17.1 C
Berlin
02:34 - 24/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ABD Danimarka GÜNCEL İsveç POLİTİKA

İsveç’te Aşırı Sağcılar Kuran Yaktı

İsveç’te Aşırı Sağcılar Kuran Yaktı

İsveç’in Malmö kentinde aşırı sağcı bir grubun Kuran yakmasının ardından gerilim tırmandı. Çıkan olaylarda 15 kişi gözaltına alındı.

Cuma günü öğleden sonra ağırlıklı olarak göçmenlerin yaşadığı bir mahalle yakınlarında Kuran yakan aşırı sağcı aktivistler bu görüntüleri internette paylaştı. Bunun üzerine yaklaşık 300 kişi protesto için toplandı.

Gerilimin yükseldiği olaylarda göstericilerden bazıları polise yabancı cisim fırlattı. Bazı yerler de ateşe verildi. Olaylarda 15 kişi gözaltına alındı. Kuran’ı tekmeleyen 3 kişi de bir etnik gruba yönelik nefreti körükledikleri gerekçesiyle tutuklandı.

İsveç basınına göre, İslam karşıtı gösteriler öncesinde, Danimarka’nın aşırı sağcı siyasi parti lideri Rasmus Paludan’ın Malmö’de toplantı yapmasına izin verilmemiş ve Paludan İsveç sınırında durdurulmuştu.

Amerika’nın Sesi tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak haber sitelerinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla