İngiltere Kralı 3. Charles Paris’te

İngiltere Kralı 3. Charles Paris’te

ABONE OL
10:41 - 21/09/2023 10:41
İngiltere Kralı 3. Charles Paris’te
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

İngiltere Kralı 3. Charles ve eşi Camilla, Brexit sürecinin ardından gerilen Fransa-İngiltere dostluğunu ileri taşımak ve ikili ilişkileri geliştirmek amacıyla, üç günlük bir resmi ziyaret için, Fransa’nın başkenti Paris’te.

İngiltere Kralı 3. Charles ve Camilla, çok beklenen Fransa ziyaretine başladı. Mart ayında kral olduktan hemen sonra ilk yurt dışı ziyaretini Fransa’ya yapmak isteyen Charles, o dönem emeklilik reformuna karşı yaşanan şiddetli protesto eylemleri nedeniyle gezisini ertelemişti.

Altı ay sonra Paris’e gelen Kral 3. Charles’ı, Orly Havaalanı’nda Başbakan Elisabeth Borne karşıladı. Ardından, Champs Elysees Caddesi’ndeki Zafer Takı (Arc de Triomphe) önünde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, gelişinin onuruna düzenlenen törene geçildi.

Kraliyet ailesini ağırlayan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, kral ve kraliçeyi, X hesabından paylaştığı “Prens olarak gelmiştiniz. Şimdi Kral olarak geliyorsunuz. Majesteleri hoş geldiniz!” mesajını paylaştı.

Başkent Paris’te kral ve kraliçenin geçtiği yollar kapatıldı, güvenliği sağlamak için 8 bin polis görev yaptı. Kralın cuma günü ziyaret edeceği Bordeaux kentindeki temaslarında güvenlik görevlisi sayısı 12 bine yükseltilecek.

Ünlü Champs Elysees caddesini bir araçla halkı selamlayarak geçen Kral 3. Charles ve Macron, Elysee Sarayı’nda bir buçuk saati aşkın bir görüşme gerçekleştirdi. Elysee Sarayı’ndaki buluşmadan sonra, Kral ve Fransa Cumhurbaşkanı öğleden sonra, ziyaret anısına, İngiltere Büyükelçiliği’nin bahçesine ağaç dikme törenine katıldı.

Macron, gezinin ilk akşamında, kral ve eşi onuruna tarihi Versailles Sarayı’nda, Kraliçe Elisabeth’in 1972’de onuruna yemek verilen Aynalı Salon’da, 160 davetlinin katıldığı bir devlet yemeği düzenlendi. Yemeğe, Rolling Stones’un şarkıcısı Mick Jagger, aktörler Hugh Grant, Charlotte Gainsbourg ve Emma Mackey, yazarlar Ken Follett, Kate Elliott ve Christopher Hampton, fotoğrafçılar Bettina Rheims ve Yann Arthus-Bertrand katıldı.

Spor dünyasından da Arsenal’in eski yöneticisi Arsene Wenger, İngiltere’de çokça forma giyen eski futbolcular Didier Drogba ve Patrick Viera, eski tenisçi Amelie Mauresmo da davetliler arasındaydı.

Büyük Fransız şirketlerinin patronları da yemeğin ünlü konukları arasında yer aldı. Dünyanın en zengin işadamı Bernard Arnault’nun yanı sıra, iş dünyasının güçlü isimleri Xavier Niel (Illiad), Leena Nair (Chanel), Catherine Macgregor (Engie), Jean-Dominique Senard (Renault) de yemeğe katıldı.

“Usta bir zanaatkarın taşı biçimlendirmesi gibi…”

Gün boyu kameralar karşısında sessiz kalmayı tercih eden kral ve ev sahibi Fransız Cumhurbaşkanı, Versailles Sarayı’ndaki akşam yemeğinde gecenin onuruna birer konuşma yaptı. Kendilerine gösterilen sıcak karşılama ve derin nezaketten dolayı çok duygulandıklarını dile getiren Kral Charles, Kraliçe Elisabeth’in de Fransa’ya olan sevgisinden söz etti.

Charles, iki ülke ilişkilerinin gelişmesi için “usta bir zanaatkarın, bir taşı, rolünü oynaması için biçimlendirirken gösterdiği sabırla çalışmalıyız. Fransız-İngiliz işbirliğinden memnunum. Çabalarımızın her biri, bizden öncekilerin gösterdiği çabalar üzerine inşa edilmelidir. Ne kadar ileri gidebileceğimizi kim bilebilir?” dedi.

Charles konuşmasında kısaca siyasi konulara da değinerek, “Dostluğumuzu 21. yüzyılın zorluklarına dayanacak şekilde yeniden canlandırmak hepimizin görevidir. Ukrayna’nın savunması, yasadışı insan ticaretinin yarattığı sefalet, enerji üretimi ve sürdürülebilir kalkınma gibi günümüzün zorluklarına yanıt vermek için işbirliğimizi güçlendirelim” diye devam etti.

Kral, Emmanuel Macron onuruna kadeh kaldırmadan önce, Fransızca ve İngilizce olarak yaptığı konuşmasını “Her yeni nesille yenilenen ve canlanan sağlam dostluğumuza güvenebiliriz” sözüyle bitirdi.

Emmanuel Macron da, 3. Charles’dan önce Versailles’ı ziyaret eden annesi II. Elisabeth ‘in anısını selamlayarak, “Fransızların merhum Kraliçe 2. Elizabeth’e duyduğu sevgiyi” dile getirdi. Macron, “Churchill’in mizahı, Beatles’ın ve Rolling Stones’un müziği ve hatta Shakespeare’in kalemini ” överek, “Fransa ile Birleşik Krallık arasında, hep karşılıklı bir büyülenmeye tanık olduk. Bizi birbirimize bağlayan şeyin çok gerilerden geldiği için ve bugün burada olduğunuz için, Majesteleri, Brexit’e rağmen, kıtamızın geleceğinin bir kısmını birlikte yazmaya devam edeceğimizi biliyorum. Ziyaretinin “gerçek değerini bildiğimiz bir dostluk ve güven işaretidir” dedi.

Brexit sonrası, iki ülke arasında uzun süredir soğuyan ilişkileri yeniden ısıtmak isteyen Kral 3. Charles, yarın da Paris’te temaslarını sürdürecek. Güne Fransız Senatosu’na hitaben yapacağı konuşma ile başlayacak. Yanan Notre-Dame Katedrali’nin yenileme çalışmalarını yerinde izleyecek, Doğa Tarihleri Müzesi’ni gezecek. İki ülkeden işadamları ve kültür çevreleriyle bir araya gelecek. Fransa’da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları’nın tesislerinde sporcularla sohbet edecek. Akşam saatlerinde yeniden “gayri resmi” akşam yemeğinde bir araya gelecek.

Kral ve kraliçe, gezilerinin üçüncü günü, bir zamanlar İngiliz Kralı 2: Henry’nin kontrolünde olan ve halen yaklaşık 40 bin İngiliz’in yaşadığı Bordeaux kentine gidecek. Burada özellikle ekolojik bir şarap bağını ziyaret edecekler. İngiliz ve Fransız askeri personeliyle savunma alanında iki ülke arasındaki işbirliği hakkında daha fazla bilgi edinmek için buluşacaklar.

Kral Charles ve eşi Fransa’dan cuma akşamı ayrılacak.

VOA tarafından geçilen İngiltere Kralı 3. Charles Paris’te haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. İngiltere Kralı 3. Charles Paris’te haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan İngiltere Kralı 3. Charles Paris’te haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.