Hamburg'da aşırı sağcılığı raporlama merkezi

11.11.2020 23:07

Hamburg Kriminal Polis Dairesi (LKA), aşırı sağcılıkla mücadeleyi güçlendirmek, aşırı sağcı ağları ve yapıları deşifre etmek ve oluşturdukları potansiyel tehlikeyi erken aşamada…

Hamburg'da aşırı sağcılığı raporlama merkezi

Hamburg Kriminal Polis Dairesi (LKA), aşırı sağcılıkla mücadeleyi güçlendirmek, aşırı sağcı ağları ve yapıları deşifre etmek ve oluşturdukları potansiyel tehlikeyi erken aşamada fark ederek önlem almak için merkezi bir raporlama merkezi (ZHA-R) kurdu.

Ekim ayında faaliyete geçen proje kapsamında, çevrelerinde aşırı sağcı eylemler ve davranışlar gözlemleyen vatandaşlar, bundan sonra merkezi raporlama merkezindeki polis memurlarıyla iletişime geçebilecek.

Merkezde potansiyel suçlarla ilgili tüm ayrıntılı bilgilerin yanı sıra aşırı sağcı bir geçmişe sahip kişi veya gruplarla ilgili bilgi ve bulgular bir arada toplandıktan sonra detaylı incelemeye tabi tutulacak.

Bu projede LKA’nın amacı, aşırı sağcılık yanlısı şiddetle uygun önlemlerle mücadele sistemleri oluşturmak ve çoğunlukla gizli yapılaşan radikalleşmeyi erken aşamada tespit ederek etkisizleştirmek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Barış Öneş (SPD), şunları söyledi:

“Aşırı sağcılık, çok çeşitli ve açık toplumumuz için büyük tehlike teşkil etmektedir. Son yıllarda Hanau’da, Halle’deki aşırı sağcı saldırılar, Walter Lübcke cinayeti, daha öncesinden NSU terör hücresinin cinayetleri sonucunda çok sayıda göçmen ya da göçmen olmayan insan aşırı sağcılık kurbanı oldu. Bu cinayetler, aşırı sağcılığın ne kadar tehlikeli olduğunu da gözler önüne sermektedir. Aşırılık artık sadece partilerde veya gruplaşmalarda değil, internet ortamında, whatsapp grupları üzerinden de yayılıyor. Bu nedenle aşırı sağcılıkla mücadelede halkın destekleri de çok önemli ve böyle bir projenin başlatılmasından ötürü memnunum. Bu tür önlemler, Hamburg Senatosunun aşırı sağcılığı çok ciddiye aldığını ve bu tehlikeyle mücadele için gerekeni yaptığını, göçmen olsun ya da olmasın, herkesin kentimizde kendisini güvende hissetmelerini önemsediğini göstermektedir”.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

IŞİD’in

IŞİD’in "The Beatles" Hücresi Üyesine ..

IŞİD’in "The Beatles" Hücresi Üyesine Müebbet Hapis
Kuzey Akım 1’de Tadilat Avrupa’yı Endişelendiriyor

Kuzey Akım 1’de Tadilat Avrupa’yı Endi..

Kuzey Akım 1’de Tadilat Avrupa’yı Endişelendiriyor
HDP’den Üçüncü Yılında Kayyum Tepkisi

HDPden Üçüncü Yılında Kayyum Tepkisi

HDP’den Üçüncü Yılında Kayyum Tepkisi

"Putin Zaporijya'da IAEA Misyonunu Kab..

"Putin Zaporijya'da IAEA Misyonunu Kabul Etti"

"Xi ve Putin Kasım'daki G20 Zirvesine ..

"Xi ve Putin Kasım'daki G20 Zirvesine Katılacak"
“Ekonomi Politikası Sürdürülemez Hale Geldi”

“Ekonomi Politikası Sürdürülemez Hale ..

“Ekonomi Politikası Sürdürülemez Hale Geldi”