HAYDAR HOCA’YI UNUTMAYIN…

ABONE OL
12:44 - 02/12/2023 12:44
1

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Günaydın…
Ne güzel bir sözdür.
Her sabah yaşamın yeniden başladığının bir ifadesidir Günaydın…
Unutmamak, unutulmamak üzerine söylenmiştir…
Evet koskoca bir gece geçti, dünya karardı ve yine aydınlandı. Gece ölüme teslim olduk, sabah güne uyandık demektir. Öyle ise hayat devam ediyor. Kendimize, ailemize, çevremize, vatanımıza ait görevler de devam ediyor demektir.
Cehaletin hüküm sürdüğü ve birilerinin bundan nemalandığı dönemlerde insanoğlu kendi minik aklı ile yaşam kuralları oluşturmaya, üstünlük veya aşağılık duygusu ile savrulmaya hep devam edegelmiş.
Ne yaparsak yapalım insanları düşünce evreninin sınırlarına taşımak, özgürce kendini ifade edeceği kapıları açtırmak, doğru bildiği yanlış alışkanlıklardan koparıp almak mümkün olmuyor. Aklımızda doğru cevabı bulamadığımız sorular oldukça dünya denilen bu koca makine kendi kurgusunda, kimi yerde din, kimi yerde bilim olgusunda dönmeye devam edecektir.
***
Siyaset başladı ve Haydar hoca’nın söylemleri kitaplarda ve yazılarda kalmaya devam ediyor. BTP nin genç başkanı Hüseyin Baş, babasının izinde yürümeye, onun söylemlerine yenilerini katarak yapılan yanlışları göstermek adına kent, kent dolaşmaya ve insanları uyarmaya devam ediyor.
Peki bu yeterli mi?
Değil elbette… Sadece söylemek yetmiyor. Her liderin kendini ifade edeceği bir duruşa, yazılı motto’lara, gelecek ile düşüncelerini, yapmak istediklerini taraftarlarına anlattığı kitap ve broşürlere şiddetle ihtiyacı var.
Türkçe’de benim kullandığım çok güzel bir deyim var. “Laf uçar, yazı kalır…” derler. Yazmak; yazanlar için su gibi, hava gibi, yemek gibi bir ihtiyaçtır. Hoş, karnınız aç bile olsa eğer kafanız dolu ise önce onu boşaltmanız gerekiyor.
Her ne kadar yazdığınız şeyler yeterince anlaşılamasa da…
***
Dünya denilen makine galiba sizin kaderinizi de yazıp, hatalarınızı düzelten bir sekretere de sahip. Sadece “Akletme” kısmını size bir özgürlük alanı olarak tanımış. Doğruyu akletmek, yanlıştan vaz geçip geçmişte yaptığınız hatalardan ötürü pişmanlık duymak tamamen size kalmış.
Günümüzün modası belediye seçimleri ya… Herkes “laci”lerini çekmiş parti liderlerinin peşinde koşuyor. “Acaba bende bir makam kapabilirmiyim?” Diye…
Birilerine seçilmesi için icazet verenlerin işi çok zor.
Gerçek anlamda değerli olan ve çevresinde yapılan yanlışları düzeltmek için göreve talip olan kadrolar ile, kişisel menfaatleri için bir yerlere gelmeye çalışanları birbirinden ayırd etmek peygamber sabrı gerektiriyor.
Dünya her sabah uyandığımızda eski düzeni ile dönmeye devam ediyor ise yapılacak tek şey galiba onun emirlerine uymak… Başka bir çare yok…
Bir yanda savaşlar, bir yanda depremler ve yıkımlar, öte yanda değişen hava şartları ile oluşan sel felaketleri, boranlar dünyanın kafasının kızdığının; insanları cezalandırdığının bir göstergesi…
***
Gelelim yazının başlığına,
Bu seçjm döneminde de Haydar hoca’nın bize miras bırakmış olduğu, daha doğrusu insanlık mirası olarak adlandırılan Milli Ekonomi Modeli ve Milli Devlet kavramlarına söylemlerde daha fazla yer vermemiz gerekiyor. Öylesine ki, Haydar hoca çıkmış, kürsüde konuşuyormuşcasına herkesin Milli Devlet, Milli Para, Milli Ekonomi modeli gibi konuları çok sert bir dil ancak avamın anlayacağı şekilde anlatmak, kısacası Haydar hocayı unutmamak gerekiyor.
Bizden söylemesi.
Belediyeler halkla bütünleşmedikçe ve çözüm arayanların sesi duyulmadıkça herşey eski tas, eski hamam, hamam suyu tabirinde olduğu gibi büyük bir uyuşukluk ile devam edecektir.
Ruhu şadolsun…

Taner TÜMERDİRİM
[email protected].

Inal

  En az 10 karakter gerekli
  Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
  Tüm Yorumlar (1)
  • Hatice Taştan

   Yeni yıla başlarken ne yazmamı beklersiniz nezaket kuralı olarak. ? Elbetteki, haber-com ailesinde çalışan ve emeği geçen, tüm sayın gazeteci ustalarımıza güzel dileklerde bulunmak.! Yeni yıl sizler; sağlık,mutluluk, huzur ,başarı ve bereket dolu bir yıl getirsin. Ben artık bu gazetede makalelerinizin yayınlanmadığını düşünüyordum. Sayın genelyayın yönetmeninize soracatım ki ; haber- com reklamı gördüm. Bir dokundum ,bin ah işittim. Kapalı kapılar ardındaki fikirlerinizi ve yazılarınızı ne yazıkki geç keşfettim. Sizleri okumaya ve bilgilenmeye devam edeceğim Sayın üstadlar. Yerel seçimlere gelince ; memleketimiz için kimler hayırlısı ise onlar kazansınlar. İklim değişikliği ile ilgili olan dünyadaki bütün yıkımları, doğal afetleri şaşkınlıkla ve horor filmi izler gibi izliyoruz. Eğer bu yıkımlar Allah ‘ın insanlara ( dünyaya) verdiği ceza ise ; tez elden bütün insanları Allah ıslah etsin. Yeni yıla evresini tamamlamış insanların ,olmayan akılları başına toplanmış ,tövbekâr insanlarla girmiş olalım. Saygılarımla sayın Tümerdirim.

   Yanıtla
   +0
   -0