“Hakkıma düşen kadar ışık rica edebilir miyim?”

29.05.2022 12:26

Hamburg’daki 5. Tiyatro Köprüsü Festivalinde Kemal Kocatürk, “Ben Orhan Veli” oyunuyla ünlü şairimizi yad etti. Hamburg’daki Mut Tiyatrosunda düzenlenen 5. Tiyatro Köprüsü…

“Hakkıma düşen kadar ışık rica edebilir miyim?”

Hamburg’daki 5. Tiyatro Köprüsü Festivalinde Kemal Kocatürk, “Ben Orhan Veli” oyunuyla ünlü şairimizi yad etti.

Hamburg’daki Mut Tiyatrosunda düzenlenen 5. Tiyatro Köprüsü Festivalinde, beş yıldan beri yaşamını ve sanatını sürdüren Kemal Kocatürk’ün yazıp, yönettiği, eşi Ayça Kocatürk’ün piyanoda kendisi besteleriyle eşlik ettiği “Ben Orhan Veli” oyunuyla, tiyatroseverler çok özel bir akşam yaşadı.

Berlin Tiyatro Kumpanyası’nın kurucusu olan ve festivale her yıl düzenli olarak davet edilen tek isim olan Kemal Kocatürk, Türk tiyatrosunun unutulmaz ismi Müşfik Kenter’e adadığı müzikal oyunla, 1950’de henüz 36 yaşındayken hayata veda eden Orhan Veli Kanık’ın yaşamını, şiirlerini, denemelerini, makalelerini ve aşklarını sahneye taşıdı.

Ayça Kocatürk kendi besteleriyle eşlik etti

Veli’nin çileli yaşamıyla örtüşen yalın bir sahnede şairimizin unutulmaz şiirlerini seslendiren ve neredeyse 80 yıl önce yazılmış olmasına rağmen, dün yazılmış kadar güncel olan savaş tehdidi (2. Dünya Savaşı) ve diğer toplumsal konulardaki fikirlerini, aktaran Kemal Kocatürk’e, eşi Ayça piyanoda eşlik etti.

Soyadı yasası çıktığında, babasıyla birlikte aile soyadı olarak, kanaatkâr anlamına gelen “Kanık” soyadı seçen Orhan Veli’yi sahnede canlandırmaktan ziyade bizzat o olan Kemal Kocatürk, sahne ışıklandırmasını yöneten kızı Yasemin Kocatürk’ün (17), kurgu mu, doğaçlama mı bilinmez, kendisini bir an karanlıkta bırakması üzerine söylediği, “Hakkıma düşen kadar ışık rica edebilir miyim?” cümle, sanki Orhan Veli’nin kendi ağızdan çıkmış gibiydi.

Ölüm de bedava

Oyunda, yakın arkadaşları Melih Cevdet ve Oktay Rıfat ile “Garip” adıyla bilinen, edebiyatımızda yeni bir akımının öncüsü olan Orhan Veli’nin, “İstanbul’u Dinliyorum”, “Bedava” ve “Cımbızlı Şiir” gibi çok bilinen eserlerinin yanı sıra, pek tanınmayan makaleleriyle fikir adamlığı yönünü de işlendi.

Kemal Kocatürk, iki perdelik oyunun son bölümünde Orhan Veli’nin, Kasım 1950 yılında yol tadilatı için kazılan bir belediye çukuruna düşüp, kafasından yaralandığını, beyin kanaması geçirdiğinin yapılan üstünkörü tıbbı müdahalede fark edilmediğini söyledi. Eve gönderilen Orhan Veli’nin dört gün sonra hayatını kaybettiğini söyleyen Kocatürk, yapılan otopsiden ölüm nedeninin beyin kanaması olduğunun tespit edildiğini belirterek, “Orhan Veli’nin alkol zehirlenmesinden öldüğü şeklindeki asılsız şehir efsaneleri buna rağmen hala yayılıyor. Orhan Veli’nin yakın arkadaşı şair Halim Şefik, Veli için ‘Otopsi’ adlı şiiri yazdı” dedi.

Büyük keyif veren oyun sonrası Kemal Kocatürk ve eşi Ayça, teknikte ve sahne düzeninde kendilerine yardımcı olan kızları Yasemin (17) ve Damla (11) ile hararetle alkışlandılar.

 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

“ABD'den Beklentimiz Yunanistan'ı Yanlış Hesaplara Sokmaması”

“ABD'den Beklentimiz Yunanistan'ı Yanl..

“ABD'den Beklentimiz Yunanistan'ı Yanlış Hesaplara Sokmaması”
TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Ermeni Asker Öldü”

TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Erme..

TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Ermeni Asker Öldü”
FED’in Faiz Artışının Latin Amerika'ya Etkileri

FED’in Faiz Artışının Latin Amerika'ya..

FED’in Faiz Artışının Latin Amerika'ya Etkileri
Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 95.811, Can kayıbı 138

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 95...

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 95.811, Can kayıbı 138
Ian Kasırgasıyla Florida Alarmda Küba Karanlıkta

Ian Kasırgasıyla Florida Alarmda Küba ..

Ian Kasırgasıyla Florida Alarmda Küba Karanlıkta

"İran'ın SİHA Saldırısında Ölü Sayısı ..

"İran'ın SİHA Saldırısında Ölü Sayısı Yükseliyor"