*** ”Güle Güle Nargile”

*** ”Güle Güle Nargile”

ABONE OL
18:05 - 17/07/2009 18:05
*** ”Güle Güle Nargile”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

 

”Güle Güle Nargile”

Türkiye’de sigara içme yasağının kapsamını genişleten yasa teklifinin kabul edilmesiyle kahvehane ve barların yanı sıra okul, dershane ve kursların açık alanlarında da sigara yasağı getirilmesi, Alman "Der Spiegel" dergisinin internet sayfasına haber konusu oldu

"Güle Güle Nargile" başlığıyla verilen haberde, 19 Temmuzdan itibaren geçerli olacak yasakla birlikte yüzyıllardır süren nargile geleneğinin de ortadan kaybolmaya yüz tutacağı belirtildi.

İstanbul’da nargile bulunduran kahvehane işletmecileriyle yapılan röportajlara da yer verilen haberde, çok sayıda işletmecinin sigara yasağından olumsuz etkileneceği ifade edildi.

İstanbul’un Sultanahmet semtindeki en eski nargile işletmecilerinden olduğu belirtilen "Çorlulu Ali Paşa Medresesi Kahvesi" sahibi İsmail Özçelik, "Yasanın uygulanmasıyla müşterilerimin yüzde 85’i evde oturmayı tercih edecek. Medyanın çoğu, sigara yasağını sağlık kapsamında değerlendiriyor. Oysa çok sayıda işveren ve işletmecinin büyük zarara uğrayacağı ya da işletmesini kaybedeceği hiçbir şekilde dikkate alınmıyor" diye konuştu.

Esnafın çoğunun yasağı vatandaşlık haklarının ihlali olarak gördüğü ifade edilen haberde, yasakla birlikte Osmanlı İmparatorluğundan bu yana var olan ve Osmanlı kültürünün bir parçası haline gelen nargile geleneğinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı kaydedildi.

Haberde, istatistiklere göre Türk toplumunun üçte birinin sigara ya da diğer tütün mamullerini tükettiği belirtildi.


(A.A) Süheyla KAPLAN 

Inal

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.