16.5 C
Berlin
20:31 - 09/04/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
GÜNCEL İran

İran’dan Yeni Nesil Santrifüj Adımı

İran'dan Yeni Nesil Santrifüj Adımı

 

İran’ın geçen Eylül ayında duyurduğu, daha gelişmiş santrifüjlerle uranyum zenginleştirme hazırlığında yeni bir gelişme daha yaşandı. İran Atom Enerjisi Kurumu, yeni nesil uranyum zenginleştirme santrifüjlerini yakında tanıtacağını açıkladı.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkan Yardımcısı Ali Asghar Zarean, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, ‘’Yakın gelecekte İran’da geliştirilmiş yeni nesil santrifüjleri duyuracağız’’ dedi. Zarean, daha fazla ayrıntı vermedi.

İran’ın Eylül ayındaki açıklamasından sadece bir hafta sonra, Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Tahran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetleri kapsamında daha gelişmiş santrifüjler kurmaya başladığını doğrulamıştı.

Tahran’ın bu adımı 2015 yılında yapılan uluslararası nükleer anlaşmaya aykırı. 2015 anlaşması İran’ın yalnızca 5 bin kadar birinci nesil IR-1 santrifüjle uranyum zenginleştirmesine izin veriyor. Tahran anlaşma uyarınca çok az sayıda başka santrifüjü ise zenginleştirilmiş uranyum biriktirmeden araştırma amaçlı kullanabiliyor.

Ancak ABD’nin geçen yıl Mayıs ayında anlaşmadan çekilerek İran’a yaptırımları yeniden devreye sokması üzerine Tahran nükleer faaliyetlerinde anlaşmayla belirlenen sınırlardan adım adım uzaklaşıyor.

 

Amerika’nın Sesi tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak haber sitelerinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

YORUM EKLE

* Yorum formunu kullanarak, verilerinizin bu site üzerinden depolanması ve işlenmesine izin verirsiniz.

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla