İhracatçı birlikleri yaş meyve sebzede fuarcılıkta dünya markası yaratacak

09.01.2020 07:08

Akdeniz, Ege ve Batı Akdeniz ihracatçı birlikleri yaş meyve sebze sektörü fuarcılığında dünya markası yaratmak için kolları sıvadı. Bu yıl 28-30 Mayıs…

İhracatçı birlikleri yaş meyve sebzede fuarcılıkta dünya markası yaratacak

Akdeniz, Ege ve Batı Akdeniz ihracatçı birlikleri yaş meyve sebze sektörü fuarcılığında dünya markası yaratmak için kolları sıvadı.

Bu yıl 28-30 Mayıs tarihlerinde Antexpo A.Ş tarafından Antalya'da üçüncüsü düzenlenecek Yaş Meyve Sebze Depolama, Ambalaj, Lojistik, Tarım ve Teknolojileri Fuarı (İnterfreshEurasia) Danışma Kurulu Toplantısı ANFAŞ'da gerçekleştirildi.

Toplantıya Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Üyesi Sıdık Demircan, Akdeniz İhracatçı Birliği ve Ulusal Turunç Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ateş, Batı Akdeniz İhracatçı Birliği Başkan Yardımcısı Ergin Civan ve Yönetim Kurulu üyesi İsmail Özandaç, Adana Ticaret Odası (ATO) Meclis üyesi ve sektör temsilcisi Cemal Akın ile ATO Sektör  Komite Üyesi Murat Özdemir, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Doğan katıldı.

Türkiye'nin yaş meyve sebze üretimi konusunda dünyanın en büyük ülkelerinden olduğu, Türk ihracatçılarının da ürünlerini dünya pazarlarına sunmak için yaş meyve sebze sektöründe dünyanın en büyük fuarlarından olan FruitLogistica Fuarı başta olmak üzere İspanya ve Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen fuarlara katıldığı belirtildi.

Akdeniz, Ege ve Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri temsilcileri yaş meyve sebze sektörü fuarcılığında dünya markası yaratabilmek için Antexpo A.Ş tarafından düzenlenen ve Türkiye'de bu sektörde tek olan İnterfreshEurasia Fuarını desteklediklerini belirttiler.

Batı Akdeniz İhracatçı Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ergin Civan, yaş meyve sebze ihracatının  Türkiye ve bölge ekonomisi için çok önemli olduğuna dikkat çekti. Tarım sektörünün önemli ve medyatik olduğunu vurgulayan Civan, şunları kaydetti.

''Tarım sürekli ülke gündemine oturan bir sektör.  Türkiye örtüaltı üretimi çok büyük yol aldı.Sektörün üretimini yenilemesi, pazarlanması ve paydaşlarının bir araya gelmesi için fuarlar çok önemli. Yaş meyve sebze başta olmak üzere dünyanın en büyük tarım fuarları Almanya, İspanya ve Rusya'da yapılıyor. Dünya standartlarında üretim yapabilmek ve ürünlerimizi dünyaya satabilmek pazarlayabilmek için İnterfreshEurasia Fuarını çok önemsiyor ve destekliyoruz.  Bu fuar artık 3. yaşında ve olgunlaşmaya başlayarak koşmaya hazırlanıyor. Katma değer yaratan ürünler için yaş meyve sebze ihracatçı birlikleri olarak dünya markası fuar yaratmak içim el ele çalışıyoruz.''

Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Üyesi Sıdık Demircan da, Türkiye'nin üretimde da bir sıkıntı yaşamadığını ancak pazarlamada sıkıntı olduğunu söyledi. Demircan, ''Bu fuarlar daha üst düzeyde yapılmalı. Üretim yapıyoruz ama pazarlamasını bilemiyoruz. Türk ihracatçılar sürekli yenilikleri takip etmek ve pazarlamak için yurtdışına gidiyor. İnterfreshEurasia Fuarı ile dünya ülkeleri Antalya'ya gelecek. Dünya markası fuar yaratmalıyız'' dedi.

Akdeniz İhracatçı Birliği ve Ulusal Turunç Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ateş ise Türkiye'nin en büyük ve tek yaş meyve sebze fuarı olan InterfreshEurasia Fuarını desteklediklerini söyledi. Ateş, şöyle konuştu.

''Bir başarı varsa bu başarı hepimizin olacak. Mersin bölgesi olarak bu fuarın devam etmesi ve büyümesi için elimizi taşın altına koyuyoruz. İhracatçılar olarak  AR-GE merkezlerimiz yok. Ortadoğu'da savaş var. Suriye ve çevremizde sıcak günler yaşanıyor. Rusya ile zaman zaman sorunlar ortaya çıkıyor. Ruslar Türkiye'den ürün almak için çok araştırıyor, laboratuvarları inceliyor ve sorguluyor. Artık Türkiye'nin de tarım ve yaş meyve sebze sektöründe dünya markası fuarı olmalı.''

Adana Ticaret Odası Meclis üyesi Cemal Akın da, dünyanın bugün sayılı en büyük fuarlarından olan Fruitlogistica'nın da hemen gelişmediğini belirterek, InterfreshEurasia Fuarı'nı dünya markası olması için çalışacaklarını ve sektöre destek vereceklerini kaydetti.

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

Yorumlar