Finlandiya Cumhurbaşkanı: “Biraz Kafam Karıştı”

15.05.2022 17:48

  Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelikleri ilgili açıklamaları karşısında kafasının karıştığını söyledi. “Net yanıtlar…

Finlandiya Cumhurbaşkanı: “Biraz Kafam Karıştı”

 

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelikleri ilgili açıklamaları karşısında kafasının karıştığını söyledi.

“Net yanıtlar bekliyoruz” diyen Niinisto Erdoğan’la görüşmeye hazır olduğunu da kaydetti.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto Pazar günü ülkesinin NATO’ya üyelik için başvuracağını açıkladı.

Niinisto Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’le düzenlediği ortak basın toplantısında Finlandiya’nın NATO üyeliği için başvurmasına karar verdiklerini söyledi.

Niinisto, Cumartesi günü Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’i aramış NATO üyeliğine başvuracaklarını kaydetmişti. Putin de bunun hata olacağını belirtmişti.

Basın toplantısında Niinisto’ya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerine olumlu bakmıyoruz” açıklaması da soruldu.

Kafasının biraz karıştığını belirten Finlandiya Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin tavrının değiştiğini söyledi. “Net yanıtlar bekliyoruz” diyen Niinisto, Erdoğan’la dile getirdiği problemler hakkında görülmeye hazır olduğunu da kaydetti.

Niinisto, “Açık olmak gerekirse biraz kafam karıştı çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaklaşık bir ay önce bir telefon görüşmesi gerçekleştirdim ve benden önce insiyatif aldı ve ‘NATO’ya başvuruyorsunuz ve biz bunu olumlu değerlendireceğiz’ dedi. Kendisine teşekkür ettim ve teşekkürün karşısında çok memnun oldu. Yani anlıyacağınız, kafam biraz karıştı. İki gün önce duyduklarımız farklıydı. Dün yeniden Türkiye’nin üyeliğimize açık olduğunu duyduk fakat hayıra dönüştü ya da olumsuza dönüştü diyelim. Sanırım şu anda net bir yanıta ihtiyacımız var. Erdoğan’la dile getirdiği problemlerle ilgili konuşmaya hazırım” dedi.

Niinisto, basın toplantısındaki bu açıklamasının benzerini Amerikan CNN televizyonuna da yaptı ve Türkiye'nin ülkesinin NATO üyeliğini engelleyeceğini düşünmediğinin mesajını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki kuzey Avrupa ülkesinin birçok terör örgütüne ev sahipliği yaptığını söylemişti.

Çavuşoğlu'ndan Finlandiya ve İsveç'le ilgili açıklama

Bu arada Berlin’de NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılan Mevlüt Çavuşoğlu’ndan da konuyla ilgili açıklama geldi.

Finlandiya ve İsveç dışişleri bakanlarıyla görüşen Çavuşoğlu, Türkiye’nin tehditte bulunmadığını, Ankara’nın NATO’nun genişleme politikasına karşı olmadığını kaydetti.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin devletlerin terörü desteklemesine karşı olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, Finlandiya ve İsveç’in ülkelerindeki teröristleri desteklemeyi durdurması gerektiğini, net güvenlik garantileri vermesi gerektiğini ve Türkiye’ye yönelik ihracat yasaklarını kaldırmaları gerektiğini vurguladı.

VOA tarafından geçilen Finlandiya Cumhurbaşkanı: “Biraz Kafam Karıştı” haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Finlandiya Cumhurbaşkanı: “Biraz Kafam Karıştı” haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Finlandiya Cumhurbaşkanı: “Biraz Kafam Karıştı” haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

"Kavala Davası 11 Temmuz'da Görülecek"

"Kavala Davası 11 Temmuz'da Görülecek"
Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahillerine yumurta bırakmaya başladı

Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahi..

Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahillerine yumurta bırakmaya başladı
Kuzey Ege'deki çadır ve karavan kamplarında bayram rezervasyonları doldu

Kuzey Egedeki çadır ve karavan kamplar..

Kuzey Ege'deki çadır ve karavan kamplarında bayram rezervasyonları doldu
Yılın ilk yarısında 258 bin turist Kapadokya'yı kuşbakışı izledi

Yılın ilk yarısında 258 bin turist Kap..

Yılın ilk yarısında 258 bin turist Kapadokya'yı kuşbakışı izledi
AB ve ABD'de havalimanlarında kaos yaşanıyor

AB ve ABDde havalimanlarında kaos yaşa..

AB ve ABD'de havalimanlarında kaos yaşanıyor
ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor

ABD Bağımsızlık Gününü Kutluyor

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor