HDB Genel Kurulu’nu yaptı, Ahmet İyidirli yeniden seçildi

HDB Genel Kurulu’nu yaptı, Ahmet İyidirli yeniden seçildi

ABONE OL
19:46 - 14/05/2024 19:46
HDB Genel Kurulu’nu yaptı, Ahmet İyidirli yeniden seçildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

1973 yılında, ‘Türkiyeli Ortanın Solu Derneği’ olarak Türkiye dışında kurulan ilk sosyal demokrat dernek olan ve daha sonra 1975 yılında ‘Halkçı Devrimci Birliği’ adını alan ‘HDB Berlin’ olağan Genel Kurulu’nu yaptı.

Yeni yönetimin seçildiği Genel Kurul’da HDB’nin son dönemdeki çalışmaları ve politik gelişmeler değerlendirilirken, Almanya’da ‘Göçmenlere toplumsal yaşamın her alanında eşit haklar’ ile ‘Irkçılık ve her türlü ayrımcılıkla mücadele’ konularındaki çalışmaların bundan sonra da ödünsüz sürdürülmesi kararlaştırıldı.

Seçimlerde Yönetim Kurulu şu şekilde belirlendi:

Ahmet İyidirli (başkan), Alev Ayhan (başkan yardımcısı), Necip Erman (sayman) ve Melih Şengölge (genel sekreter). Gül Ataseven-Özen, Mihrican Maya, Nazmiye Şenyuva ve Sevda Boyracı yeni yönetimin üyeleri olurken, Emine Tekçe ve Mümtaz Ergün ise mali denetim kuruluna seçildiler.

Seçimler sonrası üyeler ve konukların katılımıyla akşamın ilerleyen saatlerine kadar HDB Berlin’in geleneksel İlkbahar Şenliği gerçekleştirildi.

Bugüne kadar olduğu gibi ‘Göçmenlere yerel seçimlere katılım hakkı’, ‘Vizenin kaldırılması’, ‘Okullarda Türkçe öğretimi’, “Kamu işyerlerinde göçmenler ve kota uygulanması’, ‘Eğitimdeki sorunlarının çözümü’ konularında çalışmaların sürdürülmesi gerektiği vurgulanırken; Almanya’da ‘Göçmenlere toplumsal yaşamın her alanında eşit haklar’ ve ‘ırkçılık ve her türlü ayrımcılıkla mücadele’ konularındaki çalışmaların bundan sonra da ödünsüz sürdürülmesi kararlaştırıldı.

Türkiye’de Politik Durum HDB Genel Kurulu’nda Türkiye’deki güncel politik durumlarda ele alındı ve şu değerlendirmeler yapıldı.

“Türkiye’de AKP iktidarı bir yandan otoriterleşmeyi artırırken diğer yandan da eğitimi ve toplumsal yaşamı dincileştirmeyi sürdürüyor. Son yıllarda ülkede emeğiyle geçinenleri ezen, yoksullaştıran ekonomik krizi AKP artık yönetemez duruma geldi. Ağır enflasyon karşısında gelirlerin tamamen erimesi AKP iktidarını silkelemeye başladı. Bunun ilk sonucunu 31 Mart 2024 belediye seçimlerinde gördük. CHP yerel seçimlerden büyük bir zaferle çıktı. Türkiye’nin birinci partisi oldu. Elindeki büyük şehir belediyelerine ek olarak yeni birçok belediyede iktidara geldi. Türkiye demokrasi güçlerinin, yoksulların, ezilmişlerin umudu oldu.”

Almanya’da Politik Durum Almanya’daki politik durumun da ele alındığı etkinlikte, şu anda iş başında bulunan trafik lambası koalisyonuna çeşitli eleştiriler yönetildi. Yeşiller ve FDP’nin savaş çığırtkanı partilere dönüştükleri belirtilerek, FDP’nin kira konularında, sosyal sorunlara çözüm bulma, Almanya’nın altyapıya yatırım yapar hale gelmesinde en önemli engel olduğunun altı çizildi.

Irkçılıkla ve Faşizmle Mücadele Son yıllarda ırkçı faşist hareketler güçleniyor ve saldırganlaşıyor, özellikle Avrupa Parlamentosu seçimleri çerçevesinde yaşanan olaylar, saldırılar, yaralamalar tehlikenin her geçen gün büyüdüğünü gösteriyor. Daha bundan bir yıl önce Reichsbürger hareketinin Almanya’da darbe hazırlıkları içinde olduğu ortaya çıkmıştı. Şu sıralar bu gruba karşı mahkeme duruşmaları sürüyor. Irkçı ve faşist tehlike gündemde çok önemli bir sorun olarak ve faşizmle mücadele göçmenler için de gelecekte en önemli görevlerden birisi olarak duruyor.

HDB Berlin yeni yönetim kurulu, hep birlikte, dayanışma içinde ‘Toplumsal yaşamın her alanında eşit haklar’, ‘Her yerde demokrasi, herkese insan hakları’ ve Demokratik, laik, özgürlükçü hukuk devleti! mücadelesini sürdürmek hedefiyle görevine başladı.

HDB YÖNETİM KURULU

Dünden bugüne Halkçı Devrimci Birliği Derneğimiz, 1973 yılında Türkiyeli Ortanın Solu Derneği adıyla kuruldu. 12 Mart 1971 sonrası ülkemizdeki demokratik haklar uğraşısı, yurtdışındaki emekçiler tarafından büyük bir ilgiyle izlenmekteydi. Bu uğraşının başını çeken Bülent Ecevit CHP Genel Başkanı olduktan sonra, yaptığı partiye yardım çağrısına Berlin’deki işçi, öğretmen ve öğrenci yurttaşlarımız aktif bir şekilde katıldılar. Daha sonra bu birlikteliğin yalnızca partiye para yardımı yapmakla sınırlı kalmaması gereğinden yola çıkan yurttaşlarımız hem Federal Almanya’da hem de Türkiye’de haklarımızı aramak için güçlü bir ses olmaya ve sosyal demokrat görüşü daha da yaygınlaştırmaya karar verdiler ve 12 Mart 1973’te Türkiyeli Ortanın Solu Derneği’ni resmen kurdular.

HDB, Eylül 1975’te Türkiye’deki politik gelişmelere paralel olarak, derneğimiz CHP’nin altı ilkesinden güncel olan iki tanesini -Halkçılık ve Devrimcilik- isim olarak seçti ve Türkiye Halkçı Devrimci Birliği (HDB) adını aldı.

29 Ekim 1977’de Avrupa’nın çeşitli kentlerinde kurulmuş olan, sosyal demokrat görüşteki Türk kuruluşları tek çatı altında birleştiler, HDF’yi, o zamanki adıyla Halkçı Devrimci Federasyonu’nu, şimdiki adıyla Sosyaldemokrat Halk Dernekleri Federasyonu’nu kurdular. Bugün HDF Almanya’nın belli başlı tüm şehirlerinde örgütlenmiş durumdadır.

HDB Berlin, bugün hâlâ faaliyetini sürdüren Berlin’deki en eski Türk derneği, Avrupa’da ise ilk ve en eski sosyal demokrat Türk derneğidir.

Haber ve Fotoğraflar/ Hüseyin İşlek

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.