“Her Şey Yeniden Başlasa”

23.11.2022 23:31

Almanya’nın Frankfurt kentinde yaşayan ve ODTÜ’nün ilk mezunlarından Mahmut Telli’nin yaşamı kitaplaştı. Kitap Mahmut Telli’nin yaşam öyküsünden, yaptığı çeşitli konuşmalardan ve yazılarından…

“Her Şey Yeniden Başlasa”

Almanya’nın Frankfurt kentinde yaşayan ve ODTÜ’nün ilk mezunlarından Mahmut Telli’nin yaşamı kitaplaştı.

Kitap Mahmut Telli’nin yaşam öyküsünden, yaptığı çeşitli konuşmalardan ve yazılarından oluşuyor. Kitabın editörü Halit Çelikbudak, Telli’nin yaşam öyküsünü de akıcı bir nehir söyleşisi şeklinde sunuyor. Kitabın önsözlerinden birini de Mahmut Telli’nin yakın dostlarından biri olan Prof. Dr. Üstün Dökmen yazdı.

10 Kasım 1938 doğumlu Mak. Yük. Müh. Mahmut Telli, Tarsus Amerikan Koleji’nden sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Türkiye’de Koray, PETKİM ve Haldor Topsoe firmalarından sonra Libya’da ABD üssünde çalıştı. 1970’de Almanya’da US Army Corps of Engineers Europe Division'da çalıştı. 1985’te ‘Yılın Mühendisi‘ seçildi. ‘Tech Engineering Division‘ bölümü başkanı oldu.  2003’te emekli oldu.

Almanya’da University of Maryland Global Campus Europe ve Darmstadt Teknik Üniversitesi’nde uzun yıllar İngilizce mühendislik dersleri vererek öğretim üyeliği yaptı. Almanya Türk Mühendis ve Mimarlar Birliği’nin (TMMB) kurucuları arasında olup uzun yıllar başkanlığını yaptı.

Hessen Eyaleti Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurup uzun yıllar başkanlık görevinde bulundu. Her iki derneğin onursal başkanı olan Mahmut Telli, 2018’de Dışişleri Bakanlığı’nın aday göstermesiyle Almanya’da Örnek Kıdemli Vatandaş seçildi.

Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar Koordinasyon Kurulu’nda Almanya’daki Türkleri temsil etti. Hessen Eyaleti Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurup uzun yıllar başkanlık görevinde bulundu. Her iki derneğin onursal başkanı olan Mahmut Telli, 2018’de Dışişleri Bakanlığı’nın aday göstermesiyle Örnek Kıdemli Vatandaş seçildi. Şiir ile ilgilenen Mahmut Telli’nin yayınlamış şiirleri bulunuyor.

Kitabı Türkiye’de tüm kitapçılardan, Avrupa’da da Almanya/Frankfurt’taki Türk Kitabevi’nden tedarik etmek mümkün.

 

HER ŞEY YENİDEN BAŞLASA

Puslu Yayınları / İstanbul

ISBN : 9786258035155

200 Sayfa

 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

"Çin 2035’e Kadar 1500 Nükleer Başlığa..

"Çin 2035’e Kadar 1500 Nükleer Başlığa Sahip Olabilir"
3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyonu Yolunda 

3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyon..

3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyonu Yolunda 
“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak Devriyeyi Azalttık”

“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak De..

“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak Devriyeyi Azalttık”
Hamaney’in Rejim Karşıtı Yeğeni Tutuklandı 

Hamaneyin Rejim Karşıtı Yeğeni Tutukla..

Hamaney’in Rejim Karşıtı Yeğeni Tutuklandı 
Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler Oluyor?

Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler O..

Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler Oluyor?