İsviçre’de 2. Türk Kültür Festivali yapıldı

İsviçre’de 2. Türk Kültür Festivali yapıldı

ABONE OL
11:35 - 21/06/2022 11:35
İsviçre’de 2. Türk Kültür Festivali yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

İsviçre’nin Zürih kentinde bu yıl ikincisi düzenlenen Türk Kültür Festivali, ülkede yaşayan Türklerin yoğun ilgisini gördü.

İsviçre Türk Diyanet Vakfı tarafından Zürih’in Dielsdorf ilçesinde 18-19 Haziran’da yapılan festivalin birinci gününde tiyatrocu Ümit Kaplan, YouTube fenomeni Hikmet Anıl Öztekin, radyocu Talha Bora Öge ve sanatçı Uğur Işılak, katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

İkinci günde ise Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve yazar Doç. Dr. Mücahit Küçükyılmaz ve yazar Saliha Erdim’in söyleşilerinin yanı sıra Türk halk oyunları ve tasavvuf musikisi konseri gerçekleştirildi.

Yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı festivalde Türk kültürünü yansıtan ebru ve cam sanatı ile geleneksel Türk yemeklerini tanıtan stantlar açıldı.

AA muhabirine konuşan Küçükyılmaz, Kovid-19 salgınının ardından uzun süre sonra böyle bir etkinliğin yapılmasından hoşnut olduğunu dile getirerek, “Avrupa’daki vatandaşlarımızın birlik ve beraberlik içinde olduğunu görmek bizi bahtiyar ediyor. Kültürümüzde bir araya gelmek ve işlerimizi imece usulü yapmak önemlidir.” dedi.

“Arkamızda dağ gibi bir Türkiye var”

Küçükyılmaz, İsviçre’deki Türklerin festivale yoğun ilgisine dikkati çekerek, “Aileyi kuşatan ve aileye hitap eden organizasyonlar genelde başarılı olur. Özellikle yaptığınız işlerle çocukların gönlünü kazanabiliyorsanız aileye hitap edersiniz.” şeklinde konuştu.

Bu tür etkinliklerde birlik ve beraberlik duygusunun öne çıkarıldığını kaydeden Küçükyılmaz, Avrupa’daki Türklere, “Arkamızda dağ gibi bir Türkiye’nin ve dağ gibi bir lider olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın olduğunu hissedelim.” dedi.

Küçükyılmaz, Avrupa’daki Türk varlığının Türkiye’ye her zaman güç verdiğini vurguladı.

Türk Kültür Festivali, katılımcılar arasında düzenlenen hediye çekilişiyle sona ererken çekilişi kazanan bir kişiye Umre turu hediye edildi.

İsviçre Türk Diyanet Vakfının düzenlediği festivalin ilki 2018’de yapılmıştı. Kovid-19 salgını nedeniyle ikinci festival, 3 sene ertelenmişti.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.