Kadın Girişimcilerde destek bekliyor

Kadın Girişimcilerde destek bekliyor

ABONE OL
20:17 - 12/12/2020 20:17
Kadın Girişimcilerde destek bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Antalyalı kadın girişimciler de pandeminin ikinci dalgasında kadın girişimi ve esnafın ve kira, SGK prim, istihdam, vergi gibi sabit giderlerini karşılayamaz durumda olduğunu ve faaliyetlerini yürütememe noktasına geldiğini belirterek destek verilmesini istedi.

TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Batı Akdeniz 1. Bölge Temsilcisi Serap Kocaoğlu yaptığı açıklamada pandemi nedeniyle birçok işletmenin, kira, SGK prim, istihdam, vergi gibi sabit giderlerini karşılayamaz durumda olduğunu ve faaliyetlerini yürütememe noktasına geldiğini bildirdi.

Çalışmaları yasal düzenlemelerle kısıtlanan ve zor durumda olan işletmelerin sabit giderlerine yönelik desteklerin acilen hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Kocaoğlu şöyle devam etti.

‘’Öncelikle sağlıklı günlere kavuşmamız için alınan önlemlerin olumlu sonuçlar yaratması ve en kısa zamanda pandeminin sağlığımız üzerindeki tehdidini geride bırakarak normale dönmek en büyük dileğimizdir. Sağlık krizini yönetmeye çalıştığımız bu zor süreçte salgının ekonomiye olumsuz etkileri de maalesef artarak devam ediyor ve her birimiz hizmet alanlarımızda sektörel ekonomik sıkıntıları yakından hissediyoruz. Kısıtlamalar sonucunda sektörel daralmaların yaşandığı bu süreçte esnafın kira, SGK prim, istihdam, vergi gibi sabit giderlerini karşılayamaz durumda olması, kur farklarından doğan maliyet artışları işletmeleri faaliyetlerini yürütememe noktasına getirmiştir.’’

Destek olmazsa işyerleri kapanacak

TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Kocaoğlu, yaşanan bu sıkıntıların işletmelerin kapanmasına, gelir ve istihdam kaybı yaşanmasına neden olacağını kaydetti. Serap Kocaoğlu, şunları kaydetti.

‘’Ülkemizin önündeki en büyük sorunlardan birisi olan işsizlikle birlikte ve sosyal sorunlar da hızla artacaktır. Bu tür bir sarmala girildiğinde çıkmak çok daha zor olacaktır.

Bu süreçte işletmelerin sabit giderlerine yönelik desteklerin acilen somut olarak hayata geçirilmesi çarkların yavaş da olsa dönmeye devam etmesi için zorunlu hale gelmiştir. İşletmeler pandemi sürecinde gelir sağlayamadıkları için destek kredilerinin geri ödemelerinin yapılamaması da söz konusu olmuştur. Destek politikalarında kredi borçlandırması yerine işletme giderlerine yönelik iptal veya hibelerin gündeme alınması ve bu dönemde acilen hayata geçirilmesi ticari sürekliliğin sağlanması ve istihdam kaybının artmaması için büyük önem taşımaktadır.’’

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.