LVM Fikret Odağ

Finlandiya Büyükelçisi Ari Maki: Antalya yatırım açısından cazip bir şehir

24.09.2020 20:04

Finlandiya Büyükelçisi Ari Maki: Antalya yatırım açısından cazip bir şehir
ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

Finlandiya’nın Ankara Büyükelçisi Ari Maki, Antalya’nın yatırım açısından cazip bir şehir olduğunu belirterek, Finlandiyalı yatırımcıları Antalya’ya çekebileceklerini belirtti.

Antalya’da incelemelerde bulunan Finlandiya’nın Ankara Büyükelçisi Ari Maki, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin’i ziyaret etti.

Antalya’da olmaktan çok memnun olduğunu belirten konuk Büyükelçisi Maki,  COVID 19’un tüm dünyayı etkisi altına almış durumda olduğunu söyledi. Bu ziyaretten önce ülkesindeki yatırımcıları Antalya’ya getirip ticaret heyetleri oluşturmayı düşündüğü ifade eden Büyükelçi Mali, şunları kaydetti.

‘’Pandemi döneminde bunu şu an için fiziki olarak gerçekleştiremiyoruz. Ancak bu dönemi online olarak yapılacak heyet toplantılarıyla geçirip ticaret hacmimizi yukarıya taşıyabiliriz. Sanal heyetler ile Finli iş insanlarıyla Antalyalı iş insanlarını buluşturalım. Antalya atık yönetimi ile çevreci bir destinasyon olabilir. Finlandiya’nın yenilenebilir enerji, akıllı şehirler ve teknoloji konusunda büyük yatırımları var. ‘’

Antalya’nın Türkiye’nin en büyük turizm destinasyonu olduğunu anlatan Finlandiya Büyükelçisi Maki, şöyle devam etti.

‘’Burada doğayı ve çevreyi koruyacak projeler yapabiliriz. Ülke olarak en çok önem verdiğimiz konulardan biri olan atık yönetimini Antalya’da da uygulayabiliriz. Günlük atıklarınızı enerjiye dönüştürerek daha yeşil ve çevreci bir turizm destinasyonuna sahip olabilirsiniz. Bu dönüşüm ile bu konuda öncü olabilirsiniz. Bizler de ülke olarak bu konudaki tecrübelerimizi sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız. Antalya yatırım için cazip bir şehir. Antalya’daki yatırım olanaklarını iş insanlarımıza anlatarak Finlandiya’dan yatırımcıları çekebiliriz. Sanal heyetlerle ülkemiz ile Antalya arasındaki ticaretin gelişmesine katkı koyabiliriz.’’

COVID 19 en çok Antalya’yı etkiledi

Finlandiya Büyükelçisi Ari Mäki’ye Antalya ekonomisi, ATSO çalışma ve projeleri hakkında bilgi veren ATSO Başkanı Davut Çetin de, ATSO’nun 50 bine yakın üyesiyle Türkiye’nin en büyük ticaret ve sanayi odalarından biri olduğunu belirtti. Antalya’nın, Türkiye’nin turizm ve tarım merkezi olduğuna dikkat çeken Çetin, şunları kaydetti.

‘’Geçen yıl Antalya olarak 16 milyona yakın turiste ev sahipliği yaptık. Bugün tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiden dolayı turizmde büyük bir düşüş yaşamaktayız. Antalya, COVID 19 pandemisinden en çok etkilenen kent.’’

Türkiye’nin en çok yabancı yatırımcı olan ikinci il Antalya

Antalya’nın, Türkiye’nin en çok yabancı yatırımcısına sahip ikinci şehri olduğuna dikkat çeken Davut Çetin, şöyle devam etti.

‘’Antalya olarak bugün 4 bin 105 yabancı ortaklı firmaya hizmet veriyoruz. Bu firmalardan 6’sı Finlandiya ortaklı şirketler. Finli yatırımcıların da Antalya’ya gelmesini ve ortak çalışmalarımızı arttırmayı umuyoruz. Finlandiya ile ticari ilişkilerimizi geliştirmeliyiz.  Antalya’ya Finlandiya’dan 2019’da 90 bine yakın turist geldi. Finli vatandaşların da Antalya’yı tatil alternatiflerinde ön sıralara koyması için ortak çalışmalar yürütebiliriz. Antalya, deniz, kum ve güneşin yanı sıra doğası, tarihi, spor, sağlık ve kongre turizmleriyle de sektörün pek çok alanında öne çıkan bir şehir.’’

Antalya, Türkiye’nin yaş sebze ve meyve deposu

Turizmin yanı sıra Antalya’nın Türkiye’nin en önemli tarım merkezlerinden biri olduğunu anlatan ATSO Başkanı Davut Çetin, ‘’Antalya ekonomisinin en önemli ayaklarından biri tarımsal üretimimizdir. Yaş sebze ve meyvelerimizi hem ülkemize hem de ihracat ile yurtdışına pazarlıyoruz. Antalya, Türkiye’nin yaş sebze ve meyve deposu desek yeridir’’ dedi.

#

İlgili Haberler