İsveç Türkiye’ye Silah İhracatını Yeniden Başlatıyor

30.09.2022 17:42

  İsveç, Türkiye'ye askeri teçhizat ihraç edilmesi yasağını iptal etti. Kararı İsveç Stratejik Ürünler Müfettişliği (ISP) açıkladı. Yasağın kaldırılması İsveç'in NATO'ya üye…

İsveç Türkiye’ye Silah İhracatını Yeniden Başlatıyor

 

İsveç, Türkiye'ye askeri teçhizat ihraç edilmesi yasağını iptal etti. Kararı İsveç Stratejik Ürünler Müfettişliği (ISP) açıkladı. Yasağın kaldırılması İsveç'in NATO'ya üye olma talebi ve üyeliğine itiraz etmemesi için Ankara ile yapılan anlaşmanın ardından geldi.

ISP yılın üçüncü çeyreğinde ihraç izinlerini vermeye başlayacağını belirtti, ancak hangi şirketler ya da ürünlere izin verileceğini açıklamadı.

Açıklamada ''ISP, değişen savunma ve güvenlik politikası koşullarını göz önünde bulundurarak tam kapsamlı bir değerlendirmenin ardından İsveç savunma sanayisinden Türkiye'ye takipli teslimat için izin verme kararı aldı'' denildi.

İsveç ve Finlandiya bu yıl Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna’yı işgalinin ardından güvenlikleri için NATO'ya girme kararı almıştı. Üyeliğin kabul edilmesi için NATO'nun 30 üye ülkesinin onayı gerekirken Türkiye karşı çıktığını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'yı PKK'nın Suriye’nin kuzeyindeki uzantısı olan YPG'ye destek vermekle suçluyor. PKK, hem ABD hem de Avrupa Birliği'nin terör örgütleri listesinde yer alıyor.

İsveç ve Finlandiya 2019'da Türkiye'nin Suriye'de Kürt YPG milislerine düzenlediği operasyonun ardından ülkeye silah ihracatını yasaklamıştı. ISP resmi bir silah ambargosu uygulamasa da o tarihten bu yana mevcut izinleri iptal etmiş ve yenilerini de vermemişti.

Üç ülke Haziran ayında İspanya'nın başkenti Madrid'de yapılan NATO zirvesinde anlaşmaya varmış, İsveç ve Finlandiya Türkiye'nin kaygılarını gidermek için bir dizi adım atmayı kabul etmişti.

Türkiye Mayıs ayında silah ambargosunun kaldırılması konusunda olumlu sinyaller aldığını bildirmişti.

Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in 29 Haziran'da NATO Madrid Zirvesi'nde imzaladığı mutabakat çerçevesinde kurulan Daimi Ortak Mekanizma'nın ilk toplantısı ise Ağustos ayında Finlandiya'da yapılmıştı.

Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, Finlandiya ve İsveç'in, Türkiye'nin 'milli güvenliğine yönelik tüm tehditlere karşı' Ankara’ya tam destek verecekleri yönündeki taahhütlerini yineledikleri belirtilmişti.

VOA tarafından geçilen İsveç Türkiye’ye Silah İhracatını Yeniden Başlatıyor haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. İsveç Türkiye’ye Silah İhracatını Yeniden Başlatıyor haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan İsveç Türkiye’ye Silah İhracatını Yeniden Başlatıyor haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Baerbock’dan Türkiye’ye Suriye Uyarısı

Baerbock’dan Türkiye’ye Suriye Uyarısı

Baerbock’dan Türkiye’ye Suriye Uyarısı
Almanya’ya İş Gücü Göçü Kolaylaşıyor

Almanyaya İş Gücü Göçü Kolaylaşıyor

Almanya’ya İş Gücü Göçü Kolaylaşıyor
BM: “Rus Amonyağının İhracatına Yakında Başlanacak”

BM: “Rus Amonyağının İhracatına Yakınd..

BM: “Rus Amonyağının İhracatına Yakında Başlanacak”
Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu:
Liderler Eşgüdüm Kurulu’yla Ülkeyi Birlikte Yönetecek

Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu: L..

Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu: Liderler Eşgüdüm Kurulu’yla Ülkeyi Birlikte Yönetecek
“Yeni Bir Askeri Operasyona Güçlü Şekilde Karşıyız”

“Yeni Bir Askeri Operasyona Güçlü Şeki..

“Yeni Bir Askeri Operasyona Güçlü Şekilde Karşıyız”
Norveç Başbakan: Türkiye'nin terörle mücadele hakkı bulunmaktadır

Norveç Başbakan: Türkiye'nin terörle m..

Norveç Başbakan: Türkiye'nin terörle mücadele hakkı bulunmaktadır