19.4 C
Berlin
23:09 - 19/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ABD Fransa GÜNCEL İtalya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti TÜRKİYE Yunanistan

Fransız Savaş Uçaklarının Rum Kesimi'ne İnmesine Türkiye'den Sert Tepki

Fransız Savaş Uçaklarının Rum Kesimi'ne İnmesine Türkiye'den Sert Tepki

Türk Dışişleri Bakanlığı, Fransız askeri uçaklarının Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne inmesine sert tepki gösterdi.

Yapılan yazılı açıklamada bunun 1960 antlaşmalarına aykırı olduğu hatırlatıldı. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında “Fransız askeri uçaklarının, GKRY, Yunanistan ve İtalya’yla birlikte gerçekleştirilen bir tatbikat bahanesiyle GKRY’ne inmesi, bu uçakların geçici veya sürekli olarak adaya konuşlandırılması, 1960 Antlaşmalarına aykırıdır. Kıbrıs Adasının garantörü olmayan Fransa bu tutumuyla, Doğu Akdeniz’deki mevcut gerginliklerden sorumlu olan Rum-Yunan ikilisini, tehlikeli bir biçimde gerginliği daha da tırmandırma yönünde teşvik etmektedir. Bir kez daha hatırlatıyoruz: Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi ve Kıbrıs Türkünü dışarıda bırakmaya çalışan her girişim hüsranla sonuçlanacaktır” denildi.

Son olarak Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Fransa ve İtalya Doğu Akdeniz’de bir ortak tatbikata başladıklarını açıklamıştı.

Amerika’nın Sesi tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak haber sitelerinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla