İklimsel değişim üreticiyi de ihracatçıyı olumsuz etkiliyor

04.11.2020 21:55

İhracatçı, Türkiye’de birçok bölgede yarı tropikal iklime uygun ürün değişikliğine gidilmesini istiyor. BAİB eski Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Adalya Dış Ticaret…

İklimsel değişim üreticiyi de ihracatçıyı olumsuz etkiliyor

İhracatçı, Türkiye’de birçok bölgede yarı tropikal iklime uygun ürün değişikliğine gidilmesini istiyor.

BAİB eski Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Adalya Dış Ticaret Limited Şirketi sahibi Abdullah Bulut, ‘’İklimdeki bu değişim, coğrafi şartları ve mikro klimayı etkileyeceği için birçok bölgede yarı tropikal iklime uygun ürün değişikliğine gidilmesini mecbur hale getirecektir’’ dedi.

Son yıllarda İklimsel ve mevsimsel değişimler nedeniyle başta meyve olmak üzere sebze üretiminde gecikme yaşanması yüzünden Avrupa pazarının taleplerini anında karşılayamayan ihracatçı, coğrafi şartları ve mikro klimayı etkileyeceği için birçok bölgede yarı tropikal iklime uygun ürün değişikliğine gidilmesinin zorunlu olacağını belirtiyor.

Yıllar önce Türkiye’de tropikal meyve üretiminin denemelerini yaparak  yaygınlaşmasını sağlayan Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi emekli Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akıllı, tarımsal üretimin yeniden yapılandırılarak,  pazarın değil marketlerin talebine göre üretim yapılması gerektiğini belirtti.

İklim değişimi konusunun dünyanın dönüşüyle ilgili olduğunu, bunun da çok korkulacak birim durum yaratmadığını ifade eden Akıllı, şöyle devam etti.

‘’Ani mevsimsel değişimler 10 yılda bir yaşanıyor. Bu dünyanın kendi döngüsü içinde oluyor. Afrika’da da susuzluk var. Bizim asıl yapılması gereken şudur. Nasıl kaliteli, ucuz, insan ve toprak sağlığına, çevreye duyarlı üretim yapabiliriz. Pazara değil, marketlere ürün yapmalıyız. Buna kafa yormalıyız. Türkiye’de  ‘Vahşi’ tarım uygulamaları yapılıyor. Bu hem pahalı hem de çok yıkıcı. Kendi ata tohumlarımızı bıraktık, bizi kurtaracak diye hibrit tohuma yöneldik. Ülkemizde tarım yeniden yapılandırılmalı, tarım politikalarını değiştirmemiz lazım. Ancak ne Ziraat Fakülteleri ne de Bakanlık bu konuda adım atıyor. Ziraat Fakülteleri, meslektaşlarım ve bakanlık laf üretiyor.’’

Mevsimsel değişimden üretici de ihracatçı da kazanamadı

BAİB eski Başkan Yardımcı ve Adalya Dış Ticaret Limited Şirketi sahibi Abdullah Bulut,  2020 yaz sezonunda hem üretici hem de ihracatçının mevsimsel değişimler nedeniyle meyve ve sebze üretimin geç kalmasından dolayı para kazanamadığını bildirdi.

İklim değişikliği nedeniyle bundan sonra Türkiye ‘nin 'yarı tropikal iklim' olarak değerlendirilmesi ve tartışılmasının yerinde olacağını ifade eden Bulut, şöyle devam etti.

‘’Bu değişim, coğrafi şartları ve mikro klimayı etkileyeceği için birçok bölgede yarı tropikal iklime uygun ürün değişikliğine gidilmesini mecbur hale getirecektir. 2020 meyve sezonunda kirazdan başlamak üzere sırası ile tüm meyvelerde 2-3 haftalık geç olgunlaşma yaşandı ve bu durum, ürünlerdeki kaliteyi olumsuz etkiledi.  Değişen iklim koşullarının etkisiyle ilkbaharda erken yağan etkili yağışlar ve dolu afetleri de meyvelere zarar verdiği için sezonun kötü başlamasına sebep olmuştur.’’

Öte yandan koronovirüs etkisinde olan Türkiye gibi, diğer ülkelerin de tedirginliğinin sezona yansıdığına dikkat çeken Abdullah Bulut, şunları kaydetti.

‘’Yaklaşan kış nedeniyle korono virüs artışı konuşuldukça insanlar işsiz kalma gibi endişelerle kazançlarından tasarruf etmeyi planlamış ve mutfak malzemeleri (sebze) dışında meyve tüketimini azaltmıştır.  Özellikle üzüm, incir, kavun, ayva, nar ve erik gibi meyvelerin tüketimi en aza inmiştir. Bazı ürünler fiyat olarak tatmin edici olsa da, üretici üretim maliyetlerinin pahalılığı karşısında ürününü memnun olacağı fiyata satamamış ve İhracatçı sabit giderleri karşısında ve gönderdiği ürünlerin pazara hızlı ulaştıramaması ve satılmaması yüzünden kalite kaybı sonucunda fiyat indirimi yüzünden kazanç elde edememiştir.’’

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Pelosi'den Trump Yandaşlarına 6 Ocak Komisyonu Engeli

Pelosiden Trump Yandaşlarına 6 Ocak Ko..

Pelosi'den Trump Yandaşlarına 6 Ocak Komisyonu Engeli
KGK: Gazetecilik demokrasinin nefesidir

KGK Gazetecilik demokrasinin nefesidir

KGK: Gazetecilik demokrasinin nefesidir
Blinken ve Irak Dışişleri Bakanı Washington’da Görüştü 

Blinken ve Irak Dışişleri Bakanı Washi..

Blinken ve Irak Dışişleri Bakanı Washington’da Görüştü 
ABD Afganistan'da Hava Operasyonuyla Taleban'ı Vurdu

ABD Afganistan'da Hava Operasyonuyla T..

ABD Afganistan'da Hava Operasyonuyla Taleban'ı Vurdu
Hamaney'den Göstericilere Destek

Hamaneyden Göstericilere Destek

Hamaney'den Göstericilere Destek
‘‘Tek Başına İktidar Olma Niyetimiz Yok’’

‘‘Tek Başına İktidar Olma Niyetimiz Yo..

‘‘Tek Başına İktidar Olma Niyetimiz Yok’’