*** Köhler'in resepsiyonuna katıldılar

26.05.2008 12:16

Federal Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler'in Nato Parlamenterler Assamblesi onuruna verdiği resepsiyona Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem ile Gümüşhane Milletvekili Yahya Doğan da katıldı

***  Köhler'in resepsiyonuna katıldılar


KÖHLER, NATO PARLAMENTERLER ASAMBLESİ'NE RESEPSİYON VERDİ

KIRIKKALE MİLLETVEKİLİ VAHİT ERDEM İLE GÜMÜŞHANE MİLLETVEKİLİ YAHYA DOĞAN DA RESEPSİYONA  KATILDI

Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, bugün başkent Berlin'de başlayan NATO Parlamenterler Asamblesi ilkbahar dönem toplantılarına katılan daimi komite üyesi heyetlerinin başkan ve başkan yardımcıları için bir resepsiyon verdi.
Cumhurbaşkanlığı konutu olan Bellevue sarayında gerçekleşen resepsiyona Türkiye adına heyet başkanı AK Parti Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem ve heyet başkan yardımcısı olan AK Parti Gümüşhane Milletvekili Yahya Doğan katıldı.
Cumhurbaşkanı Köhler, resepsiyonda yaptığı selamlama konuşmasında NATO'nun önemine değinerek, günümüzde hiç bir ülkenin tek başına başarılı olamayacağını, bu nedenle Almanya için de NATO'nun, savunmasının vazgeçilmez bir parçasını oluşturduğunu söyledi.
Almanya'nın geçmişinden dolayı günümüzde insanlara yardım edilmesi için yurt dışı misyonlarına katılmasının da çok önemli olduğuna işaret eden Köhler, dünyada global bir işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu, bu nedenle NATO'nun, Rusya gibi komşu ülkeler ile ilişkisinin de çok önemli olduğunu ifade etti.
Hırvatistan ve Arnavutluk'un da üye olmaları için davet edilmelerinden büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Köhler, Makedonya'yla yaşanan isim sorununun da bir an önce giderilmesini ve bu ülkenin de ittifak üyesi olmasını dilediğini sözlerine ekledi.
NATO Parlamenterler Asamblesi Başkanı Jose Lello da, Almanya'nın günümüzde büyük ölçüde değişerek dünya barışı ve istikrarı için özellikle Afganistan'da da katkı sağladığına dikkat çekerek, Afganistan'da başarısız olunması durumunda, bunun sadece NATO'nun değil, tüm uluslararası camianın başarısızlığı olacağını söyledi.
Konuşmalardan sonra Cumhurbaşkanı Köhler, resepsiyona katılan herkes ile tanıştı ve kendileriyle ayak üzeri bir süre sohbet etti. Anadolu Ajansı

 

 

Yorumlar