HOSPİZ HİZMETLERİYLE İLGİLİ TÜRK TOPLUMU DAHA ÇOK AYDINLATILMALI

HOSPİZ HİZMETLERİYLE İLGİLİ TÜRK TOPLUMU DAHA ÇOK AYDINLATILMALI

ABONE OL
11:53 - 28/06/2022 11:53
HOSPİZ HİZMETLERİYLE İLGİLİ TÜRK TOPLUMU DAHA ÇOK AYDINLATILMALI
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Hospiz İpek, geçtiğimiz günlerde düzenlediği açık kapı günü ile Berlin Türk Sağlık Elemanları Derneği’nden doktorları ve sağlık çalışanlarını ağırladı.

Farklı branşlardan doktorlar Hospiz’in kurucusu ve sahibi Nare Yeşilyurt’un eşliğinde Hospiz’i gezerek, verilen hizmetlerle ilgili bilgi aldılar. Sonrasında Hospiz’in konferans salonunda toplanan doktorlar, Nare Yeşilyurt’un Hospiz’e dair verdiği brifingini dinlediler ve bu çerçevede ona sorular yönelttiler.

“Hospiz sadece hastalara değil, ailelere de sunulan bir hizmet”

Soruların ağırlık noktasını Türk hastaların ilgili hizmetlerden ne şekilde ve ne ölçüde faydalandığı oluşturdu. Nare Yeşilyurt, Türk hastaların sayılarının genele göre daha az olduğunu belirterek, bunun altında yatan nedenin yeterince bilgilendirilmeme olduğuna dikkat çekti.

Nare Yeşilyurt, “Aileler biraz da kültürel bir yaklaşımla ‘Ölüm döşeğindeki annemizi ya da babamızı başka bir yere nasıl bırakırız? Başkaları ne der?’ kaygısına kapılıyorlar. Halbuki burada onlardan ayrılmalarına gerek yok, birlikte kalabiliyorlar. Üstelik bakımı da biz üstleniyoruz. Onlara düşen, yakınlarıyla zaman geçirmeleri ve en iyi şekilde vedalaşabilmeleri!” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrıca hastaların da burada daha huzurlu olduğuna şahitiz. Mesela yeni gelen bir hastamız, “Uzun zamandan beri ilk kez bu kadar rahat uyudum!” demişti. Çünkü onlar da çocuklarına yük oldukları için tedirginler. Altlarını ıslattıklarında mahçup oluyorlar. Burada ise böylesi ihtiyaçlarını zaten biliyor ve yerine getiriyoruz!”

Aynı şekilde doktorlar da ailelerin ölüm döşeğindeki yakınlarına bakım esnasında ruhsal ve bedensel olarak zorlandıklarına dikkat çekti. Hatta bazı ailelerin parçalandığını dile getirdiler.

Ortak bir dille Hospiz’i anlatan bir yayına ihtiyaç var

Doktorlar bu çerçevede, Türk kökenli ailelerin ölümü ve ölüm döşeğindeki yakınlarını daha iyi anlamaları ve yardım edebilmeleri için bilgilendirilmeye ihtiyaç duyduklarını belirtiler. Bunun için de ortak bir dil kullanabilecekleri bilgilendirici bir yayının gerekliliğini ifade ettiler.

Nare Yeşilyurt da Hospiz’i, hizmetlerini, hastaların yaşadığı süreci, ailelere sunulan destekleri anlatan bir dergi hazırdıklarının müjdesini verdi.

Beraberinde doktorlarla Türk hastaları aydınlatmaya yönelik daha çok sayıda bilgilendirici etkinlik yapılmasına karar verildi. Ve Açık Kapı Günü, Hospiz’in bahçesinde ormanlık alanda kurulan açık büfeyle son buldu.

Kaynak: Özlem Coşkun – KADINCA.TV  Fotoğraflar: AYPA.TV
Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.