*** ITB’de İstanbul’un tanıtımı yapıldı

*** ITB’de İstanbul’un tanıtımı yapıldı

ABONE OL
13:44 - 13/03/2009 13:44
*** ITB’de İstanbul’un tanıtımı yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

 

ITB’de İstanbul’un tanıtımı yapıldı

Almanya’nın başkenti Berlin’de devam eden 43. Uluslararası Berlin Turizm Borsası Fuarında (ITB) 2010 Avrupa Kültür Başkenti olarak İstanbul’un tanıtımı yapıldı 

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının Turizm ve Promosyon Direktörü Özgül Özkan Yavuz tarafından İngilizce olarak yapılan sunum öncesinde İstanbul’u tanıtan kısa bir sinevizyon gösterisi düzenlendi.

Yavuz, 2010 yılı için hazırlanan projeler hakkında bilgi verdiği konuşmasında, İstanbul’da Müslüman, Hristiyan ve Yahudilerin yüz yıllardan bu yana birlikte yaşadıklarına işaret ederek, İstanbul’da hala 3 bin caminin yanı sıra 22 sinagog ve 112 kilisenin bulunduğunu söyledi.

İstanbul’da dünyanın her bir yanındaki ülkeden, özellikle de Avrupa ülkelerinden çok sayıda insanın yaşadığını ve bu özelliğiyle İstanbul’un tek başına adeta çok uluslu bir devleti andırdığını belirten Yavuz, İstanbul’un ekonomi ve finans merkezi olarak da önemine vurgu yaptı.

Yavuz, İstanbul’u 2008 yılında 7 milyon yabancı turistin ziyaret ettiğini ve 2007 yılında Londra ve Paris’in ardından dünyada en fazla ziyaret edilen kentler arasında 3. sırada yer aldığını ifade ederek, 2010 yılında 10 milyon turist ve 10 milyar dolar turizm geliri elde etmeyi hedeflediklerini kaydetti.

İstanbul’un kültür açısından da bir açık hava müzesini andırdığını ve yapılan son arkeolojik kazılarda kentin daha da eski olduğunun, yaklaşık 9 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunun ortaya çıktığını, bununla ilgili olarak ortaya çıkartılan son tarihi kalıntıların da 2010 yılında ziyaretçiler tarafından görülmesini sağlayacaklarını belirtti.

İstanbul’un ayrıca önemli bir kongre merkezi olduğunu, bu ve gelecek yıl çok sayıda önemli toplantının yapılacağını da ifade eden Yavuz, kentte yaklaşık 280 otelde 100 bin yatak kapasitesi bulunduğunu, Türk gençlerin dünya gençleriyle buluşmalarını istediklerini, bu nedenle 20-30 Nisan 2010 tarihleri arasında da Avrupalı üniversite gençleri arasında çeşitli etkinliklerin düzenleneceği bir program hazırlamakta olduklarını söyledi.

Yavuz, İstanbul’da gelecek yıl düzenlenecek konser, bale ve tiyatro gösterileriyle ilgili olarak da bilgi vererek, Taksim meydanında kurulan Atatürk Kültür Merkezinin de yılbaşı gecesi açılışının yapılacağını ve bunun canlı olarak televizyondan yayınlanacağını belirtti.

İstanbul gibi 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olan Almanya’nın Ruhr havzası ve Macaristan’ın Pecs kentiyle de ortak projelerin hazırlanmakta olduğunu ifade eden Yavuz, bunun yanı sıra İstanbul’da düzenlenecek etkinliklerden vatandaşların da büyük ölçüde faydalanabilmeleri amacıyla ”gezgin sergi ve etkinlikler” düzenleneceğini, bu proje kapsamında sergi ve çeşitli etkinlikleri Anadolu yakasındaki uzak ilçelere götüreceklerini kaydetti.

Yavuz, Topkapı Sarayı’nda da, Osmanlı İmparatorluğu hazinesinin ve haremin yanı sıra dünyanın ikinci büyük Çin ve Japon çini sergisinin açılacağını sözlerine ekledi.

Tanıtım toplantısına PR Müdürü Deniz Giray da katılarak, izleyicilerin çeşitli sorularını yanıtlamada Yavuz’a yardımcı oldu.


(A.A) Evren AYDEMİR 

Inal

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.