BEKTAŞÎ ESERLERİ SAHİPLERİNE VERMELİDİR!

06.09.2020 17:45

İSTANBUL'DA BÜYÜKŞEHİR BEKTAŞÎ ESERLERİNİ SAHİPLERİNE VERMELİDİR!

Ne yazık ki, Ak Parti yönetimi altında İstanbul'un Bektaşîlere ait, tekke, dergâh, zaviye gibi yapıları talan edildi. Kelimenin tam anlamıyla yağmalandı!

Kimi dergâh kebapçı, kafeterya yapıldı. Bazıları sosyal tesise! dönüştürüldü. Ama, çoğunlukla Bektaşîlik ile alâkası olmayan, hattâ tam karşısında yer alan, mezhepçi siyasal islâmcı dernek ve vakıflara peşkeş çekildi!

Ancak, hiçbir zaman herhangi bir Alevî-Bektaşî kurumuna tahsis edilmedi. Yapılan tüm başvurular ise, ya duymazlıktan gelindi, ya da reddedildi!

Söz konusu Alevî-Bektaşîler olunca, bakmayın vakıf senetlerine uymanın kutsiyeti hakkında edilen koca koca laflara; biz, hasbelkader korunan Şahkulu Sultan, Karacaahmet gibi dergâhlara dahi el koymak için Ak Parti İBB yönetiminin olağanüstü gayret gösterdiğini dün gibi hatırlıyoruz.

İşte, bu mezhepçi yağma döneminin bir mağduru da, Edirnekapı'daki Emin Baba Tekkesi'dir.

Emin Baba Tekkesi veya Valide Sultan Tekkesi; İstanbul Edirnekapı Surdışı, Fethi Çelebi Mahallesi Savaklar Caddesine cepheli olarak, Sultan Abdülaziz’in annesi Pertevniyal Valide Sultan tarafından 1867 tarihinde yaptırılmıştır.

Pertevniyal Valide Sultan'ın nasipli Bektaşî olduğu pek çok kayıtta vardır. Emin Baba ölüm tarihi olan 1886 yılına kadar tekkede postnişinlik yapmıştır.

Tekke 3 katlı bir yapıdır. Giriş katındaki kısım kâgir olarak inşa edilmiştir. Kâgir duvarlar dışındaki ara kat döşemeleri ve üst kat ahşaptır. Arka bahçesinde Otakçılar Mezarlığı bulunmaktadır.

Kuyubaşı Tekkesi olarak da bilinen Emin Baba Tekkesi, Ak Parti yönetimi zamanında İBB tarafından restore edilerek, siyasal islâmcı bir STK'ya tahsis edilmiştir.

Ancak, Bektaşîlerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde görevi devralan yeni yönetimden beklentisi, bu mağduriyete son verilerek, Emin Baba ve diğer Bektaşî eserlerinin gerçek sahiplerine iade edilmesidir.

Umarız, İBB Bektaşîlerin de sesini duyacak ve mağduriyetlerini giderecektir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları