LVM Fikret Odağ

İhsan Eliaçık: Müslüman kapitalist olamaz

27.10.2020 12:44

Antikapitalist Müslümanlık nedir? Kayserilisiniz, Kayserililerin de adı çıkmıştır paraya çok değer verme konusunda. Siz ise tam tersi, adı gibi Eliaçık birisiniz sanırım,…

İhsan Eliaçık: Müslüman kapitalist olamaz

Antikapitalist Müslümanlık nedir?
Kayserilisiniz, Kayserililerin de adı çıkmıştır paraya çok değer verme konusunda. Siz ise tam tersi, adı gibi Eliaçık birisiniz sanırım, çünkü ‘Mülk Allah’ındır’ diyerek mülk edinmeyi ve maddiyatı reddediyorsunuz. Mülk Allah’ındır tamam ama emeğe saygı diyorsunuz, peki ama ben bir işçiyim, emektarım. Kapitalim yani sermayem yok ama emeğim var. Şimdi ben kazancımla mülk edinemez miyim?
Sizin dine bakış açınız, çoğunluğun bakış açısından farklı…Sizin gibi yorumlayan insanlar neden azınlıkta?
Bu kadar adaletten, merhametten bahsedilen bir dinin mensupları yanlış yolda olabiliyor ise acaba dinlerin, hiç mi etkisi yok? Yani Hıristiyana sev, Museviye öldürme, Müslümana oku ilk emirler arasında ama kimse dinin emirlerine uymuyor. Kitaplar ya da dinler boşuna mi geldi?
Ahlak ile inanç birbiriyle bağlantılı mı sizce? Ahlak için dine ihtiyaç var mı? Ben çok ahlaklı ateistler ve ahlaktan uzak dinciler gördüm.
Hepimiz Deist mi olmalıyız, bunun kime yararı olur?
Siz ilahiyat okudunuz? Neden? Aileniz mi teşvik etti, siz mi istediniz?
Ailenizden aldiginiz dini eğitim nasıldı? Siz nasıl büyütüldünüz?
Tabu yıkan bakış açınız size birşey kaybettirdi mi?
Arzu Ceylan ‘ın programına konuk olan İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık konuyla ilgili detayları paylaştı.

International Press (IP) tarafından geçilen Antikapitalist Müslümanlar | Müslüman kapitalist olabilir mi? | Mülk Allah’ındır Ne Kadarı Haktır? haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Antikapitalist Müslümanlar | Müslüman kapitalist olabilir mi? | Mülk Allah’ındır Ne Kadarı Haktır? haberi web sayfamıza otomatik olarak youtube’dan geldiği şekliyle yer almaktadır.

#

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler