İran’ın Tavrı Fransa’yı Rahatsız Etti

01.03.2021 20:30

İran hükümeti, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 2015 nükleer anlaşmasını canlandırmak amacıyla Tahran'la görüşmek istemesi durumunda ABD'nin önce yaptırımları kaldırması gerektiği bildirildi. Başkan…

İran’ın Tavrı Fransa’yı Rahatsız Etti

İran hükümeti, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 2015 nükleer anlaşmasını canlandırmak amacıyla Tahran'la görüşmek istemesi durumunda ABD'nin önce yaptırımları kaldırması gerektiği bildirildi.

Başkan Joe Biden, Washington'un her iki ülkenin de anlaşmanın şartlarına uyum sağlamaya başlamasıyla ilgili görüşmelere hazır olduğunu söyledi. Anlaşma uyarınca nükleer faaliyetlerini kısıtlı tutmasının karşılığında İran'a uygulanan yaptırımların gevşetilmesi öngörülüyordu. Ancak İran da ABD de ilk adımı karşı tarafın atmasını talep ediyor. Batılı ülkeler İran'ın nükleer silah elde etmek istemesinden kaygılanırken Tahran, hiçbir zaman nükleer silah üretme amacı içinde olmadığını vurguluyor.

Reuters haber ajansına göre İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Katipzade, "Biden yönetimi, Trump'ın Tahran'a karşı azami baskı politikasını değiştirmeli. İran'la konuşmak istiyorlarsa önce yaptırımları kaldırmaları gerekiyor" şeklinde konuştu.

Biden yönetiminden Pazar günü yapılan açıklamada Tahran'ın görüşmeyi reddetmesinin hayalkırıklığı yarattığı belirtildi, ancak Biden yönetiminin "anlamlı diplomasiyle yeniden ilişki kurmaya" hazır olduğu ve büyük güçlerle danışmalarda bulunacağı kaydedildi.

Öteyandan Fransa hükümeti, İran’ın, 2015 nükleer anlaşmasını canlandırmak amacıyla düzenlenmesi planlanan gayriresmi görüşmelere katılmayı reddetmesinden rahatsızlık duyduğunu açıkladı. Açıklamada, çıkmazı gidermek için çözüm yolları aramaya devam edileceği bildirildi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes von der Muhll, günlük basın brifinginde, ”Avrupalı ortaklarımızla, anlaşmanın diğer katılımcıları ve ABD’yle İran’ın taahhütlerini yerine getirmesini, ABD’nin de 2015 anlaşmasına geri dönmesini sağlayacak, müzakere edilmiş herhangi bir çözüm üzerinde çalışmak için tam olarak seferberiz” ifadelerine yer verdi.

İran öncelikle Amerika'nın yaptırımları kaldırmasını talep ederken Washington, Tahran'ın nükleer anlaşmanın şartlarına uyum sağlamaya başlaması gerektiği konusunda ısrar ediyor. İran, 2015'te imzalanan anlaşmanın hükümlerini 2019'dan bu yana kademeli olarak ihlal etmeye başladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Katipzade, "Yeni Amerikan yönetiminin anlaşmaya geri dönmeyi reddetmesi tarihi bir hatadır" diyerek Tahran'ın Birleşmiş Milletler bünyesindeki Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi'yle (IAEA) işbirliğine devam edeceğini kaydetti.

21 Şubat 2021 - İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif, Tahran'da Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi Başkanı Rafael Grossi'yle bir araya gelmişti.

Öteyandan İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif, IAEA'nın 35 ülkeden oluşan Yönetim Kurulu'nu, Tahran'ın IAEA'yla işbirliğinde geri adım atma kararına karşı Amerika liderliğinde hazırlanan karar tasarısını destekleyerek "karışıklık yaratmaması" konusunda uyardı.

Bakan Zarif, Pazartesi günü, "Avrupalılar, Amerika'nın da desteğiyle IAEA'nın yönetim kurulunda yanlış bir yola saptı. Bu adımın karmaşa çıkaracağına inanıyoruz. Tüm senaryolar için çözüm yollarımız var" dedi.

Reuters haber ajansının ulaştığı ve IAEA'nın önümüzdeki hafta düzenlenecek üç aylık toplantısından önce üye ülkelere gönderilen belgede Tahran'ın bir hafta önce IAEA ile yaptığı anlaşmayı bozma tehdidinde bulunduğu kaydediliyor. Anlaşma IAEA'nın İran'daki denetimlerini geçici olarak sürdürmesini öngörüyordu. Ancak diplomatlar, yönetim kurulunun bir karar tasarısı üzerinde anlaşıp-anlaşmayacağının belli olmadığını söyledi.

VOA tarafından geçilen İran’ın Tavrı Fransa’yı Rahatsız Etti haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. İran’ın Tavrı Fransa’yı Rahatsız Etti haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan İran’ın Tavrı Fransa’yı Rahatsız Etti haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

AVRUPA HABERLER

Diğer Haberler

Virüs Öldüren Robot

Virüs Öldüren Robot

Virüs Öldüren Robot
‘‘Ukrayna İle İşbirliğimiz Üçüncü Ülkelere Karşı Girişim Değil’’

‘‘Ukrayna İle İşbirliğimiz Üçüncü Ülke..

‘‘Ukrayna İle İşbirliğimiz Üçüncü Ülkelere Karşı Girişim Değil’’
İstanbul Sözleşmesi'nden Çekilme Kararına Karşı Protestolar Sürüyor

İstanbul Sözleşmesinden Çekilme Kararı..

İstanbul Sözleşmesi'nden Çekilme Kararına Karşı Protestolar Sürüyor
Salgınla Mücadelede En Büyük Engel Küresel Eşitsizlik

Salgınla Mücadelede En Büyük Engel Kür..

Salgınla Mücadelede En Büyük Engel Küresel Eşitsizlik
Pentagon Aşırılık Yanlılarına Karşı Alarmda

Pentagon Aşırılık Yanlılarına Karşı Al..

Pentagon Aşırılık Yanlılarına Karşı Alarmda
Irak Kürt Bölgesi Yönetiminde LGBTQ Bireyler Tehdit Altında 

Irak Kürt Bölgesi Yönetiminde LGBTQ Bi..

Irak Kürt Bölgesi Yönetiminde LGBTQ Bireyler Tehdit Altında