İsrail’in Refah saldırısına Avrupa ve bölge ülkelerinden tepkiler 

İsrail’in Refah saldırısına Avrupa ve bölge ülkelerinden tepkiler 

ABONE OL
20:33 - 27/05/2024 20:33
İsrail’in Refah saldırısına Avrupa ve bölge ülkelerinden tepkiler 
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

İsrail’in Refah’a düzenlediği hava saldırısının ardından, sivillerin ölümü ile ilgili birçok ülkeden tepki geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron İsrail’in son saldırıları karşısında “öfkelendiğini” söyledi. Macron, “Bu operasyonlar durmalı. Refah’ta Filistinli siviller için güvenli bölge yok” açıklaması yaptı.

İrlanda Dışişleri Bakanı Micheal Martin, “Açlık bir yana, yeterli miktarda yardıma izin verilmemesi bir yana, dün gece tanık olduklarımız barbarlıktır” dedi.

Uluslararası Adalet Divanı’nın kararına saygı duyulması gerektiğini söyleyen Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, “Uluslararası insancıl hukuk herkes için geçerli olduğu gibi İsrail’in savaşı yürütmesi için de geçerlidir” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler’in en üst mahkemesi olan Uluslararası Adalet Divanı 24 Mayıs’ta, Güney Afrika’nın İsrail’i soykırımla suçladığı davada dönüm noktası niteliğindeki acil kararla, İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Refah kentine yönelik askeri operasyonlarını derhal durdurmasını istemişti.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de hava saldırısını kınadı.

Borrell, sosyal medya hesabında, “Refah’tan gelen, İsrail saldırılarında aralarında küçük çocukların da bulunduğu onlarca yerinden edilmiş kişinin öldüğüne ilişkin haberler karşısında dehşete düştüm. Bunu en güçlü şekilde kınıyorum” dedi.

“Gazze’de güvenli bir yer yok. Bu saldırılar derhal durdurulmalıdır” diyen Borrell Uluslararası Adalet Divanı kararlarına ve uluslararası insancıl hukuka tüm taraflarca saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Bölge ülkelerinden tepki

Devlet medyasının bildirdiğine göre Mısır, İsrail ordusunun “yerinden edilmiş insanların çadırlarını kasıtlı olarak bombalamasını” kınadı ve bunu uluslararası hukukun açık bir ihlali olarak niteledi.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri de İsrail saldırısını kınarken, Katar Refah saldırısının ateşkes ve rehine değişimi için arabuluculuk çabalarını engelleyebileceğini söyledi.

VOA tarafından geçilen İsrail’in Refah saldırısına Avrupa ve bölge ülkelerinden tepkiler  haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. İsrail’in Refah saldırısına Avrupa ve bölge ülkelerinden tepkiler  haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan İsrail’in Refah saldırısına Avrupa ve bölge ülkelerinden tepkiler  haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.