FED Acil Likidite Programlarının Süresini Uzattı

01.12.2020 00:57

Tüm dünya pandeminin olumsuz etkilerinden toparlanmaya çalışırken, ABD Merkez Bankası (FED) acil likidite programlarının süresini 31 Mart’a kadar uzattığını açıkladı. Amaç, mali…

FED Acil Likidite Programlarının Süresini Uzattı

Tüm dünya pandeminin olumsuz etkilerinden toparlanmaya çalışırken, ABD Merkez Bankası (FED) acil likidite programlarının süresini 31 Mart’a kadar uzattığını açıkladı. Amaç, mali piyasaların gelecek yılın ilk dönemi için planlama yapmasını sağlamak.

Ticari Finansman Bonosu İmkanı, Acil Kredilendirme İmkanı, Para Piyasaları Ortak Fon Likiditesi İmkanı ve Maaş Koruma Programı Likidite İmkanı gibi programları kapsayan acil likidite programları, FED’in geçen Mart’ta açıkladığı ve ekonomide resesyonla yeni bir mali krizi önleme çabalarının kritik bir parçası.

FED, ticari finansman bonosu, para piyasaları fonları ve FED kredileriyle beslenen mali sistemin diğer bileşenleri için kısa vadeli piyasaları muhafaza ederek, derin ve uzun bir ekonomik bir krize neden olabilecek mali tıkanıklığı engelleyebilmişti.

FED’den gelen yazılı açıklamada süresi uzatılan programların, piyasaların işlemesini ve kredi akışının güçlendirilmesini desteklediği belirtildi. Bu programların sürelerinin uzatılmasının, piyasanın 2021 yılının ilk çeyreğine yönelik hazırlık ve planlama yapılmasını kolaylaştıracağı da açıklamada yer aldı.

31 Mart sonrası piyasanın aşıya tepkisi ve yeni yönetime bağlı

Bu programların süresinin 31 Mart sonrasında da uzatılıp uzatılmayacağı ise ekonominin Corona virüsüne karşı aşının piyasaya çıkmasına nasıl tepki göstereceğine ve olası Joe Biden yönetiminin nelere öncelik vereceğine bağlı.

Bu ay başında Maliye Bakanı Steven Mnuchin, FED bünyesinde başlatılan ve süresi 31 Aralık’ta dolan ekonomik destek programlarının süresini uzatmama kararı almıştı.

İşletmelere ve yerel yönetimlere pandemi döneminde FED bünyesinde sağlanan kredilerle verilen ekonomik destek sonlandırılmıştı.

Maliye Bakanı Mnuchin, programların süresini uzatmama kararına gerekçe olarak Kongre’nin ilkbaharda kabul ettiği ve pandemi döneminde Amerikalılar’a ekonomik yardım sağlanmasını öngören yasanın maddelerini göstermişti.

Yeni yıldan önce doğrudan nakit yardımı olası mı?

Corona virüsü salgının ekonomik etkilerini hafifletmek amacıyla kabul edilen bu yasa kapsamında ailelere kişi başına 1.200 dolara kadar varan doğrudan nakit yardımı yapılmıştı.

Pandemi sebebiyle çalışamayanlara da eyaletlerin verdiği işsizlik yardımı dışında haftalık 600 dolarlık takviye yardım sağlanmıştı. Kongre’deki Cumhuriyetçiler ve Demokratlar bir kez daha doğrudan nakit yardımı yapılmasını desteklemekle birlikte, ailelerin yeni yıldan önce bir kez daha teşvik çeki verilmesinin olası olmadığı belirtiliyor.

Kongre üyeleri henüz kapsamlı bir ekonomik yardım paketi konusunda anlaşmaya varmış değil.

Seçilmiş Başkan Joe Biden Demokratlar’ın ve Temsilciler Meclisi’nin kabul ettiği 3 trilyon dolarlık yardım paketini destekliyor. Ancak 5 Ocak’ta Georgia’da yapılacak Senato seçimlerinin ardından Demokratlar’ın Senato’da çoğunluğu elde edememesi halinde, bu paketin Senato tarafından kabul edilmesi pek olası görülmüyor.

VOA tarafından geçilen FED Acil Likidite Programlarının Süresini Uzattı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. FED Acil Likidite Programlarının Süresini Uzattı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan FED Acil Likidite Programlarının Süresini Uzattı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

“S-400 Konusunda Yumuşama Mümkün Değil”

“S-400 Konusunda Yumuşama Mümkün Değil”

“S-400 Konusunda Yumuşama Mümkün Değil”
Geçmişin Mesajlaşma Aracı: Kapı Tokmakları

Geçmişin Mesajlaşma Aracı Kapı Tokmakl..

Geçmişin Mesajlaşma Aracı: Kapı Tokmakları
Sinem Alparslan, Alman Devlet Liyakat Madalyası Aldı

Sinem Alparslan Alman Devlet Liyakat M..

Sinem Alparslan, Alman Devlet Liyakat Madalyası Aldı
Barış'ın yerini bilen söylesin

Barışın yerini bilen söylesin

Barış'ın yerini bilen söylesin
CHP’den AKP’ye Peker ve Cumhurbaşkanlığı Koruma Bütçesi Tepkisi

CHP’den AKP’ye Peker ve Cumhurbaşkanlı..

CHP’den AKP’ye Peker ve Cumhurbaşkanlığı Koruma Bütçesi Tepkisi