"
3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyonu Yolunda 

3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyon..

3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyonu Yolunda 
“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak Devriyeyi Azalttık”

“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak De..

“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak Devriyeyi Azalttık”
Hamaney’in Rejim Karşıtı Yeğeni Tutuklandı 

Hamaneyin Rejim Karşıtı Yeğeni Tutukla..

Hamaney’in Rejim Karşıtı Yeğeni Tutuklandı 
Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler Oluyor?

Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler O..

Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler Oluyor?